28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

COMECE i FAFCE podpisały porozumienie o współpracy

Ocena: 4.95
509

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Europejska Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE) podpisały wczoraj w Brukseli porozumienie, zgodnie z którym zamierzają w przyszłości ściślej współpracować na szczeblu europejskim. 

Fot. arch. idziemy.pl

Szef FAFCE Vincenzo Bassi wyjaśnił, że obie organizacje chcą połączyć siły, by "przekazać piękno rodziny i wezwać instytucje europejskie do uwzględnienia podstawowej funkcji rodziny jako fundamentu na przyszłość".

Przewodniczący COMECE kard. Jean-Claude Hollerich powiedział, że biskupi mogą skorzystać z oddolnych doświadczeń w zakresie polityki rodzinnej. Zwrócił uwagę, że decyzja o współpracy nie została podjęta przypadkowo, ale właśnie podczas światowego procesu synodalnego w Kościele katolickim. Na rozpoczynającym się w październiku w Rzymie zgromadzeniu synodalnym będą również omawiane nowe formy współdziałania duchownych i świeckich w Kościele katolickim.

Sekretariaty generalne COMECE i FAFCE mieszczą się w sąsiednich biurach w Brukseli. W przeszłości wymiana ta zaowocowała już wspólnymi dokumentami i inicjatywami, na przykład dotyczącymi roli osób starszych w społeczeństwie oraz europejskiej strategii opieki nad nimi. FAFCE prowadzi kampanie na rzecz polityki przyjaznej rodzinie, na przykład w celu pogodzenia obowiązków rodzinnych i pracy, a także w związku z niskim wskaźnikiem urodzeń w wielu państwach Unii Europejskiej.

Europejska Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych powstała w 1997 r. Zrzesza 18 krajowych stowarzyszeń (ma też 5 obserwatorów i 4 organizacje stowarzyszone) z 17 krajów. FAFCE ma sekretariat w Brukseli, współpracuje z Unią Europejską i Radą Europy, co daje jej prawo do obecności jej przedstawicieli na wszystkich spotkaniach plenarnych, prawo dostępu do opracowywanych dokumentów i prawo zabierania głosu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter