22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

500+ a demografia

Ocena: 0
757

Program „Rodzina 500+” ma już pięć lat. Do końca kwietnia 2021 r. państwo wydało na niego 147,8 mld zł. Koszty obsługi programu w tym okresie wyniosły 1,8 mld.

fot. unplash.com

Pierwsze wypłaty nastąpiły w kwietniu 2016 r. i wtedy pieniądze przysługiwały na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez względu na dochód. Rodziny o niskich dochodach mogły wnioskować o wypłaty na każde dziecko. Świadczenie na każde dziecko, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę, wprowadzono od 1 lipca 2019 r. W kwietniu 2021 r. świadczenia z programu „Rodzina 500+” przysługiwały 6,6 mln dzieci.

W efekcie uruchomienia programu nastąpił znaczący wzrost udziału wydatków na politykę rodzinną w PKB.

Początkowo pomysłodawcy programu 500+ mieli nadzieję, że zachęci on polskie rodziny do posiadania większej liczby dzieci. W niewielkim stopniu po wprowadzeniu świadczeń na drugie i kolejne dziecko wskaźnik urodzeń rzeczywiście się zwiększył, lecz od roku 2018 systematycznie maleje i nie zmieniły tego nawet wypłaty 500 zł na pierwsze dziecko.

Jeśli prześledzimy piramidę demograficzną Polski, zauważymy, że pokolenie poprzedniego wyżu demograficznego kilka lat temu przekroczyło trzydziestkę, czyli było w najlepszym wieku do zakładania rodziny właśnie wtedy, kiedy nasi rządzący rozdawali pieniądze. Jest dość prawdopodobne, że ci trzydziestolatkowie i tak zdecydowaliby się na powiększenie rodziny, choć może trochę później.

Do końca 2012 r. Polska notowała dodatni przyrost naturalny. Od tamtej pory dodatni przyrost występował epizodycznie, a od roku 2013 wskaźnik urodzeń jest niższy niż wskaźnik zgonów. Umierają osoby urodzone w powojennym wyżu demograficznym. W roku 2018 ubyło nam 25,8 tys. Polaków, w 2019 – 34,8 tys.

Czy obietnica zasiłku wypłacanego przez ćwierć wieku naprawdę jest zachętą do powiększenia rodziny? Czy wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów utrzymania dziecka?

 


POMOC DLA UBOGICH

Już po pierwszych wypłatach zmieniła się sytuacja ubogich rodzin.

– Sytuacja wielu pełnych rodzin jest lepsza, ale z naszej pomocy wciąż korzystają rodziny z takimi problemami, jak samotne rodzicielstwo, niepełnosprawność rodzica lub dziecka – zaznacza Renata Pruszkowska, koordynator projektów dziecięcych Caritas Polska.

– Znacznie zmalała liczba zgłoszeń na prezenty świąteczne dla dzieci w akcji Wirtualna Choinka, więcej paczek przygotowujemy dla seniorów, a ostatnio także dla osób poszkodowanych przez Covid – mówi Katarzyna Rudnicka, koordynatorka.

Magdalena Donoch, wolontariuszka Wirtualnej Choinki, od lat obserwuje i odwiedza ubogie rodziny z okolic Jadowa w powiecie wołomińskim. Jedną z nich zawsze stawia za wzór.

– Mieszkali w sześć osób w małym pokoju z kuchnią, bez bieżącej wody, bez pralki – opowiada. – Pieniądze przyznane na czwórkę dzieci z programu 500+ długo odkładali, aż wreszcie ojciec rodziny przerobił pomieszczenie gospodarcze na mieszkanie z czterema małymi pokoikami. My przywieźliśmy im podarowane meble i pralkę, bo na zakup już nie wystarczyłoby pieniędzy. Ich komfort życia wzrósł o 100 proc. Pralka służy od lat. Mama po urodzeniu kolejnej dwójki dzieci podjęła pracę. Niestety, nie wszystkie rodziny tak wzorowo wydają pieniądze – ubolewa wolontariuszka. – Niektórzy kupują za nie telewizor i telefon komórkowy, choć dzieci nie mają butów i kurtek na zimę.

Jak podaje GUS: „Rok 2019 przyniósł poprawę sytuacji materialnej gospodarstw domowych w Polsce, co znalazło odzwierciedlenie w niewielkim spadku zasięgu ubóstwa ekonomicznego, w tym ubóstwa skrajnego (z ok. 5 w 2019 r.). Spadek ubóstwa skrajnego dotyczył przede wszystkim gospodarstw domowych najbardziej zagrożonych ubóstwem, tj. utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych (innych niż emerytury i renty) oraz gospodarstw z co najmniej 3 dzieci poniżej 18. roku życia, mieszkańców wsi i małych miast”.

Przeciwnicy programu 500+ obawiali się, że po wypłatach świadczeń wzrośnie sprzedaż alkoholu. Tak się jednak nie stało. Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podaje, że sprzedaż alkoholu, zwłaszcza piwa, systematycznie wzrasta od trzydziestu lat i wypłacanie dodatkowych zasiłków nie wprowadziło w tę tendencję istotnych zmian.

Wzrosła liczba dzieci w żłobkach i przedszkolach, co jest związane nie tylko z faktem, że ubogich rodziców nareszcie stać na czesne. Liczba placówek znacznie się zwiększyła, wciąż rośnie, ale chętnych nadal jest więcej niż miejsc.

 


BEZROBOCIE

Zmalało bezrobocie rejestrowane. Z badania aktywności ekonomicznej ludności z 2019 r. wynika, że dla 151 tys. osób świadczenie 500+ było pozytywnym bodźcem. 76 tys. z tej grupy pod wpływem świadczenia rozpoczęło pracę, a 75 tys. zaczęło jej szukać. Przeciwny, dezaktywujący zawodowo skutek, otrzymanie pieniędzy z 500+ miało mieć dla dwa razy mniejszej grupy: 67 tys. osób, z czego 34 tys. zadeklarowało, że przestało szukać pracy, a 33 tys. osób, że z niej zrezygnowało.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Jeśli Mnie kto miłuje,
będzie zachowywał moją naukę

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 14,23-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Odchodzi i pozostaje (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter