25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Somalia: po wyborach nadzieja na lepszą przyszłość

Ocena: 0
700

Sytuacja w Somalii wciąż jest bardzo trudna. Mieszkańcy tego jednego z najuboższych krajów Afryki zaczynają jednak widzieć światełko w tunelu. Przed tygodniem udało się pokojowo wyłonić nowego prezydenta Somalii – Mohameda Abdullahiego Farmajo, a tamtejszy Bank Centralny zapowiedział, że po raz pierwszy od 1991 r. zacznie bić własną monetę.

fot. PAP/EPA/SAID YUSUF WARSAME

– Wyzwaniem jest rzeczywiste odrodzenie instytucji państwa i wznowienie dialogu ze wspólnotą międzynarodową – podkreślił Radiu Watykańskiemu bp Giorgio Bertin, administrator apostolski somalijskiej stolicy Mogadiszu, będący jednocześnie ordynariuszem sąsiedniego Dżibuti.

– Sytuacja nadal jest trudna. Wybory odbyły się zaledwie tydzień temu. Na ulicach Mogadiszu zapanowała wielka euforia, tak samo zresztą jak w innych rejonach kraju oraz we wspólnocie międzynarodowej – zaznaczył biskup. Jego zdaniem nowy prezydent wydaje się być zdolnym człowiekiem, "pełnym dobrej woli, sprawował już wcześniej odpowiedzialne funkcje w rządzie".

– Teraz musi panującą euforię przekuć na konkretne zobowiązania. Wyzwaniem pozostaje również nawiązanie zawieszonego w minionych latach dialogu ze wspólnotą międzynarodową. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że musi ona patrzeć nie tyle na własne interesy, ile na dobro mieszkańców Somalii i całego kraju – podkreślił rozmówca rozgłośni papieskiej.

Wskazał ponadto, że poważnym wyzwaniem dla nowych władz pozostaje zwalczenie islamskich fundamentalistów z Asz-Szabab. Zwrócił uwagę, że trzeba tego dokonać na drodze działań zbrojnych, ale też większej troski o samych Somalijczyków. – Ludzie potrzebują bezpieczeństwa, opieki medycznej i edukacji – zaznaczył hierarcha.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter