24 stycznia
piątek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poseł Artur Górski nie żyje

Ocena: 0
2168

Po długiej walce z białaczką zmarł dziś w nocy Artur Górski, poseł PiS, politolog, publicysta, dziennikarz i nauczyciel akademicki. Miał 46 lat. W Sejmie zasiadał od 2005 r.

2016-04-01 11:08 mz, TVN24, Wikipedia
fot. PAP/Leszek Szymański

O śmierci posła Górskiego poinformował dziś rano w Sejmie Jarosław Kaczyński. – Dziś w nocy zmarł poseł Artur Górski – człowiek wyjątkowej dzielności, wyjątkowej ideowości, w całym tego słowa znaczeniu oddany sprawie Polski (...), oddany Bogu i ojczyźnie (...). Zmarł po bohaterskiej walce z chorobą – mówił prezes PiS. Zgromadzeni na sali obrad posłowie pomodlili się w intencji zmarłego.

Artur Górski był posłem PiS w Sejmie piątej, szóstej, siódmej i obecnej, ósmej kadencji. Za każdym razem wybierany był w okręgu warszawskim. W 2014 r. startował bez powodzenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do Prawa i Sprawiedliwości należał od 2002 r. Działał również w Akcji Katolickiej.

W Sejmie V kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Parlamentarnego na rzecz Przywrócenia Autorytetu Władzy, w którym znaleźli się przedstawiciele, jak sam to ujął, ugrupowań o „konserwatywnych tradycjach”: PiS i LPR. Był jednym z inicjatorów projektu uchwały sejmowej mającej na celu intronizację w Polsce Chrystusa Króla. W latach 2007-2009 zasiadał w Radzie Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów; 2 kwietnia 2009 r. został powołany na członka Rady Służby Cywilnej.

Z wykształcenia był politologiem, w 1994 r. ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Cztery lata później na tej uczelni uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Od 1995 r. do 1997 r. był dziennikarzem redakcji politycznej i zespołu politycznego redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej. W 1998 r. zajmował stanowisko redaktora naczelnego „Naszego Dziennika”. Potem poświęcił się pracy w administracji rządowej. Pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego ministra-członka Rady Ministrów Ryszarda Czarneckiego. W latach 1999-2001 był doradcą premiera Jerzego Buzka, następnie dyrektorem sekretariatu jego gabinetu politycznego.

W 2002 r. mieszkańcy Mokotowa wybrali go do rady dzielnicy. W 2003 r. został zatrudniony w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie, początkowo jako kierownik Wydziału Organizacji i Nadzoru, następnie jako kierownik Wydziału Kontroli Wewnętrznej.

Od lutego 2001 r. prowadził działalność naukowo-dydaktyczną jako wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W lutym 2002 r. został adiunktem w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Od 2002 r. do 2003 r. był również adiunktem w Warszawskiej Szkole Zarządzania – Szkole Wyższej. Jest autorem publikacji z dziedziny historii, historii idei i nauk politycznych. Pisał dla m.in. „Myśli Polskiej”, „Najwyższego Czasu”, „Nowego Państwa” i „Naszej Polski”.

Trzy lata temu dowiedział się o chorobie. Zaapelował wtedy na Twitterze o oddawanie krwi. Pozostawił żonę Agatę i syna Kacpra.

Jego miejsce w Sejmie zajmie prawdopodobnie Andrzej Melak, 71-letni prezes Komitetu Katyńskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 stycznia

 Zmiłuj się, Boże, zmiłuj się nade mną
Dziś w Kościele: piątek, II tydzień zwykły, wspomnienie  św. Franciszka Salezego, biskupa  i doktora Kościoła, patrona dziennikarzy
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 24,3-21; Ps 57 (56),2.3-4.6.11; Mk 3,3-19
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -