17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poseł Artur Górski nie żyje

Ocena: 0
2019

Po długiej walce z białaczką zmarł dziś w nocy Artur Górski, poseł PiS, politolog, publicysta, dziennikarz i nauczyciel akademicki. Miał 46 lat. W Sejmie zasiadał od 2005 r.

2016-04-01 11:08 mz, TVN24, Wikipedia
fot. PAP/Leszek Szymański

O śmierci posła Górskiego poinformował dziś rano w Sejmie Jarosław Kaczyński. – Dziś w nocy zmarł poseł Artur Górski – człowiek wyjątkowej dzielności, wyjątkowej ideowości, w całym tego słowa znaczeniu oddany sprawie Polski (...), oddany Bogu i ojczyźnie (...). Zmarł po bohaterskiej walce z chorobą – mówił prezes PiS. Zgromadzeni na sali obrad posłowie pomodlili się w intencji zmarłego.

Artur Górski był posłem PiS w Sejmie piątej, szóstej, siódmej i obecnej, ósmej kadencji. Za każdym razem wybierany był w okręgu warszawskim. W 2014 r. startował bez powodzenia w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do Prawa i Sprawiedliwości należał od 2002 r. Działał również w Akcji Katolickiej.

W Sejmie V kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Zespołu Parlamentarnego na rzecz Przywrócenia Autorytetu Władzy, w którym znaleźli się przedstawiciele, jak sam to ujął, ugrupowań o „konserwatywnych tradycjach”: PiS i LPR. Był jednym z inicjatorów projektu uchwały sejmowej mającej na celu intronizację w Polsce Chrystusa Króla. W latach 2007-2009 zasiadał w Radzie Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów; 2 kwietnia 2009 r. został powołany na członka Rady Służby Cywilnej.

Z wykształcenia był politologiem, w 1994 r. ukończył studia na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Cztery lata później na tej uczelni uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Od 1995 r. do 1997 r. był dziennikarzem redakcji politycznej i zespołu politycznego redakcji krajowej Polskiej Agencji Prasowej. W 1998 r. zajmował stanowisko redaktora naczelnego „Naszego Dziennika”. Potem poświęcił się pracy w administracji rządowej. Pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego ministra-członka Rady Ministrów Ryszarda Czarneckiego. W latach 1999-2001 był doradcą premiera Jerzego Buzka, następnie dyrektorem sekretariatu jego gabinetu politycznego.

W 2002 r. mieszkańcy Mokotowa wybrali go do rady dzielnicy. W 2003 r. został zatrudniony w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie, początkowo jako kierownik Wydziału Organizacji i Nadzoru, następnie jako kierownik Wydziału Kontroli Wewnętrznej.

Od lutego 2001 r. prowadził działalność naukowo-dydaktyczną jako wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W lutym 2002 r. został adiunktem w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Od 2002 r. do 2003 r. był również adiunktem w Warszawskiej Szkole Zarządzania – Szkole Wyższej. Jest autorem publikacji z dziedziny historii, historii idei i nauk politycznych. Pisał dla m.in. „Myśli Polskiej”, „Najwyższego Czasu”, „Nowego Państwa” i „Naszej Polski”.

Trzy lata temu dowiedział się o chorobie. Zaapelował wtedy na Twitterze o oddawanie krwi. Pozostawił żonę Agatę i syna Kacpra.

Jego miejsce w Sejmie zajmie prawdopodobnie Andrzej Melak, 71-letni prezes Komitetu Katyńskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu.

Dziś w Kościele: poniedziałek XI tydzień zwykły
+ wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 6,1-10; Ps 98 (97),1bcde. 2-3b.3c-4; Mt 5,38-42.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)