23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Józef Ulma patronem fotografów?

Ocena: 4.4
251

Nie wiem, czy są inni święci lub błogosławieni, których życie jest tak dobrze udokumentowane fotograficznie – powiedział kard. Marcello Semeraro.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Kard. Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, na otwarciu wystawy o rodzinie Ulmów na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie podkreślił, że ta beatyfikacja ma unikalny charakter z wielu powodów. Po raz pierwszy cała rodzina została beatyfikowana, co więcej wszyscy członkowie rodziny zginęli razem. Byli przykładem wiary i chrześcijańskiego życia w czasie prześladowań niemieckich nazistów.

Prefekt podkreślił, że czerpali oni siłę z sakramentów świętych i z wiary.

Rodzina Ulmów to przykład jedności małżeńskiej, wychowania dzieci i gościnności, otwarcia na innych

– powiedział kard. Semeraro.

Otwierając wystawę, Rektor Papieskiego Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie ks. prof. Luis Navarro podkreślił, że dwa lata temu było na tym uniwersytecie sympozjum nt. świętości rodzin, wśród nich rodziny Ulmów. Nawiązując do słów papieża Franciszka o przykładzie życia chrześcijańskiego Ulmów, zachęcił, aby byli oni inspiracją dla współczesnych rodzin.

Ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski wskazał, że rodzina Ulmów jest jak ikona innych Polaków zaangażowanych w ratowanie ludności żydowskiej w czasie Holokaustu i stanowi przykład na obecne czasy.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz - szopka z Markowej

Obecny Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wyznał, że Województwo podejmie starania, aby Ulmowie byli patronami Podkarpacia. Zapowiedział, że pod kolumnadą otaczającą Plac św. Piotra wśród ok. 100 szopek z całego świata będzie szopka z Markowej, a w niej figury rodziny Ulmów.

Józef Ulma jest pierwszym fotografem wyniesionym na ołtarze. Stąd z wielką radością przyjąłem słowa kard. Semeraro, że mógłby być naszym patronem

– powiedział Grzegorz Gałązka, autor zdjęć.

Dziś po raz pierwszy jest prezentowana wystawa „Błogosławieni Meczennicy z Markowej” zorganizowana przez Ambasadę Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego we współpracy z Papieskim Uniwersytetem Świętego Krzyża w Rzymie. Towarzyszy jej album o tym samym tytule wydany przez Wydawnictwo Bernardinum. Wystawa ma dwóch autorów zdjęć: Józefa Ulmę oraz Grzegorza Gałązkę, który uwiecznił moment beatyfikacji.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter