20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z sekretów Watykanu

Ocena: 0
1929

Pierwszymi badaczami watykańskich archiwów za czasów Leona XIII byli Polacy. - mówi abp. Sergio Pagan, prefekt Apostolskiego Archiwum Watykańskiego, w rozmowie z Anną Artymiak

fot.xhz

Dlaczego Archiwum zmieniło nazwę?

Stało się tak z inicjatywy samego Ojca Świętego Franciszka, który od kilku lat otrzymywał sygnały od różnych osób, że słowo „tajne” w zestawieniu z Archiwum Watykańskim może być w dzisiejszych czasach źle rozumiane. Sugerowało to sektor ściśle zastrzeżony, do którego nikt nie może mieć wglądu, co nie jest prawdą. Ojciec Święty postanowił powrócić do dawnej nazwy Apostolicum, którą nosiło Archiwum Watykańskie przez krótki okres na początku swego istnienia. Archiwum, założone przez Pawła V ok. 1610-1611, początkowo nazywało się Archiwum Novum, następnie Secretum, ale kilka dekad później także Apostolicum. Zatem papież przywrócił termin, który jest dużo bardziej zrozumiały i rozwiewa wszystkie niejasności współczesnego języka.

 

Co znajdziemy na osiemdziesięciu kilometrach półek?

Teraz jest ich 85, zbliżamy się już do 86 km. Są tam wszystkie dokumenty związane z kierowaniem Kościołem powszechnym, jakie papież i Kuria Rzymska, która mu służy w tym zadaniu, wprowadzili w życie poprzez wszystkie stulecia, począwszy od roku 1000. Niestety, to, co było wcześniej, prawie wszystko zostało stracone. Mamy więc w posiadaniu nie tylko akta dotyczące magisterium czy kierowania Kościołem, ale także dotyczące kontaktów z biskupami, instytucjami, przedstawicielami władz cywilnych, dotyczące misji, liturgii czy posługi duszpasterskiej – wszystko, co każdy papież robi jako najwyższy pasterz Kościoła.

 

Pozostaną jednak dokumenty całkowicie zastrzeżone?

Decyzja odnośnie do Archiwów Stolicy Świętej, podpisana przez Jana Pawła II na krótko przed jego śmiercią, stanowi, podobnie jak w innych państwach, że niektóre materiały nie są udostępniane, zawsze ze względu na dobre imię osób. Dotyczy to dokumentacji np. związanej z procesami małżeńskimi czy wyłaniania nowych biskupów. Są tam teczki, tzw. „teczki osobiste”. Oczywiście są także dokumenty z konklawe.

 

Czy istnieją inne archiwa?

Apostolskie Archiwum Watykańskie nie ma miejsca na cały materiał pochodzący ze wszystkich kongregacji. Papieże już wcześniej zezwolili, aby niektóre kongregacje zachowały dokumenty przy sobie, zamiast przesyłać je do nas. Mamy dziś oddzielne archiwa, w pewien sposób ze sobą połączone, podlegające temu samemu prawu, z których największe i historycznie najbardziej interesujące to Archiwa: Świętego Oficjum, dziś Kongregacji Nauki i Wiary, Drugiej Sekcji Sekretariatu Stanu, Kongregacji Krzewienia Wiary, Kongregacji Kościołów Wschodnich, Penitencjarii Watykańskiej i Fabryki św. Piotra.

 

Jaka jest rola Archiwum?

Archiwum swoim bogactwem, świadectwem i pamięcią historyczną minionych wieków służy przede wszystkim papieżowi i jego Kurii. Kongregacje także potrzebują naszych dokumentów przy podejmowaniu nowych kroków, np. przy tworzeniu, podziale czy łączeniu nowych diecezji, nominacji biskupiej czy delegata papieskiego itd. Jednocześnie Archiwum służy nauce, przyciąga badaczy z całego świata. Pod warunkiem, że są dyplomowanymi naukowcami, mogą w pełnej wolności studiować nasze dokumenty i przygotowywać publikacje. Pierwszymi badaczami za czasów Leona XIII byli, zrzeszeni w tzw. expeditio polonica, Polacy, którzy przybyli do Rzymu zaraz po otwarciu, aby skorzystać z okazji i zobaczyć, co może służyć historii Polski. Przestudiowali i opublikowali liczne sprawozdania, książki i dokumenty. Podobnie do sprawy podeszli Włosi, Francuzi. Niemcy byli jednymi z pierwszych badaczy naszego Archiwum. Potem dołączyli Belgowie, a następnie przedstawiciele innych narodowości europejskich. Dzisiaj licznie przyjeżdżają np. badacze z Ameryki Łacińskiej. Zaczynają pojawiać się coraz częściej Azjaci. Z całą pewnością można nazwać nasze Archiwum światowym, gdyż służy kulturze całego świata.

 

Kiedy Leon XIII otwierał dostęp do Archiwum, istniały tylko cztery nuncjatury: trzech księstw włoskich i w Warszawie. Jakie fakty dotyczą Polski?

Archiwalia z nuncjatury w Polsce są jednymi z najstarszych i najbogatszych. Bardzo często studiowane przez polskich naukowców, i nie tylko, owocują licznymi publikacjami. Relacje między Stolicą Świętą a Polską były zawsze wyjątkowe, bezpośrednie, raz pozytywne, innym razem złożone – zależnie od rządów.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter