29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z misjonarzami budujemy Kościół

Ocena: 0
793

W Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, w II niedzielę Wielkiego Postu, pamiętamy o misjonarkach i misjonarzach z Polski. Modlimy się też o nowe powołania misyjne. Ta modlitwa jest tym bardziej potrzebna, im większe są potrzeby misji.

Misje żyją wielkimi i małymi sprawami. Misjonarze codziennie stawiają czoła życiowym problemom. Starają się zaradzać wszechobecnemu ubóstwu i nieść nadzieję. Na misjach to, co nadprzyrodzone, splata się w sposób naturalny z tym, co zwyczajne, ludzkie. Wiara przenika codzienność, a ta stanowi konkretne wyzwanie.

Misjonarze przeżywają małe radości. Pisze siostra Miriam Kusek, która pracuje na misji w Chikukwe, w Tanzanii: „W Święto Ofiarowania Jezusa w Świątyni po Mszy świętej została poświęcona maszyna do wyciskania oleju z nasion słonecznika. Będąc w biurze Ad Gentes po odbiór dotacji, powiedziałam, że Bóg się stara o nas, i resztę, która mi była potrzebna, by zakupić tę maszynę, już uzbierałam. Po powrocie do Tanzanii zamówiłam maszynę i wczoraj – to jest 1 lutego 2023 r. – została uruchomiona, a dziś poświęcona. To nasza wielka radość, ale nie tylko nasza, bo i wszystkich okolicznych rolników z sześciu wiosek, którzy uprawiali słonecznik i nie mieli możliwości wyciśnięcia oleju. Bogu niech będą dzięki i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by nasza radość była wielka”.

Siostra Stanisława Urbaś, służka Niepokalanej, dba o dożywianie dzieci dotkniętych chorobą głodową. Siostry prowadzą szpital w Kinszasie (Demokratyczna Republika Konga). Za pieniądze otrzymane od Dzieła Pomocy „Ad Gentes” siostra kupuje mąkę, fasolę, oliwę, ryby, warzywa, owoce i mleko. Z tego przygotowuje posiłki dla chorych dzieci i ich matek. Uczy też młode matki, jak pielęgnować niemowlęta.

Także siostry Opatrzności Bożej, prowadzące w Ayos w Kamerunie sierociniec, pomagają dzieciom. Opiekują się dziewczętami w wieku 3–10 lat, których rodzice zmarli na AIDS. Obecnie zapewniają wyżywienie i dach nad głową 18 dziewczynkom. Miejsc w sierocińcu jest 30. Siostra Urszula Dąbrowska korzysta z dotacji Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, ze środków uzyskiwanych drogą SMS.

 


RADOŚĆ POMAGANIA

Wchodząc do Kościoła przez chrzest święty, stajemy się nawzajem dla siebie braćmi i siostrami. Chrystus uczy nas miłości braterskiej, odpowiedzialności jednych za drugich oraz solidarności z ubogimi i potrzebującymi pomocy. Jesteśmy Jego uczniami-misjonarzami, gdy wyzbywamy się naturalnego egoizmu i służymy innym.

Pomaganie bliźnim w potrzebie czasami niewiele kosztuje, a daje ogromną satysfakcję i radość. Dziękujmy Panu Bogu za to, że możemy nie tylko zaspokajać nasze potrzeby życiowe, że nie brakuje nam „chleba powszedniego”, ale też mamy środki, by pomagać uboższym od nas. Pan Jezus powiedział, że „więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” (Dz 20, 35). A Jan Paweł II uczył: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Miłość bliźniego, troska o ubogich, najpiękniej kształtuje w nas człowieczeństwo. Jest wzrastaniem w świętości i pewną drogą do Boga.

 


SMS, KTÓRY POMAGA

Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, dzięki życzliwości wszystkich operatorów komórkowych, w ciągu roku zbiera środki na pomoc dzieciom poprzez SMS na numer 72 032 o treści „Misje” (koszt 2,46 zł). Każdego roku udaje się nam dofinansować pięć placówek w świecie pomagających najmłodszym: sierotom, dzieciom z rodzin wielodzietnych, dzieciom ulicy.

Wysłanie SMS-a niewiele kosztuje, a dzięki darczyńcom możemy wiele dobrego uczynić. Dlatego serdecznie zachęcamy do praktykowania tej formy pomagania dzieciom. Zwłaszcza teraz, w czasie Wielkiego Postu, wysłanie SMS-a będzie naszą jałmużną – drobnym ziarenkiem dobra, które wykiełkuje gdzieś na misjach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter