24 maja
piątek
Joanny, Zuzanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Domu św. Faustyny

Ocena: 5
985

Tylko cisza, Jezus i ja. Od dawna marzyłam o rekolekcjach w milczeniu – uśmiecha się Wanda Niedzieska z Radzymina – ale nie wiedziałam, dokad Pan Jezus mnie zaprowadzi. Okazało się, że bardzo blisko: do Ostrówka.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

W Domu św. Faustyny w Ostrówku mieszkają trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. W każdy weekend przyjeżdżają tu grupy na rekolekcje. Od 2015 r. stałym punktem programu duchowej odnowy jest Zanurzenie w Słowo, od 2016 r. – Kobiece Zanurzenie w Słowo. Są to rekolekcje w milczeniu, podczas których uczestniczki rozważają fragment Ewangelii opisujący rozmowy Jezusa z kobietami. Zaczyna się w piątek kolacją, integracją i tańcem uwielbienia. Milczenie trwa od późnego wieczora, prawie dobę. I wcale nie oznacza nudy. Są konferencje, adoracja, spowiedź, Msza Święta, możliwość rozmowy duchowej.

– W ciszy możemy usłyszeć, co Pan Jezus chce nam powiedzieć przez swoje słowo – zapewnia s. Joanna. – Na co dzień żyjemy w hałasie. Warto się na chwilę wyciszyć, choć na początku jest trudno; inaczej nie mamy szans usłyszeć głosu Bożego.

Kobiet przyjeżdża zawsze 54, ale chętnych jest więcej. Siostry dysponują ograniczoną liczbą miejsc noclegowych w pokojach jedno- i wieloosobowych. Kilka pań z okolicy nocuje u siebie w domu oraz gości inne uczestniczki.

– Dużo kobiet przyjeżdża regularnie – opowiada s. Joanna. – Zapraszają koleżanki, mamy, znajome, była także mama jednej z sióstr. Zazwyczaj jedna pani ściąga cztery kolejne. Większość to mężatki, matki, nawet piątki, szóstki dzieci. Średnia wieku – 40 lat, ale są i osiemnastolatki, i panie powyżej sześćdziesiątki. Pracują w różnych branżach, bywają nawet aktorki.

– Zawsze na koniec rekolekcji robimy wspólne zdjęcie. Warto by było kiedyś zrobić dwa zdjęcia – zastanawia się siostra – bo w piątek kobiety przyjeżdżają umęczone, a po upływie doby widać, jak się zmieniły: są wypoczęte, uśmiechnięte. Mają więcej sił, żeby wrócić do pracy, do rodzin.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 17 (706), 28 kwietnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 maja 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

"Nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi."

Dziś w Kościele: sobota V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie (do wyboru):
        - św. Bedy Czcigodnego, prezbitera i doktora Kościoła
        - św. Grzegorza VII, papieża
        - św. Marii Magdaleny de Pazzi, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 16,1-10; Ps 100 (99),2-3.4-5; J 15,18-21.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -