22 kwietnia
poniedziałek
Kai, Leonii, Sotera
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rok 2020 minął w Kościele pod znakiem 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II

Ocena: 4.38825
842

„Stulecie urodzin św. Jana Pawła II obchodzone w mniej uroczysty sposób niż to planowano z powodu epidemii koronawirusa oraz reakcje Konferencji Episkopatu Polski na bieżące wydarzenia w kraju – znalazły się w centrum wydarzeń kościelnych mijającego roku" – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ. Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego Episkopat mocno podkreślił znaczenie życia człowieka, chorych i nienarodzonych wydając specjalny apel, a w ostatnich dniach odniósł się do kwestii szczepionek przeciwko Covid-19.

Św. Jan Paweł II, fot. wikimedia commons/domena publiczna

Obchody 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną 18 maja przez papieża Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. 15 czerwca przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wraz z przedstawicielami Episkopatu sprawował uroczystą Eucharystię w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. W homilii podkreślił, że „św. Jan Paweł II był wielkim darem Boga dla Polski, Europy, Świata i Kościoła. Jego brak pozwala nam dzisiaj jeszcze głębiej odkryć jego promieniowanie”.

Wiele wydarzeń zaplanowanych na rok 2020 musiało być przesuniętych bądź odwołanych z powodu pandemii koronawirusa, np. beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego. Zamiast tego zainicjowanych zostało w diecezjach wiele akcji modlitewnych i pomocowych wobec osób dotkniętych pandemią. W czasie pierwszej fali epidemii przewodniczący Episkopatu oraz inni biskupi odmawiali codziennie o godz. 20.30 różaniec w intencji ustania epidemii, za lekarzy, służby medyczne, wolontariuszy oraz chorych i ich rodziny

– podkreślił rzecznik Episkopatu.

Ks. Gęsiak przypomniał również, że od początku epidemii ponad 100 tys. świeckich wolontariuszy z poszczególnych diecezji oraz ponad 3 tys. sióstr zakonnych pomagało potrzebującym.

Działania obejmowały – i nadal obejmują – nie tylko pomoc charytatywną i psychologiczną, ale także intensywną modlitwę o ustanie pandemii, oraz za chorych i służby medyczne

– zaznaczył duchowny.

W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze, przewodniczący Episkopatu zawierzył Polskę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski.

W ograniczonym zakresie odbyły się również obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Cudu nad Wisłą. Poza uroczystościami w diecezji warszawsko-praskiej, uroczystej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskiej Starówce przewodniczył przewodniczący Episkopatu, który poświęcił Buławę Hetmańską. Został nią udekorowany wizerunek Matki Bożej Łaskawej znajdujący się w głównym ołtarzu świątyni. Przed Mszą św. ulicami warszawskiej Starówki przeszła procesja, w której mieszkańcy Stolicy nieśli figurę Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy.

W mijającym roku Konferencja Episkopatu Polski na bieżąco reagowała na różne wydarzenia w kraju. Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego i rozpoczęciu protestów społecznych Episkopat mocno podkreślił znaczenie życia człowieka, chorych i nienarodzonych wydając „Apel Rady Stałej KEP w sprawie ochrony życia i pokoju społecznego”. Z kolei w ostatnich dniach roku Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP odniósł się do ważnej społecznie kwestii szczepionek przeciwko Covid-19.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter