17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prezydent: nadanie lotnisku w Jasionce imienia Rodziny Ulmów świadectwem także o nas

Ocena: 0
269

Nadanie imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu "Rzeszów-Jasionka" będzie świadectwem także o nas, o tym co dla nas jest ważne – mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Dziękuję za to, bo także dzięki temu ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat – podkreślił.

PAP/Darek Delmanowicz

Podczas uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów portowi lotniczemu "Rzeszów-Jasionka" prezydent podkreślał specyfikę tego miejsca, gdzie przybywają ludzie z całego świata.

"Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, to lotnisko w Jasionce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby; i tego wsparcia militarnego, i tego wsparcia humanitarnego, a także i tego wsparcia politycznego, bo to tutaj przylatują politycy z całego świata, którzy potem podążają dalej w kierunku Kijowa. To jest miejsce, które dzisiaj jest miejscem rzeczywiście znanym na świecie" – stwierdził.

Jak zaznaczył, od teraz będzie się nazywało Ulma Airport. "Pewnie tak będą na to lotnisko już wkrótce mówili, może w skrócie będą mówili +U Airport+" – dodał.

"Dziękuję za to, bo także dzięki temu ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat, dzięki temu lotnisku, dzięki tej inicjatywie, dzięki tym patronom, które ono od dzisiaj ma, i będzie świadectwem także o nas, o naszej historii, o tym co dla nas jest ważne i co ma w przestrzeni naszych dziejów znaczenie, na czym tak naprawdę budujemy także naszą przyszłość poprzez tworzenie pamięci idącej w kolejne pokolenia, o tym co było warto i w jaki sposób zdawać trzeba próbę w najtrudniejszych czasach" – podkreślił Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu prezydent przypomniał, że 24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej, bo jest to dzień zbrodni dokonanej na rodzinie Ulmów wraz z ukrywanymi w ich domu Żydami.

Prezydent mówił, że 80 lat temu ludzie się nie ugięli, nie wydali Żydów ze strachu o własne życie. "Przechowali ich do końca, wspierając i ratując. To jest właśnie świadectwo Podkarpacia, to jest właśnie świadectwo jakości i mentalności tych ludzi" – mówił Duda.

"Cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć bohaterskiej rodziny Ulmów i wszystkich tych, którzy pomagali, którzy dawali świadectwo i dowód niezwykłego człowieczeństwa i niezwykłej miłości bliźniego, miłości drugiego człowieka. Z całego serca dziękuję" – zakończył swoje wystąpienie prezydent Duda. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter