12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pedofilia w niemieckiej archidiecezji - zaprezentowano raport

Ocena: 0
626

Na konferencji prasowej w stolicy Bawarii zaprezentowano raport na temat przypadków pedofilii w archidiecezji Monachium i Fryzyngi w latach 1945- 2019. Jest w nim mowa m.in. o czterech przypadkach zaniechania, których miał dopuścić się jej ówczesny ordynariusz kard. Joseph Ratzinger. Emerytowany papież odrzucił zarzuty. Do raportu odniosła się także m.in. Stolica Apostolska.

Fot. Foter.com-CC0

W zaprezentowanym na konferencji prasowej w stolicy Bawarii raporcie kancelarii prawnej na temat przypadków pedofilii w archidiecezji Monachium i Fryzyngi w latach 1945- 2019 odnotowano, że w większości ofiarami tych czynów mieli paść chłopcy w wieku od 8 do 14 lat. Ofiarami wykorzystywania seksualnego przez 235 sprawców było w tym okresie 497 osób. Wśród sprawców znalazło się 173 księży, 9 diakonów, 5 osób z duszpasterstwa i 48 pracowników szkół.

Według autorów raportu cztery błędy miał popełnić stojący na czele monachijskiej archidiecezji w latach 1977-1982 kard. Joseph Ratzinger. Jak napisano, miał on nie podjąć żadnych kroków wobec czterech zakonników oskarżonych o czyny wykorzystywania.

Do dokumentu dołączono pisemną deklarację emerytowanego papieża Benedykta XVI, który oświadczył, że że nie popełnił wskazanych błędów.

Następcy kardynała Ratzingera w archidiecezji Friedrichowi Wetterowi zarzucono w raporcie popełnienie 21 błędów. Także on, jak zaznaczono na konferencji prasowej, zaprzecza, jakoby postąpił w sposób niewłaściwy w obliczu przypadków nadużyć.

Dwa błędy miał popełnić obecny metropolita Monachium kard. Reinhard Marx, który był nieobecny na prezentacji raportu. Przedstawiający go adwokaci skrytykowali go za to, że nie przyjął zaproszenia.

W maju zeszłego roku kardynał Marx złożył rezygnację z urzędu arcybiskupa Monachium i Fryzyngi, aby wziąć odpowiedzialność za błędy swoje i kościoła katolickiego w Niemczech w związku ze skandalem pedofilii. Papież Franciszek nie przyjął jego dymisji i poprosił go o dalsze pełnienie tego urzędu.

Do ogłoszonego dziś raportu na temat nadużyć względem nieletnich w archidiecezji Monachium i Fryzyngii odniósł się Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Stolica Apostolska uważa, że musi poświęcić należytą uwagę dokumentowi, którego treści w tej chwili nie zna. W najbliższych dniach, po jego opublikowaniu, przeanalizuje go i będzie w stanie odnieść się do szczegółów, które on zawiera

– napisał Matteo Bruni. Dodał również:

Stolica Apostolska ponownie wyrażając swój ból i skruchę z powodu nadużyć popełnionych przez duchownych wobec nieletnich, zapewnia wszystkie ofiary o swojej bliskości i potwierdza obraną już drogę, aby chronić dzieci, gwarantując im bezpieczne środowisko.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter