23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nagroda dla ks. Jerzego Stranza

Ocena: 4.1
2430

Modlitwa o pokój odśpiewana przez żydów i chrześcijan towarzyszyła uroczystości wręczenia Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka w Siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu. Nagrodę przyznawaną przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów za rozwijanie dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej otrzymał ks. dr Jerzy Stranz.

Od lewej: malarka i rzeźbiarka Ewa Trafna, laureat nagrody ks. Jerzy Stranz i Barbara Sułek-Kowalska z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, sekretarz redakcji "Idziemy". Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

 

– Idea dialogu to jest piękna przygoda i piękna opowieść, taka przypowieść o tym, że można w dzisiejszym świecie wspólnie myśleć o tym, co łączy, że potrafimy odnaleźć wspólne korzenie i zwiastować to wszystkim, którzy myślą, że to jest niemożliwe – podkreślił w podziękowaniu za przyznanie nagrody ks. Stranz.

Przypominając hasło XX Dnia Judaizmu z Księgi Jeremiasza „Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść”, ks. Stranz wyraził nadzieję, że uczestnicy uroczystości nie dali się „uwieść” temu czy innemu człowiekowi, ale Bogu, bo bez Niego dialog jest praktycznie niemożliwy.

– Daliśmy się uwieść idei dialogu, która wcale nie jest taka oczywista, a mianowicie temu, że można iść przez świat nie roszcząc sobie pretensji do tego, że moja droga jest jedyna i najlepsza, otwierać się na innych i budować mosty między wszystkimi, którzy szukają dróg pojednania – mówił ks. Stranz.

W uroczystości przyznania nagrody wziął udział prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

– Braterstwo chrześcijan i żydów wynika ze wspólnych korzeni, ze wspólnego w religijnym sensie pochodzenia i ono wymaga kultywowania. Jak wiadomo, w rodzinach, również między braćmi, są nieraz konflikty, czasem bardzo ostre, czasem bardzo okrutne. Budowanie na bazie braterstwa relacji przyjaznych i głębokich więzi to jest zadanie – stwierdził prof. Krajewski.

W uroczystości wręczenia nagrody uczestniczyli także bp Damian Bryl, członkowie Poznańskiej Rady Ekumenicznej i Alicja Kobus, wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.

Ks. Jerzy Stranz jest kapłanem archidiecezji poznańskiej, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Świętego Wojciecha w Poznaniu i współzałożycielem Stowarzyszenia Coexist, promującego postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym. Od wielu lat na prośbę abp. Stanisława Gądeckiego organizuje obchody Dnia Judaizmu w archidiecezji poznańskiej.

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Patron Nagrody – ks. Roman Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym PRChiŻ, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter