29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duszpasterstwo w epoce pandemii - analiza KAI

Ocena: 0
1117

Epidemia koronawirusa stała się zupełnie nowym wyzwaniem dla duszpasterskiej działalności Kościoła. Bezpośredni kontakt z wiernymi zastąpiła komunikacja medialna. Pomimo izolacji pojawiło się mnóstwo nowych inicjatyw i wydarzeń o charakterze ewangelizacyjnym. Świadczy to o zdolności szybkiej adaptacji do nowych wyzwań dużej części duszpasterzy jak i o dojrzałości wiernych. Widać, że Kościół może przetrwać każde czasy.

 W związku z ogłoszeniem światowej pandemii kościelne instytucje zgodnie z zarządzeniami władz państwowych zaczęły wprowadzać (aktualizowane odpowiednio do nowelizacji państwowych) ograniczenia dotyczące liczby uczestników uroczystości religijnych. Radykalnie musiało zmienić to kształt posługi duszpasterskiej.

Już w marcu odwołano lub przeniesiono na inny termin organizację wydarzeń o charakterze masowym, jak rekolekcje, pielgrzymki czy ogólnopolskie akcje charytatywne. Dotknęło to też wiele uroczystości, które miały mieć rangę największych wydarzeń w życiu Kościoła w Polsce A.D. 2020 jak beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, bogate obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II czy związana z nimi Narodowa Pielgrzymka do Rzymu.

Natychmiastowa odpowiedź duszpasterska

W okresie największych ograniczeń, jakie nastąpiły na początku okresu Wielkiego Postu, kiedy w praktyce nie można było iść do kościoła (ograniczenie do 5 osób) aktywność duszpasterska przeniosła się w dużej mierze do przestrzeni wirtualnej. Było to wyzwanie, na które Kościół zareagował bardzo szybko.

Mowa tu zarówno o rekolekcjach, towarzyszeniu duchowym, spotkaniach i konferencjach ewangelizacyjnych, jak i „usieciowieniu” samej liturgii, Mszy świętych, nabożeństw Drogi Krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu. Oczywiście odbywały się one w określonym miejscu, ale z racji reżimu sanitarnego fizyczna obecność wiernych była ograniczona do 5 uczestników, nie licząc celebransów.

W tym czasie w górę poszybowały statystyki oglądalności Mszy świętych i aktywności w komentowaniu online poszczególnych inicjatyw. Sami wierni nauczyli się śledzić strony diecezjalne lub parafialne, na których na bieżąco zamieszczana była lista transmisji internetowych z Mszy świętych.

"Nie mieliśmy nigdy takiej mobilizacji jak w ostatnich dniach. Jestem zaskoczony ilością inicjatyw, transmisji na żywo, komentarzy do czytań mszalnych, prowadzonych modlitw itp. Bez ruszania się z domu można pomodlić się na Drodze Krzyżowej z osobami ze swojej wspólnoty czy posłuchać kazania swojego proboszcza. Póki co, oceniam bardzo pozytywnie obecność katolików w sieci, i świeckich, i duchownych - kto chce, znajdzie w sieci wsparcie i otuchę. Ważne w nowej sytuacji jest to, aby być we wspólnocie, która może być tym bardziej duchowa ze względu na ograniczenie spotkań" - wskazywał w marcu rekolekcjonista i ewangelizator o. Piotr Kropisz SJ.

Niestety nie wszystkie parafie zorganizowały transmisję Mszy świętych ze swego kościoła, przyjmując postawę przeczekania trudnej sytuacji. Wierni wówczas korzystali z oferty innych ośrodków duszpasterskich. Można powiedzieć, że był to czas totalnego „churchingu”, czyli wędrówki wiernych w poszukiwaniu tego, co zaspokoi ich duchowe potrzeby, postawy na ogół krytykowanej, która jednak w tym czasie okazała się zbawienna.

Wybrane inicjatywy ewangelizacyjne

Na czas Triduum Paschalnego i świąt Zmartwychwstania Pańskiego Domowy Kościół - gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie przygotował materiały formacyjne dostępne online, w tym wykłady i homilie założyciela Ruchu ks. Franciszka Blachnickiego na temat przeżywania tego okresu liturgicznego ("Pascha z ojcem Franciszkiem"), specjalny serwis "Święta w domu w czasie koronawirusa", wyjaśnienie akcji "Ksiądz na sygnale" oraz "Triduum w domu" przygotowane przez krakowską oazę. Organizatorzy podkreślali, że czas pandemii to szczególna okazja do ożywienia.

Ponadto Diakonia Deuterokatechumenatu przygotowała miniporadnik dotyczący prowadzenia spotkań formacyjnych online. W materiale opublikowanym na Youtube można było znaleźć podpowiedzi dotyczące modlitwy, porządku spotkania, gdzie i kiedy je przeprowadzać oraz uwagi, jak uniknąć niektórych błędów.

Bardzo ważnym doświadczeniem stała się zaproponowana przeze Przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, codzienna modlitwa różańcowa kapłanów o godz. 20.30. W wielu domach wierni przyłączyli się do tej modlitwy duszpasterzy. Na plebaniach i w domach zakonnych stało się to mocnym doświadczeniem wspólnej modlitwy wstawienniczej o ustanie pandemii, za chorych, zmarłych, za osoby w żałobie, za służbę zdrowia i za kierujących sytuacją kryzysową.

Strona internetowa www.swietawdomu, przygotowana w Poznaniu dla całej Polski oraz Polaków żyjących poza granicami kraju pomogła przeżywać naszym rodakom Wielki Tydzień oraz okres paschalny.

Z powodu pandemii nie odbyło się jednak wiele zaplanowanych wcześniej wydarzeń ewangelizacyjnych, ale i część z nich została zrealizowana w przestrzeni wirtualnej. Największym przedsięwzięciem było w tym czasie Ogólnopolskie Spotkanie Młodych na Lednicy. Tegoroczne spotkanie było już dwudziestym czwartym, ale pierwszym, które jego uczestnicy przeżywali w domu, a nie na Polach Lednickich. Cały program wydarzenia odbywał się w Domu św. Jana Pawła II, a uczestnictwo w Spotkaniu było możliwe tylko za pomocą transmisji internetowej i telewizyjnej. Mimo to, w Lednicy wzięło wirtualny udział aż 130 tys. osób.

Inną inspiracją do włączenia się bardziej w życie duchowe w czasie epidemii był Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Klerycy krakowskiego seminarium przygotowali inicjatywę #przecieżmniewołałeś na seminaryjnym kanale YouTube i Facebooku, gdzie zaprosili na e-Niedzielę Powołań. Alumni opowiadali w filmach video o swojej drodze do powołania kapłańskiego.

Kandydaci do kapłaństwa zwykle zapraszani są bezpośrednie odwiedziny seminarium diecezjalnego lub zakonnego w ramach tzw. otwartych drzwi. W ostatnich miesiącach z oczywistych względów nie było to możliwe.

W maju ruszył zatem m.in. jezuicki kurs rozeznawania powołania online, który można było odbyć na stronie www.rozeznajpowolanie.pl. Kurs był prowadzony przez o. Wojciecha Werhuna SJ, rekolekcjonistę i autora licznych publikacji poświęconych duchowości, rozwojowi osobistemu i Biblii.

Krakowska oaza zachęcała ponadto do włączenia się w projekt #posłuchajgłosuBoga, czyli obejrzenia serii materiałów filmowych, w których siostry zakonne, bracia i ojcowie zakonni oraz kapłani diecezjalni mówią o odkryciu drogi swojego powołania.

Wyjątkowa rocznica urodzin Jana Pawła II

Obchodzona w tym roku 18 maja 100. rocznica urodzin Jana Pawła II nie mogła być przeżywana w bezpośredni sposób, w związku z czym wiele inicjatyw przypominających papieskie nauczanie przeniosło się do sieci.

Portal "jp2online.pl" - multimedialną bazę wiedzy o Janie Pawle II - uruchomiło Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Można tam znaleźć dokumenty, nagrania audio i video, fotografie, teksty i opracowania dotyczące polskiego papieża. Opracowanie zbioru udostępnionego w sieci trwało kilka lat, a było możliwe dzięki współpracy z licznymi instytucjami państwowymi i kościelnymi, które przekazały tysiące archiwaliów z własnych zasobów.

Portal został wyposażony w nowoczesną wyszukiwarkę multimediów, dokumentów i tekstów papieskich. Użytkownicy mogą zapoznać się z multimedialnym biogramem Jana Pawła II i publikacjami tematycznymi o różnych aspektach życia i nauczania papieża. Serwis zawiera też katalog materiałów papieskich znajdujących się w archiwach instytucji państwowych i kościelnych, organizacji papieskich oraz osób prywatnych.

Studenci krakowskich duszpasterstw akademickich zaprosili do udziału w wydarzeniu #pilnujciemitychszlaków, czyli odpoczynku z Karolem Wojtyłą. W maju i czerwcu należało opublikować zdjęcia z wycieczek górskich, spływów kajakowych, spacerów, wyjazdów na narty, wycieczek rowerowych i wszelkich form wypoczynku, opatrzonych tym właśnie hashtagiem.

Na Facebooku między 22 maja a 22 czerwca w celu inspiracji publikowany był krótki film pokazujący, jak wypoczywał sam przyszły papież. - Zastanawiamy się nad postawą Karola Wojtyły, próbujemy spojrzeć na nią przez perspektywę Ewangelii, aby wreszcie odnieść ją do naszego życia. Staramy się znaleźć inspiracje czy też rady, które pomogą nam ubogacić nasz wakacyjny wypoczynek – wyjaśniała jednak z organizatorek akcji Katarzyna Skoczeń.

W Kalwarii Zebrzydowskiej uruchomiono akcję #oknodlajp2. W maju, zwłaszcza w dzień urodzin Karola Wojtyły, należało samodzielnie jedno z domowych okien w ozdoby nawiązujące do postaci św. Jana Pawła II. Własnoręcznie wykonane dekoracje, potem sfotografowane i zamieszczone w mediach społecznościowych pod hashtagiem, były swego rodzaju wyjątkowym podziękowaniem za życie i pontyfikat świętego.

Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z ruchami młodzieżowymi diecezji zaprosiło do udziału w sportowej inicjatywie #wymagamODsiebie. Akcja polegała na przebyciu w maju z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka 100 km podczas biegania, jazdy na rowerze lub na rolkach. Akcja była zachętą do podjęcia aktywności fizycznej w duchu słów św. Jana Pawła II „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Efektami swoich zmagań fizycznych można było się podzielić na facebookowej grupie „#wymagamODsiebie - 100km na urodziny JP2”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter