26 września
sobota
Wawrzynca, Kosmy, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koronawirus pogrąża gospodarczo Lourdes

Ocena: 0
394

Spowodowany pandemią koronawirusa brak międzynarodowych pielgrzymek do Lourdes wywołał kryzys gospodarczy w tym znanym z maryjnego sanktuarium mieście. W poniedziałek rada miejska zebrała się, by debatować nad rozwiązaniami antykryzysowymi - informuje dziennik "Le Figaro".

Fot. pixabay.com/CCO

Restauratorzy i hotelarze Lourdes słynącego z sanktuarium Matki Bożej w miejscu objawień maryjnych wiejskiej dziewczynce Bernadette Soubirous skarżą się na brak pielgrzymów z powodu ograniczeń sanitarnych, wprowadzonych w związku z pandemią. Ta położona na południowym zachodzie Francji przy granicy z Hiszpanią miejscowość jest drugim po Paryżu francuskim miastem z największą liczbą hoteli, których znajduje się tam 137. Obecnie otwarte są zaledwie cztery z nich, ponieważ wszystkie międzynarodowe pielgrzymki do Lourdes zostały odwołane.

Szefowa znanej w mieście restauracji l’Alexandra zwolniła cztery osoby z sześcioosobowego zespołu.

Na początku lipca frekwencja jest gorsza niż w zimie! Przez trzydzieści pięć lat nigdy czegoś takiego nie widziałam. Po krótkim skokowym wzroście klientów tuż po zniesieniu kwarantanny, restauracja znów świeci pustkami

– przyznaje w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro”.

Lourdes to marka globalna. Jesteśmy zdeterminowani, ale w tym roku być może osiągniemy zaledwie 10 proc. obrotów z 2019 r.

- skomentował sytuację ekonomiczną w mieście hotelarz i jednocześnie prezes największego lokalnego związku zawodowego Herve Jeanson. Dodał, że 500 okolicznych firm ma problemy finansowe.

To katastrofa gospodarcza! Kilka rodzin opuściło miasto, ponieważ ich członkowie stracili pracę

– wyjaśnia lokalny proboszcz Jean-Francois Duhar.

Podczas kwarantanny bardzo brakowało nam sanktuarium. Wirtualna modlitwa to jedno, ale obecność tutaj jest niezastąpiona

– przyznają cytowani przez media nieliczni pielgrzymi obecni w Lourdes.

Dyrektor domu pielgrzyma Pierre Barrere nie traci jednak nadziei.

Lourdes powoli ożywa. Ryanair ponownie otworzył trzy trasy w czwartek i dwie kolejne w tym tygodniu. Włosi zaczynają wracać. Mam nadzieję, że pielgrzymi znów zaczną przybywać

- powiedział "Le Figaro".

Sanktuarium maryjne w Lourdes jest odwiedzane co roku przez 3 mln pielgrzymów. Z powodu epidemii koronawirusa zamknięto je 17 marca - po raz pierwszy w historii - i częściowo otwarto w połowie maja.

W poniedziałek w Lourdes zebrała się rada miejska, odbywają się też spotkania społeczności lokalnej, urzędników i specjalistów, które mają wypracować plan rozwoju i działań antykryzysowych. Obrady mają potrwać kilka dni.

Tymczasem na 16 lipca planowana jest ogólnoświatowa wirtualna pielgrzymka do Lourdes.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 września

Sobota, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie świętych męczenników Kosmy i Damiana albo wspomnienie świętych męczenników Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 11, 9 – 12, 8; Ps 90, 3-6. 12-14 i 17; Łk 9, 43b-45
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter