25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Koronawirus pogrąża gospodarczo Lourdes

Ocena: 0
2520

Spowodowany pandemią koronawirusa brak międzynarodowych pielgrzymek do Lourdes wywołał kryzys gospodarczy w tym znanym z maryjnego sanktuarium mieście. W poniedziałek rada miejska zebrała się, by debatować nad rozwiązaniami antykryzysowymi - informuje dziennik "Le Figaro".

Fot. pixabay.com/CCO

Restauratorzy i hotelarze Lourdes słynącego z sanktuarium Matki Bożej w miejscu objawień maryjnych wiejskiej dziewczynce Bernadette Soubirous skarżą się na brak pielgrzymów z powodu ograniczeń sanitarnych, wprowadzonych w związku z pandemią. Ta położona na południowym zachodzie Francji przy granicy z Hiszpanią miejscowość jest drugim po Paryżu francuskim miastem z największą liczbą hoteli, których znajduje się tam 137. Obecnie otwarte są zaledwie cztery z nich, ponieważ wszystkie międzynarodowe pielgrzymki do Lourdes zostały odwołane.

Szefowa znanej w mieście restauracji l’Alexandra zwolniła cztery osoby z sześcioosobowego zespołu.

Na początku lipca frekwencja jest gorsza niż w zimie! Przez trzydzieści pięć lat nigdy czegoś takiego nie widziałam. Po krótkim skokowym wzroście klientów tuż po zniesieniu kwarantanny, restauracja znów świeci pustkami

– przyznaje w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro”.

Lourdes to marka globalna. Jesteśmy zdeterminowani, ale w tym roku być może osiągniemy zaledwie 10 proc. obrotów z 2019 r.

- skomentował sytuację ekonomiczną w mieście hotelarz i jednocześnie prezes największego lokalnego związku zawodowego Herve Jeanson. Dodał, że 500 okolicznych firm ma problemy finansowe.

To katastrofa gospodarcza! Kilka rodzin opuściło miasto, ponieważ ich członkowie stracili pracę

– wyjaśnia lokalny proboszcz Jean-Francois Duhar.

Podczas kwarantanny bardzo brakowało nam sanktuarium. Wirtualna modlitwa to jedno, ale obecność tutaj jest niezastąpiona

– przyznają cytowani przez media nieliczni pielgrzymi obecni w Lourdes.

Dyrektor domu pielgrzyma Pierre Barrere nie traci jednak nadziei.

Lourdes powoli ożywa. Ryanair ponownie otworzył trzy trasy w czwartek i dwie kolejne w tym tygodniu. Włosi zaczynają wracać. Mam nadzieję, że pielgrzymi znów zaczną przybywać

- powiedział "Le Figaro".

Sanktuarium maryjne w Lourdes jest odwiedzane co roku przez 3 mln pielgrzymów. Z powodu epidemii koronawirusa zamknięto je 17 marca - po raz pierwszy w historii - i częściowo otwarto w połowie maja.

W poniedziałek w Lourdes zebrała się rada miejska, odbywają się też spotkania społeczności lokalnej, urzędników i specjalistów, które mają wypracować plan rozwoju i działań antykryzysowych. Obrady mają potrwać kilka dni.

Tymczasem na 16 lipca planowana jest ogólnoświatowa wirtualna pielgrzymka do Lourdes.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter