1 marca
piątek
Antoniny, Radoslawa, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obchody 100-lecia "Rycerza Niepokalanej" (transmisja)

Ocena: 0
1005

Uroczystości liturgiczne z okazji 100. rocznicy „Rycerza Niepokalanej” odbyły się w sobotę, 8 stycznia. Mszy św. o godz. 11:00 w bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Fot. Wydawnictwo OO. Franciszkanów w Niepokalanowie

To była próba wiary. 100 lat temu wydano pierwszy numeru „Rycerza Niepokalanej”. Z okazji rocznicy do każdego egzemplarza czasopisma w tym roku będą dołączone reprinty, czyli numery wydawane i redagowane przez samego św. ojca Maksymiliana Kolbe 100 lat temu.

Każdy numer Rycerza Niepokalanej w tym roku będzie miał dodatek odpowiadającego miesiąca sprzed 100 lat. W Rycerzu styczniowym już czytelnicy mogli zobaczyć i przeczytać Rycerza Niepokalanej ze stycznia 1922 r. Tak będzie w lutym, marcu i do końca roku. Poza tym, będziemy świętowali poprzez artykuły, które będą wracały do historii: do tego, jak Rycerz był wydawany, jakie były jego koleje losu.

– mówił redaktor naczelny „Rycerza Niepokalanej” o. Piotr Szczepański.

Pismo miało być organem założonego przez św. Maksymiliana pięć lat wcześniej w Rzymie stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalanej. Poprzez modlitwę i zakorzenienie w kulcie maryjnym było katolicką odpowiedzią na ataki wobec Kościoła i ludzi wierzących. Formował świadomość i pobożność członków Rycerstw.

Wydawnictwo mogło rozpocząć działalność pod warunkiem, że nie będą narażone na koszty ani klasztor ani prowincja zakonna.

Rozumiem to jako próbę wiary św. Maksymiliana. Zaczął chodzić po krakowskim rynku i prosić o jałmużnę. Pukał do drzwi księży proboszczów, księży wikariuszy. Wówczas była okrutna inflacja. Okazało się, że wszystko jest gotowe, a ceny druku podskoczyły i brakuje kilkuset marek polskich. O. Maksymilian prosi o wstawiennictwo współbrata, który zmarł rok wcześniej o. Wenantego Katarzyńca i odnajduje pieniądze, które były potrzebne przy figurce Matki Bożej Niepokalanej w naszej franciszkańskiej bazylice w Krakowie, z dopiskiem na kopercie: „Na sprawy Niepokalanej”.

– powiedział o. Szczepański.

Obecnie miesięcznik „Rycerz Niepokalanej” ukazuje się w nakładzie ponad 45 tys. egzemplarzy i dostępny jest w wersji drukowanej, cyfrowej oraz audio. Kolportowany jest wciąż za dobrowolną ofiarę.

Uroczystości liturgiczne z okazji 100. rocznicy czasopisma odbędą się w najbliższą sobotę, 8 stycznia. Mszy Św. o godz. 11:00 w bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Transmisja -  NIEPOKALANÓW TV:

Zobacz: Abp Jędraszewski: św. Maksymilian wiedział, że bez katolickich mediów kościoły zostaną puste (relacja z uroczystości)

Fot. Archiwum OO. Franciszkanów w Niepokalanowie

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
Pierwszy Piątek Miesiąca
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 21, 33-43. 45-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter