18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Terrorysta, nóż i ciężarówka

Ocena: 0
1406

Samotny mężczyzna w biały dzień zabił w Londynie pięć, a ranił około pięćdziesięciu osób, w tym Polaka. Zagrożony był parlament. Londyn został sparaliżowany, rząd działał w trybie kryzysowym.

Pogrzeb policjanta Keitha Palmera, który zginął w zamachu z 22 marca. Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Mężczyzna – później okazało się, że to 52-letni Khalid Masood urodzony w Dartford w brytyjskim hrabstwie Kent – przejeżdżał samochodem przez Most Westminsterski. Niespodziewanie wjechał w grupę idących przez most ludzi, potrącając wielu pieszych, w tym policjantów. Potem uderzył w ogrodzenie parlamentu i wdarł się na teren Westminsteru, atakując nożem policjanta.

To już czwarty w historii zamach na brytyjski parlament. W roku 1974 irlandzkie ugrupowanie Tymczasowa IRA spowodowała wybuch bomby, który ranił 11 osób. W roku 1979 Irlandzka Armia Wyzwolenia Narodowego wzięła na siebie odpowiedzialność za zamach na konserwatywnego polityka Aire’ego Neve’a, który zginął w wyniku eksplozji. Kolejna bomba została znaleziona w lutym 1992 r. w budce telefonicznej nieopodal; nikt nie został ranny. Tym razem Masood działał całkowicie samodzielnie. W roku 2004 ożenił się z muzułmanką i potem przeszedł na islam oraz zmienił nazwisko – poprzednio nazywał się Adrian Russell Ajao.

 

Samotny zamachowiec

Wkrótce po zamachu do jego przeprowadzenia przyznało się Państwo Islamskie. Eksperci uważają jednak, że nie jest to prawda. – Zamach w Londynie nie jest związany z działalnością ISIS – oświadczył Neil Basu z brytyjskich służb antyterrorystycznych – nie ma żadnych dowodów, by Khalid Masood kontaktował się z tą organizacją.

Jednak premier Wielkiej Brytanii Theresa May mówiła deputowanym do Izby Gmin, że brytyjskie służby specjalne, znane jako MI5, badały już w przeszłości Masooda, uznając go za osobą „poboczną” w śledztwie dotyczącym działań terrorystycznych. Później jednak uznały, że nie stanowi zagrożenia. – Nie było żadnych dowodów na to, że zamierza przeprowadzić atak terrorystyczny – podkreśliła.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 16 (602), 16 kwietnia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 kwietnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, analityk spraw międzynarodowych, doktor nauk społecznych, adiunkt na uczelni Vistula w  Warszawie


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter