9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skorzystaj z sanatorium

Ocena: 5
652

Nieleczone choroby czy urazy mogą stanowić zagrożenie dla naszej aktywności zawodowej i doprowadzić do utraty zdolności do pracy. Warto skorzystać z rehabilitacji leczniczej, którą oferuje ZUS. Program działa w Zakładzie już od 1996 r.

fot.pixabay.com

Gdy pobieramy zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, a pobyt w uzdrowisku ma szansę przywrócić nam możliwość wykonywania zawodu, warto pomyśleć o takiej kuracji. Nie musimy nawet korzystać z wymienionych świadczeń. Wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni w ZUS i dokuczają nam różnego rodzaju dolegliwości. Możemy dzięki temu podreperować swoje zdrowie i uchronić się przed utratą sprawności organizmu.

 

DLA KOGO REHABILITACJA?

Z programu rehabilitacji mogą skorzystać osoby objęte ubezpieczeniem społecznym, pobierające zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zaznaczyć należy, że w przypadku pobierania renty kluczowym elementem jest jej okresowość. Osoby z orzeczoną trwałą niezdolnością do pracy z takiej rehabilitacji formalnie skorzystać nie mogą, gdyż głównym jej celem jest przywrócenie zdolności do pracy zawodowej, a w ich przypadku lekarz orzecznik wykluczył taką szansę.

Celem rehabilitacji leczniczej jest poprawa stanu funkcjonowania ubezpieczonych oraz odzyskanie przez nich zdolności do wykonywania pracy zawodowej. Program ustalany jest indywidualnie i obejmuje leczenie zarówno schorzenia, na które zostało wystawione skierowanie, jak i schorzeń współistniejących. Znaleźć tam można różne formy rehabilitacji ruchowej, edukację zdrowotną, rehabilitację psychologiczną czy też zalecenia co do kontynuacji rehabilitacji po opuszczeniu ośrodka.

 

STACJONARNIE LUB AMBULATORYJNIE

Na początku sanatoria przysługiwały w przypadku dwóch rodzajów schorzeń, tj. narządu ruchu i układu krążenia. W kolejnych latach projekt rozszerzono o schorzenia układu oddechowego, narządu ruchu po wypadku, psychosomatyczne, onkologiczne (po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego), narządu głosu oraz – pilotażowo – schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS odbywa się w trybie stacjonarnym, tj. w trybie wyjazdowym do ośrodka rehabilitacyjnego, lub w trybie ambulatoryjnym – wówczas wiąże się z codziennym dojazdem w wyznaczonych godzinach na rehabilitację, która odbywa się niedaleko domu.

Rehabilitacja trwa co do zasady 24 dni. W szczególnych przypadkach może zostać wydłużona lub skrócona, decyduje o tym ośrodek za zgodą ZUS. Koszty leczenia, wyżywienia, zakwaterowania oraz koszty dojazdu pokrywa ZUS. Po zakończeniu rehabilitacji pacjentowi wydawana jest karta informacyjna zawierająca szczegółowy opis przebiegu leczenia oraz opinię o stanie zdrowia w perspektywie powrotu do pracy.

 

JAK OTRZYMAĆ SKIEROWANIE?

Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą może wystawić każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, również ten w ramach prywatnej praktyki. Dokument może być sporządzony w dowolnej formie. Może wypełnić go również lekarz w trakcie wystawiania elektronicznego zwolnienia lekarskiego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i przesłać online.

Orzeczenie o tym, czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego zdrowia, wydaje lekarz orzecznik ZUS. Może to nastąpić na wniosek lekarza prowadzącego, podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, a także podczas orzekania w sprawie renty lub świadczenia rehabilitacyjnego. Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą bezpośrednio w oddziale ZUS lub pocztą. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka rehabilitacyjnego oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego.

 

Z UJEMNYM WYNIKIEM

COVID-19 wymusił wprowadzenie pewnych obostrzeń także w sferze rehabilitacji leczniczej. Warunkiem przyjęcia na turnus jest teraz negatywny wynik testu. Badanie jest bezpłatne, a trzeba je wykonać nie wcześniej niż cztery dni przed rozpoczęciem turnusu. O wyniku testu ośrodek poinformuje telefonicznie. Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Listę punktów pobrań można znaleźć pod adresem pacjent.gov.pl/punkty-pobrań. Z planowaniem podróży należy wstrzymać się do momentu, w którym ośrodek poinformuje o negatywnym wyniku testu.

Wszystkie niezbędne informacje na temat rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS dostępne są na stronie www.zus.pl w zakładce Prewencja i rehabilitacja. Jesteśmy również dostępni pod numerem telefonu 22 560 16 00.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły



E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy



Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter