27 maja
piątek
Augustyna, Juliana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Misja szkoła

Ocena: 0
2066

Od kilku lat ponad sześćset dzieci ze szkół w Bangladeszu, Indiach, Nepalu oraz na Madagaskarze ma zapewnioną pomoc w edukacji. Na podobne wsparcie czekają jednak kolejne.

fot. Błażej Mielcarek OMI

Sunil jest promiennie uśmiechniętym ośmiolatkiem. Pochodzi z niepełnej rodziny. Jego ojciec zmarł niedawno. Matka musi wychowywać i utrzymywać sama trójkę dzieci. Sunil jest najstarszy. Na tyle, na ile potrafi, zajmuje się młodszym rodzeństwem. Ma wielkie serce dla wszystkich. Jego mama nieraz widziała, jak dzieli się jedzeniem z żebrzącą na ulicy staruszką. Dzięki pomocy z Polski chłopiec może od niedawna chodzić do szkoły. Jego rówieśnicy także chcieliby dostać taką szansę.

Realia w krajach misyjnych najczęściej są okrutne. W niektórych regionach naszej planety nadal panuje głód i brakuje dostępu do wody pitnej. Badania pokazują, że 800 mln ludzi na świecie głoduje (IFPRI), a prawie 750 mln nie ma dostępu do czystej, nieskażonej wody (UNICEF). To porażające dane. Oczywiście tych braków nie da się w prosty sposób zaleczyć. Potrzebne są rozwiązania systemowe, które wzmocnią lokalne społeczności i umożliwią im samowystarczalność. Dlatego pojawiają się inicjatywy mające na celu zniwelowanie widocznych gołym okiem nierówności społecznych. Z przedstawionego raportu UNICEF wynika, że do 2030 r. 69 mln dzieci grozi śmierć na skutek chorób, którym można zapobiec, a 167 mln dzieci żyje w nędzy. – Stoimy przed wyborem: albo zainwestujemy teraz w te dzieci, albo dopuścimy do tego, że nasz świat będzie jeszcze bardziej podzielony i jeszcze bardziej niesprawiedliwy – oświadczył sekretarz generalny UNICEF Anthony Lake podczas prezentacji raportu.

Według raportu UNICEF, najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym ubóstwu i wykluczeniu jest edukacja. Jednak aż 124 mln dzieci nie chodzą do szkół. Potrzebne są inwestycje w szkolnictwo dla najbardziej potrzebującej młodzieży. Raport wskazuje, że każdy dodatkowy rok szkolny podwyższa przyszłe dochody dzieci o około 10 proc. Ponadto zmniejsza stopień ubóstwa kraju, w którym ono mieszka, średnio nawet o 9 proc. Te statystyki pokazują jasno, jak ważna jest edukacja. Nie sposób oczywiście w jednej chwili naprawić całego świata. Każdy z nas może jednak dołożyć swoją cegiełkę do budowy tego lepszego, bardziej sprawiedliwego, zwłaszcza dla dzieci, świata. Projekt „Misja Szkoła” prowadzony przez redakcję „Misyjnych Dróg” pozwala udzielić pomocy dzieciom w krajach misyjnych.

Adoptowane dzieci pozostają w swoim kraju, środowisku, kulturze i tam otrzymują potrzebne wsparcie. Kontakt z dzieckiem jest możliwy za pośrednictwem misjonarzy oblatów. Dziecko, które jest wspierane, dwa razy w roku wysyła do rodziców adopcyjnych listy za pośrednictwem redakcji. Rodzice śledzą postępy podopiecznego w ciągu roku. Udziału w projekcie mogą podjąć się także instytucje czy grupy, np. klasy szkolne, drużyny harcerskie, koła parafialne. Zdarza się, że wspólną adopcję podejmuje paczka znajomych. Finansowo jest to wtedy łatwiejsze do udźwignięcia, choć koszty udziału w inicjatywie nie są wygórowane.

– Obecnie na adopcję czeka kilkadziesiąt dzieci ze szkół w Bangladeszu i na Madagaskarze. Mamy nadzieję, że szybko uda się znaleźć dla nich rodziców adopcyjnych, bo edukacja jest dla tych młodych ludzi często jedyną drogą wyjścia z ubóstwa – mówi Marek Hamny, koordynator projektu „Misja Szkoła”. Koszty podjęcia się adopcji na odległość nie są aż tak wysokie. – Aby wspierać dziecko uczące się w Bangladeszu, potrzebna jest kwota 135 euro rocznie. Można ją oczywiście rozłożyć na raty – wyjaśnia Marek Hamny. Za tę kwotę opłacana jest szkoła, ciepły posiłek każdego dnia, mundurek, podręczniki, przybory szkolne i potrzebna pomoc medyczna.

Szczegóły na temat projektu można znaleźć na stronie www.misjaszkola.pl. Aby podjąć adopcję na odległość, należy skontaktować się z redakcją mailowo lub telefonicznie. Wówczas przygotowywana jest indywidualna „umowa adopcyjna” dotycząca konkretnego dziecka. Do akcji „Misja Szkoła” można dołączyć w każdej chwili. Warto zrobić coś dla innych – coś, dzięki czemu dzieciaki na drugim końcu świata będą miały choć odrobinę lepsze życie. Warto podarować im nadzieję.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 maja

Piątek, VI Tydzień Wielkanocny - Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Augustyna z Canterbury, biskupa albo wspomnienie św. Pawła VI, papieża
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16, 20-23a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)



Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter