22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Krótko po świecie

Ocena: 5
711

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi informacjami ze świata. 

Fot. pixabay.com/CCO

Bez papieskich audiencji. W lipcu zawieszone są środowe audiencje ogólne, a także inne audiencje papieża Franciszka – poinformowała o tym Prefektura Domu Papieskiego. Ojciec Święty będzie spotykał się z wiernymi na niedzielnej modlitwie „Anioł Pański”.

Uwolnić biskupa. Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka nakazał uwolnienie Rolando Alvareza, katolickiego biskupa nikaraguańskiej diecezji Matagalpa. Został on skazany przez trybunał podporządkowany dyktatorowi Nikaragui Danielowi Ortedze na 26 lat więzienia za rzekome podburzanie wiernych do „nieposłuszeństwa wobec władzy”.

300 milionów narkomanów. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości podało, że na świecie jest prawie 300 mln ludzi zażywających narkotyki, a 45 proc. z nich jest uzależnionych. 

Pomoc dla Ukrainy. Amerykańskie ministerstwo obrony ogłosiło nowy pakiet pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy wart 500 mln dolarów. W jego skład wchodzi m.in. dodatkowa amunicja do systemów Patriot i HIMARS oraz 30 wozów Bradley i 25 wozów Stryker. Litwa kupi dla Ukrainy dwa systemy obrony powietrznej NASAMS – poinformował prezydent Gitanas Nauseda.

Węgry opóźniają. Węgierski parlament odłożył ratyfikację wniosku o przystąpienie Szwecji do NATO na jesienną sesję legislacyjną. Oznacza to, że mimo wielu wysiłków kraj ten nie dołączy do sojuszu wojskowego przed lipcowym szczytem NATO ani w jego trakcie.
Najwięcej więźniów w Europie. Wyłączając Rosję, Turcja ma największą w Europie populację więźniów – ponad 300 tys. – wynika z raportu Rady Europy.

Patrioty dla Polski. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 48 wyrzutni Patriot wchodzących w skład systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS oraz 644 pocisków PAC-3 MSE. Amerykanie wyceniają zestaw na 15 mld dolarów.

Przeciw życiu. Japońskie ministerstwo zdrowia zgodziło się na przeprowadzenie próbnej sprzedaży tabletek „dzień po” bez recepty. Decyzja ta została podjęta wkrótce po legalizacji pigułek aborcyjnych.

Przestępstwa migrantów. 44 proc. ubiegających się o azyl w Holandii Algierczyków jest podejrzanych o popełnienie w ubiegłym roku przestępstwa – wynika z raportu instytutu badawczego ministerstwa sprawiedliwości i bezpieczeństwa.

Śmierć kapłana-sinologa. W wieku 91 lat zmarł w domu rekolekcyjnym Towarzystwa Misji Zagranicznych z Paryża w Lauris w Prowansji kapłan tego zgromadzenia ks. Jean Charbonnier. Był on znakomitym sinologiem, jednym z największych znawców dziejów chrześcijaństwa, a zwłaszcza katolicyzmu w Chinach. 

Biskup z Chemin Neuf. Wspólnota Chemin Neuf (Nowa Droga) po raz pierwszy będzie miała w swoim gronie biskupa. Papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym archidiecezji Reims ks. Etienne Veto. Ten 59-letni duchowny jest jednym z filarów tej ekumenicznej wspólnoty, założonej w 1973 r. 

„Neutralna religijnie” policja. Umundurowani policjanci w Holandii nie mogą nosić jarmułek, muzułmańskich chust ani krzyżyków – poinformowała minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Dilan Yesilgoz. Do regulaminu ubioru policji wprowadzono zapis o „neutralności religijnej”.

Mniej katolików niemieckich. Konferencja Episkopatu Niemiec podała, że w 2022 r. ponad 522 tys. katolików zrezygnowało z przynależności do Kościoła.

Oczekiwania muzułmanów. Mieszkający w stolicy Portugalii muzułmanie domagają się od władz Lizbony budowy w centrum miasta meczetu obiecanego im przed dekadą przez burmistrza stolicy, dziś premiera kraju Antonio Costę. 

Planują zamach? Członkowie organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (ISIS) planują duży atak podczas jakiegoś zgromadzenia publicznego na terenie Wielkiej Brytanii – podał dziennik „Daily Mirror”, powołując się na dowódcę irackich służb antyterrorystycznych.

Bez Żelaznej Kopuły. Nie pozwolimy na przekazanie Ukrainie przez USA izraelskiego systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła – powiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu w wywiadzie dla „Wall Street Journal”. Istnieje ryzyko, że uzbrojenie może zostać zdobyte przez Rosjan i oddane Iranowi; nie możemy do tego dopuścić – podkreślił.

Prawosławni protestują. Macedoński Kościół Prawosławny wezwał do organizacji protestu przeciw planowanej przez rząd zmianie definicji płci. Jego zwierzchnik, patriarcha Stefan, nazwał projekt ustawy „puszką Pandory, z której każdego dnia wyskakiwać będzie nowa płeć” – poinformował portal Balkan Insight.

Aktor dręczycielem. Kevin Spacey jest „seksualnym dręczycielem”, który napastuje innych mężczyzn – powiedziała w sądzie w Londynie prokurator Christie Agnew, przedstawiając zarzuty postawione amerykańskiemu aktorowi. Jest on oskarżony o 12 przestępstw natury seksualnej, których miał się dopuścić wobec czterech mężczyzn na terenie Wielkiej Brytanii w latach 2001–2013. 

Upadek gazety. Jedna z najstarszych gazet świata, austriacka „Wiener Zeitung”, przestaje wychodzić po 320 latach od debiutu w sierpniu 1703 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Sobota, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 24-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter