28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: puchar Kamila Stocha hitem aukcji charytatywnej

Ocena: 0
917

Puchar wywalczony przez Kamila Stocha podczas tegorocznych zawodów Pucharu Świata w Zakopanem okazał się hitem aukcji charytatywnej, którą na rzecz potrzebujących artystów zorganizowała w niedzielę w Filharmonii Krakowskiej Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Fundusze zebrane podczas wieczoru zostaną przeznaczone na pomoc trzem walczącym z chorobami artystom: Andrzejowi Brandstatterowi, Adamowi Moszumańskiemu i Maciejowi Negrey’owi.

Trofeum podarowane przez skoczka sprzedano za 5 tys. zł. W sumie aukcja, na której wylicytowano ponad 30 przedmiotów przyniosła blisko 44 tys. zł. Jak wyjaśniła Anna Dymna, nie jest to całkowita kwota, bowiem kolejne pamiątki licytowane będą na portalu aukcyjnym Allegro. Zbiórkę zasili też dochód ze sprzedaży biletów cegiełek na niedzielny koncert w Filharmonii Krakowskiej.

– Bardzo was proszę, żebyście zapomnieli o rozsądku, obudźcie w sobie szaleństwo hojności, bo to jest bardzo potrzebne naszym kolegom – dopingowała licytujących Dymna. Jak podkreśliła, pamiątki na aukcję przekazały różne osoby, często różniące się poglądami. – Ale to nie ma żadnego znaczenia, liczy się tylko ich chęć pomagania – zaznaczyła.

Podczas licytacji sprzedano wiele innych cennych przedmiotów. Najwyższe ceny osiągnęły: pióro „Mały książę” przekazane przez wolontariuszy fundacji Anny Dymnej (4 tys. zł) oraz rysunek Wiesława Dymnego podarowany przez Annę Dymną, a także jej pamiątkowa ciupaga góralska i nalewka przez nią sporządzona (3,6 tys. zł). – Miłość silniejsza jest niż śmierć – Wiesiu też nam pomógł – skomentowała aktorka, przypominając, że w niedzielę przypada 39. rocznica śmierci jej byłego męża.

Nabywców znalazły też przedmioty podarowane przez polityków, w tym porcelanowa filiżanka i broszka z cyrkoniami przekazana przez premier Beatę Szydło (3 tys. zł). Prezydent Andrzej Duda przekazał obraz przedstawiający pałac prezydencki (600 zł), a jego małżonka Agata Kornhauser-Duda – apaszkę (1,3 tys. zł). Prezes PiS Jarosław Kaczyński dał pióro i długopis (1,5 tys. zł), a przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk – długopis (1 tys. zł).

Podczas licytacji sprzedano też m.in. trzy medale papieża Franciszka, zegar kard. Stanisława Dziwisza, kombinezon narciarski Kamila Stocha czy zegarek Krzysztofa Pendereckiego.

Wieczór w Filharmonii Krakowskiej wraz z Dymną prowadził dyrektor FK Bogdan Tosza i znany krakowski poeta Bronisław Maj. – Witamy z radością i miłością, by razem uczcić, jak co roku święto miłości. To jest hasło naszego spotkania, bo miłość jest naszym drogowskazem, nadaje sens naszemu życiu, pomaga przenosić góry i przezwyciężać trudności. Zawsze czeka na nas, tylko trzeba ją odnaleźć – powiedziała Anna Dymna na rozpoczęcie koncertu.

Bogdan Tosza przypomniał, że specjalny koncert charytatywny organizowany jest po raz dziewiąty z okazji święta miłości, a zatem jak najbliżej święta św. Walentego. Jego celem jest pomoc będącym w potrzebie artystom. – Wszystko, co się uda zdobyć w czasie dzisiejszego wieczoru zostanie przeznaczone na leczenie i rehabilitację artystów – podkreślił.

Jak co roku, oprócz aukcji, w programie wydarzenia znalazł się koncert – w tym roku zatytułowany „Groj, muzycko, groj! Miłość ceko na nos!”. Na scenie Filharmonii Krakowskiej wystąpili Zakopower, Białcanki i Hajlandery, a także chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej.

Andrzej Brandstatter jest propagatorem muzyki góralskiej, współzałożycielem zespołu Krywań. Muzyk choruje na stwardnienie rozsiane, jednak nie ma środków na niezbędną rehabilitację. Dodatkowo w 2015 r. upadł i złamał biodro – po wszczepieniu endoprotezy zachorował na sepsę. Udało się mu zwalczyć chorobę. Brandstatter, nawet gdy zaczął się poruszać na wózku inwalidzkim, organizował koncerty i warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży oraz dla niepełnosprawnych. Za działalność społeczną został uhonorowany Orderem Uśmiechu.

Adam Moszumański, gitarzysta i wiolonczelista, który występował m.in. z Markiem Grechutą i Grzegorzem Turnauem, cierpi na chorobę Parkinsona – towarzyszą jej problemy kariologiczne i depresja. W 2011 r. członek zespołów Wawele i Anawa, a potem artysta Piwnicy pod Baranami, przeszedł głęboką stymulację mózgu. Powstrzymała ona drżenie całego ciała. Wtedy jednak pojawiły się u niego problemy z mową, chodzeniem i utrzymywaniem równowagi. Muzyk jest obecnie całkowicie uzależniony od opieki żony. Obawia się, że gdy zabraknie mu środków na leki i rehabilitację, to stan jego zdrowia pogorszy się.

Maciej Negrey, kompozytor i muzykolog, jest po chemioterapii, cierpi na cukrzycę, pozostaje jednak aktywny zawodowo. Od 1979 r. wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, pisze artykuły najwybitniejszych twórcach muzyki, współorganizuje festiwale muzyki klasycznej. Negrey samotnie wychowuje dwóch synów. Młodszy z nich, 28-letni, cierpi na depresję; drugi, 40-latek, ma porażenie mózgowe, porusza się na wózku.(PAP)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter