Prof. Józefina Hrynkiewicz poruszyła temat młodych Polaków. – Dzisiejsi 20-, 30-latkowie – wcale niebezpodstawnie – pozbawieni są nadziei na dobrze płatną pracę, mieszkanie i założenie rodziny – mówiła.
Tematyką rodziny zajął się ks. prof. Paweł Bortkiewicz. – Czy rodzina jest związkiem mężczyzny i kobiety i to jest norma czy też normą będzie związek partnerski dwu mężczyzn czy dwu kobiet? Czy edukacja seksualna ma uwzględniać pojęcia inności i przyzwyczajać do nich dzieci czy może uczyć tradycyjnych wartości rodzinnych? Trzeba nam dziś odnowić rodzinę, pochylić się nad jej problemami, pomóc jej, a co najważniejsze nie pozostawić jej samej sobie! Jako ludzie wierzący nie możemy być bierni, gdy politycy i media chcą przedefiniować pojęcie rodziny i zepchnąć ją na margines; ukazać inność jako normalność, a normalność jako zaścianek.
Tematy podejmowane w rozmowie panelowej sprowadzić można do wspólnego mianownika – troski o naród i ojczyznę. Każdy Polak, zwłaszcza wierzący, ma obowiązek czynnie włączać się w życie społeczne i polityczne. Współcześni katolicy zachowują bierność w sprawach kraju. Owa bierność wynika z dwu aspektów: po pierwsze media mówią, że Kościół, a w konsekwencji lud wierzący, nie powinien uprawiać polityki i się do niej mieszać! Po drugie Polacy sami mówią o swoim podejściu do polityki: „to mnie nie dotyczy, ja się na tym nie znam, inni są od tego”. Właśnie nie! To jest nasza sprawa, to nasz obowiązek!
![]() | ks. Paweł Kłys |