17 czerwca
poniedziałek
Laury, Marcjana, Alberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kochać to czasownik, to się robi!

Ocena: 0
760

Święty Jan Bosko mówił: ty nie mów mi, że mnie kochasz, ja chcę to poczuć. Nie kupuj najlepszego telefonu, komputera, poświęć czas dla dziecka, buduj z nim relację, miej dla niego czas. O tym, że najważniejsze w rodzinie jest budowanie relacji rozmawiają Joanna Białobrzeska i Anna Jakubczyk-Mucha w serii filmów „Wychowanie od kuchni” publikowanych na kanale youtubowym SalveNET.

Fot. pixabay.com/CCO

Dlaczego jest taka moda, że dorośli umawiają się na wspólne gotowanie? Bo gotowanie zbliża. Kuchnia jest takim miejscem, w którym człowiek się wyluzuje, pośmieje, odpocznie od problemów. Dlatego trąbię o tym na cały świat – gotujcie razem, zapraszajcie dzieci do kuchni, rozmawiajcie podczas gotowania, budujcie relacje – mówi pedagog. A co zrobić, gdy nad rodziną zawiśnie widmo rozwodu rodziców? Rozstania nawet jak są kulturalne, to są bardzo smutne.

Budowanie relacji z dzieckiem - Wychowanie od kuchni #11

Dziecko boleśnie przeżywa odejście z domu jednego z rodziców, czasem odchodzi razem z nim, a wtedy traci również swój pokój, dom, szkołę, przyjaciół, swoje bezpieczne miejsca. Joanna Białobrzeska

Rozwody w rodzinach

Dziecko jest ofiarą, która to przeżywa. Zbudowaliście relację, a teraz wszystko się burzy. Mama z tatą muszą usiąść i mieć program dla swojego dziecka, pomóc mu przetrwać w trudnym czasie. Musi to być program, który we dwójkę przestrzegają – radzi pedagog.

Dziecko mocno przeżywa takie rodzinne dramaty – widoczne jest to w jego zmianie zachowania, staje się zalęknione, wycofane, smutne, przesadnie głośne, agresywne, płaczliwe, poszukujące bliskości. Wielokrotnie mam wrażenie, że niektórzy dorośli są przekonani, że dzieci niczego nie rozumieją, że to przecież takie milutkie maskotki. A one są zagubione, ufne, wrażliwe, skazane na nas, dorosłych, na nasze udane bądź nieudane decyzje, na naszą odpowiedzialność bądź nasz brak odpowiedzialności. Joanna Białobrzeska

Na cykl „Wychowanie od kuchni” w SalveNET zapraszają w dniach 1-12 grudnia
Joanna Białobrzeska oraz Anna Jakubczyk-Mucha.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLGhqh3tHDieVS8RCreit9-C8Oz3nj629W

*****

 

Projekt sfinansowano przez
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter