20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Premierowa Pasja w Świętym Krzyżu i Płudach

Ocena: 4.8
1445

„Pasja według świętego Mateusza” prof. Moroza niezwykle sugestywnie nawiązuje do wielkich tradycji.

Fot. Fundacja AVE

W sobotę 16 marca 2024 roku o godz. 17.00 w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie oraz w Niedzielę Palmową 24 marca 2024 roku o godz. 19.15 w kościele Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach przy ulicy Klasyków 21 odbędzie się prawykonanie „Pasji według świętego Mateusza” na głosy solowe, chór i 8 instrumentów, napisanej przez wybitnego współczesnego muzyka prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza. Instrumentacji utworu podjął się Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy. Wystąpią znakomici soliści, chór AVE oraz muzycy Filharmonii Narodowej

Pasja jako forma muzyczna ma długą i chlubną tradycję. Powstała już w XII wieku. Niemal wszyscy najwięksi kompozytorzy brali za punkt honoru, aby językiem swojej muzyki opisać dramat męki i śmierci Chrystusa. Arcydziełem pozostają w tej dziedzinie dzieła Jana Sebastiana Bacha, ale również dla współczesnych pasja pozostaje źródłem inspiracji. Wystarczy przypomnieć choćby „Pasję według świętego Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego. 

„Pasja według świętego Mateusza” prof. Moroza niezwykle sugestywnie nawiązuje do wielkich tradycji. Barokowe partie chóru, który wciela się w żydowski tłum świetnie korespondują z bardzo melodyjnymi i sugestywnymi partami solistów, zwłaszcza Jezusa

Na 85-lecie i Pro Masovia

Utwór powstał ponad dwie dekady temu jako forma przeznaczona do użytku liturgicznego

– wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE.

Prezentowaliśmy go wówczas w składzie dziecięco-młodzieżowym, a jedynymi instrumentem towarzyszącym śpiewakom były organy. Z okazji 85-lecia chóru AVE pokażemy „Pasję według świętego Mateusza” w nowej odsłonie: w dużym składzie chóralnym oraz w bogatej aranżacji instrumentalnej Jerzego Cembrzyńskiego.

Chór AVE działa nieprzerwanie od 1939 roku. Powstał przy neogotyckim kościele Narodzenia NMP w Płudach. Tuż po wojnie był głównym animatorem kultury na terenie prawobrzeżnej Warszawy: organizował spektakle, koncerty, a nawet potańcówki. W swojej historii zdobył ponad 30 nagród na festiwalach międzynarodowych i ogólnopolskich. Ma również na koncie nagrania dla stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych oraz kilka wydanych płyt CD, w tym trzy z udziałem Filharmoników. Obecnie w zespole śpiewa 50 osób – młodzież i dorośli.

Podczas koncertu w Niedzielę Palmową będzie też miała miejsce niecodzienna uroczystość: wręczenie Medalu PRO MASOVIA, przyznanego chórowi AVE przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. To prestiżowe wyróżnienie otrzymują podmioty, które przyczyniły się do rozwoju Mazowsza.

To olbrzymia niespodzianka i wielki zaszczyt dla naszego zespołu. Niezwykle motywująca do dalszej pracy. Jestem ogromnie wdzięczny Panu Marszałkowi, że w taki właśnie sposób postanowił uhonorować nasz jubileusz

– cieszy się Włodkowski.

Prezentacja „Pasji według świętego Mateusza” to kolejny element obchodów rocznicowych chóru AVE, który z okazji jubileuszu na rok 2024 przygotował wiele muzycznych niespodzianek.   

Rajewski, Śliwa i Filharmonicy 

Partię Ewangelisty wykona Michał Rajewski, znakomity polski baryton, a jednocześnie chórmistrz, dyrygent i organista. Jako solista zdobył wiele nagród na prestiżowych konkursach i festiwalach. W rolę Jezusa wcieli się z kolei Bogdan Śliwa, bas z Polskiej Opery Kameralnej, który ma na swoim koncie ponad trzydzieści pierwszoplanowych ról w operach Mozarta, Rossiniego czy Dionizettiego. Rolę Piłata zaprezentuje Bartłomiej Włodkowski, na co dzień dyrygent chóru AVE. Solistom i chórowi towarzyszyć będą świetni instrumentaliści: Agata Bała (obój, rożek angielski), Grzegorz Chmielewski (altówka), Piotr Domański (kotły), Adrian Janda i Adam Bardowski (klarnet), Sebastian Portka (trąbka), Katarzyna Gluza i Michał Szałach (skrzypce), Nadia Bojadżijew i Mateusz Szmyt (wiolonczela), Piotr Wilczyński (organy). Dyrygować będzie Barbara Hijewska.

Chór AVE przygotowali: Bartłomiej Włodkowski, prof. Agnieszka Zwierko-Wiercioch oraz Bogdan Śliwa. 

Rezerwacja miejsc

Wstęp na koncerty jest wolny, jedna obowiązuje rezerwacja miejsc siedzących: fundacjaave.pl. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Białołęka.  

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter