23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Luna w Laskach

Ocena: 0
1297

Na ostatnim Festiwalu Filmów Polskich w Gdyni film „Zaćma” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego nie otrzymał żadnej nagrody. Była to słuszna decyzja jury, bez względu na to, jak oceniamy wątpliwej jakości nagrodzone filmy.

Bugajski, zarazem scenarzysta tego utworu, nakręcił niejako autorski komentarz do swoich dawniejszych obrazów o zbrodniach okresu stalinizmu („Przesłuchanie” i „Generał Nil”). Wpadł na dziwaczny pomysł pokazania rozterek słynnej Julii Brystigerowej, żydowskiego pochodzenia pułkownik UB, dyrektor V Departamentu w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego w czasach stalinowskich, usuniętej stamtąd w 1956 r.

O Brystigerowej powstała już pokaźna literatura oraz film dokumentalny „Świat Luny” w reżyserii Ignacego Szczepańskiego. Po roku 1956 Brystigerowa, zwana Krwawą Luną, pracowała w Państwowym Instytucie Wydawniczym i pod panieńskim nazwiskiem Prajs pisała książki o życiu Żydów na Kresach. Miała wtedy odwiedzać ośrodek dla niewidomych w Laskach i przeżyć nawrócenie na katolicyzm. Historycy badający losy Julii Brystygierowej nie odnaleźli jednak żadnego świadectwa jej domniemanego chrztu.

Bugajski opowiada o jednej z wizyt Brystigerowej w Laskach, kiedy to na swoją prośbę miała się ona spotkać z prymasem Stefanem Wyszyńskim. W czasie tej dramatycznej (wymyślonej przez reżysera!) rozmowy bohaterka filmu „spowiada się” w pewnym sensie ze swoich zbrodni. Zarazem jednak usiłuje pokrętnie je tłumaczyć wiarą w komunizm, który miał jakoby przynieść sprawiedliwość i szczęście ludzkości. W tym celu, jej zdaniem, niezbędne było stosowanie inteligentnego i skutecznego terroru. Później jednak zaczęła rozumieć swoje błędy i zbrodnie.

Niestety, sceny i rozmowy w Laskach z udziałem Krwawej Luny wyglądają w filmie deklaratywnie i nieprzekonująco. Dialogi przypominają średniej jakości teatr telewizyjny. Grająca główna rolę Maria Mamona wygląda sztucznie, jakby męczyła ją charakteryzacja. Szkoda, że Bugajski nie opowiedział o innych aspektach życia emerytowanych wysokich funkcjonariuszy stalinowskich. W niedawno wydanej książce, którą prezentowaliśmy w „Idziemy”, Lucyna Tychowa, córka Jakuba Bermana, wspomina, kto bywał w domu jej ojca. Ciekawe, o czym goście rozmawiali?

„Zaćma”, Polska, 2016. Scenariusz i reżyseria: Ryszard Bugajski. Wykonawcy: Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos, Marek Kalita, Sławomir Orzechowski, Kazimierz Kaczor, Olga Bołądź i inni. Dystrybucja: Kino Świat

Mirosław Winiarczyk
fot. Jacek Drygała

Idziemy nr 42 (576), 16 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter