9 lipca
czwartek
Lukrecji, Weroniki, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kraków: wystawa z okazji 200-lecia urodzin św. Jana Bosko

Ocena: 0
1753
Wernisaż wystawy „Święty uśmiechnięty. 200-lecie urodzin św. Jana Bosko” odbył się 16 sierpnia przy kościele salezjanów na Łosiówce. Mirosław Krzyśków przygotował specjalnie na tę okazję dwie karykatury świętego. 20150817 00:10
pra / Kraków (KAI), sg


Akademia Sztuk Przeróżnych na Łosiówce, działająca przy kościele seminaryjnym przy ul. Tynieckiej 39, przygotowała wystawę karykatur i grafiki Mirosława Krzyśkowa pt. „Święty uśmiechnięty. 200-lecie urodzin św. Jana Bosko”. Artysta wykorzystał najpopularniejszy wizerunek św. Jana Bosko, by bez wątpliwości można było go skojarzyć. Sam przyznaje, że przy tworzeniu karykatur świętego nie było problemów, bo to „sympatyczny człowiek”.

Na wystawę przygotowano specjalnie dwie karykatury założyciela salezjanów. Pierwsza przedstawia świętego zapraszającego do kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (i poniekąd na wystawę, która prezentowana jest pod świątynią); drugie wyobrażenie to „DJ Bosko” wśród młodzieży.

„O księdzu Bosko mówi się, że był „świętym uśmiechniętym”. W związku z tym przypuszczam, że nie miałby nic przeciw jego karykaturom – mówi ks. Robert Bieleń SDB. – Ks. Bosko lubił się fotografować, był pionierem nowoczesnych mediów i popularyzatorem sportu i teatru. – A karykatura łączy w sobie sztukę poważną i rozrywkę – dodaje duszpasterz kościoła rektoralnego Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, przy którym odbywa się wystawa prac Mirosława Krzyśkowa.

Wernisaż odbył się 16 sierpnia – dokładnie w 200. rocznicę urodzin św. Jana Bosko. Wystawę, na którą składają się rysunki prasowe i teatralne, grafiki architektury i różne karykatury, można oglądnąć na sali teatralnej przy Tynieckiej 39 przez trzy kolejne niedziele sierpnia po wszystkich mszach św. oraz w tygodniu po mszach wieczornych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 lipca

Czwartek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Augustyna Zhao Rong, prezbitera, i Towarzyszy
Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 11,1-4.8c-9; Ps 80,2ac.3b.15-16; Mt 10,7-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter