29 lutego
czwartek
Lecha, Lutoslawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Z Helu na Jasną Górę

Ocena: 4.9
321

Pielgrzymi, którzy wyruszą z Helu, pokonają w czasie dziewiętnastu dni aż 640 kilometrów. To najdłuższy w Polsce szlak pątniczy na Jasną Górę.

fot. www. archwwa.pl

Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 25 lipca z kościoła Bożego Ciała na Helu, a do Częstochowy dotrze 12 sierpnia.

Pielgrzymi będą szli pod hasłem tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Wokół tego tematu głoszone będą rozważania i konferencje. Chcemy przeżyć wędrowanie na Jasną Górę w duchowej łączności z młodymi i z papieżem Franciszkiem – powiedział KAI kierownik pielgrzymki ks. Robert Jahns. Dlatego podczas wspólnych wieczornych modlitw będą przywoływane papieskie wskazania kierowane w Lizbonie do młodzieży z całego świata.

To jest Kościół w drodze, jest klimat modlitwy, wzajemna więź i są życzliwi gospodarze, którzy nas goszczą – zachwala walory wspólnego pielgrzymowania ks. Jahns. Jak dodaje, to wszystko, co stanowi o specyfice Światowych Dni Młodzieży, obecne jest także udziałem uczestników kaszubskiej pielgrzymki. Dlatego zachęca wszystkich młodych, ale nie tylko, do udziału w wydarzeniu.


ZOBACZ TEŻ: Kardynał miłosierdzia
 

Jak przypuszcza duchowny, na trasę wyruszy, podobnie jak w ubiegłym roku, około 120 osób. Jak zauważa, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na blisko trzytygodniowy urlop, bowiem dziś, co jest znakiem czasu, młodzież tego czasu za bardzo nie ma a wakacje wykorzystuje podejmując różne prace zarobkowe. Na pielgrzymce PESEL nie obowiązuje – tu wszyscy są młodzi duchem i to jest piękne, bo pokazuje, że istnieją wartości, które łączą pokolenia – podkreśla ks. Jahns.

Pątnicy będą modlić się m.in. o pokoju w Ukrainie. To będzie nasza szczególna intencja w kolejnym roku straszliwej wojny toczącej się tuż za naszą wschodnią granicą – deklarują organizatorzy.

„Kaszubski Ekspres”

Nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki ks. Jahns, zaznaczył, że pielgrzymka kaszubska także wędruje “z pośpiechem” i dlatego bywa nazywana “Kaszubskim Ekspresem”. Grupę charakteryzuje bardzo szybkie tempo marszu – około 5,5-6 km/godz. ale, jak mówią organizatorzy, w warunkach niesprzyjającej pogody, pątnicy potrafią “podkręcić” tempo do 8 km/godz.

Organizatorzy zaznaczają też, że pielgrzymka Hel – Jasna Góra jest grupą bardzo rozmodloną. Gdy jest czas na śmiech i zabawę, to się bawimy, a gdy przychodzi czas refleksji, zanurzenia się w Bogu, porozmawiania z Nim o ważnych sprawach, jesteśmy cali dla Niego – deklarują pątnicy.


SPRAWDŹ: W drogę ze św. Krzysztofem
 

Pielgrzymka Kaszubska poza tym, że jest najdłuższą w Polsce, wyróżnia się spośród innych, zdążających na Jasną Górę językiem, w jakim prowadzone są modlitwy. Codziennie pątnicy śpiewają hymn ku czci Matki Bożej „Kaszebsko Królewo”, a liturgia także prowadzona jest po kaszubsku.

Pielgrzymka kultywuje kaszubskie tradycje i dba, aby na flagach czy koszulkach znalazły się motywy z kaszubskim haftem.

W ciągu 19 dni pątnicy pokonają dokładnie 638 km, przechodząc kolejno przez województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, łódzkie i śląskie.


Wszelkie szczegóły i zapisy na stronie: http://www.kaszubskapielgrzymka.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 lutego

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 16, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter