25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Tanzanii o kształceniu kadr naukowych dla Afryki

Ocena: 0
409

Pomoc Kościołowi w Potrzebie proponuje krajom Afryki wschodniej możliwość podjęcia studiów teologicznych w języku angielskim. W Tanzanii, gdzie przebywa obecnie około 150 biskupów z tego regionu, jest ks. dr Mariusz Boguszewski. W kształceniu kadr naukowych dla kontynentu PKWP współpracuje z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Fot. Biuro Prasowe PKWP Polska, ks. Mariusz Boguszewski

W dniach od 9 do 18 lipca w Dar es Salaam, największym mieście w Tanzanii, odbywa się 20. spotkanie stowarzyszenia AMECEA, które gromadzi biskupów ze wschodniej Afryki. Wśród krajów członkowskich są: Erytrea, Etiopia, Kenia, Malawi, Sudan Południowy, Sudan, Tanzania, Uganda i Zambia. Hasłem przewodnim dyskusji – jak przekazał ks. bp Charles Kasonde, przewodniczący AMECEA – jest „troska o nasz wspólny dom”.

Degradacja środowiska zagraża istnieniu ludzkości, którą Jezus przyszedł zbawić 

– wskazał. W spotkaniu bierze udział ks. kard. Luis Antonio Tagle z Filipin.
Polską sekcję PKWP w Tanzanii reprezentuje ks. dr Mariusz Boguszewski, dyrektor biura regionalnego w Warszawie. Zaznacza, że „trwająca dyskusja jest bardzo ważna dla biednego regionu wschodniej Afryki”. „Na miejscu jest około 150 biskupów, dużo osób zajmujących się pomocą na kontynencie” – dodaje. Przesłanie Ojca Świętego Franciszka z encykliki „Laudato si” wskazuje, że degradacja środowiska szczególną krzywdę wyrządza najuboższym. To oni cierpią na skutek m.in. głodu czy braku dostępu do czystej wody. W regionie, w którym odbywa się dyskusja, ten problem jest zauważalny.

Jest tu mowa o najbardziej pilnych potrzebach, jakie wynikają z problemu głodu. Pojawia się temat problemów duszpasterskich i wyzwań z tym związanych 

– mówi ks. dr Mariusz Boguszewski. Dodaje, że Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które reprezentuje, mocno wspiera wschodnią Afrykę. Polska sekcja niedawno informowała o przekazaniu środków na dożywianie dzieci w Bukanga w Tanzanii [WIĘCEJ: https://pkwp.org/newsy/glod_puka_do_drzwi_dramatyczny_apel_z_tanzanii] czy wybudowaniu centrum edukacyjnego dla najmłodszych uchodźców w Afryce, którzy z pogrążonego w wojnie Sudanu Południowego uciekali do Ugandy [WIĘCEJ: https://pkwp.org/newsy/centrum_dla_najmlodszych_uchodzcow_w_afryce_oficjalnie_otwarte].
Obecność ks. dr. Mariusza Boguszewskiego w Dar es Salaam wiąże się również z promocją studiów w języku angielskim, jakie odbywają się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kształcimy kadry dla Afryki i proponujemy właśnie ten model pomocy temu regionowi. Obecnie z tej formy pomocy korzysta kilkunastu studentów teologii przebywających w Polsce. Chcemy, by jeszcze więcej studentów przyjechało do Warszawy 

– zaznacza dyrektor regionalnego biura PKWP w Warszawie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter