23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ukraina: spada liczba wyznawców prawosławia moskiewskiego

Ocena: 1.5
239

Z autokefalicznym Prawosławnym Kościołem Ukrainy identyfikuje się obecnie 42 proc. Ukraińców, a z Ukraińską Prawosławną Cerkwią Patriarchatu Moskiewskiego zaledwie 5,6 proc.

Fot. Pixabay - CC0

Informuje o tym Ukraińskie Centrum Badań Ekonomicznych i Politycznych im. Ołeksandra Razumkowa. Od czasu rosyjskiej agresji gwałtownie spada procent wyznawców prawosławia moskiewskiego, a szybko wzrasta liczba wiernych Prawosławnego Kościoła Ukrainy, powstałego w 2019 r. na skutek zjednoczenia niezależnych od Rosji Kościołów prawosławnych na Ukrainie.

O ile w 2021 r. czyli przed zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę – wedle Centrum Razumkowa – do Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwii Patriarchatu Moskiewskiego swą przynależność deklarowało 13,6 proc. obywateli Ukrainy, to na koniec 2023 r. – 5, 6 proc. Jest to więc spadek o połowę. Natomiast jeśli chodzi o niezależny od Rosji Prawosławny Kościół Ukrainy, to w 2021 r. przynależność do niego deklarowało 20 proc. mieszkańców Ukrainy, a dziś czyni to 42 proc. Jest to wzrost ponad dwukrotny.

Wśród samych prawosławnych na Ukrainie 69,4 proc. deklaruje związek z Prawosławnym Kościołem Ukrainy, 9,2 proc. z Ukraińską Prawosławną Cerkwią Patriarchatu Moskiewskiego, a jako „po prostu prawosławni" (czyli nie związani z konkretnym Kościołem) określa siebie 20,7 proc. Ukraińców.

Większość Ukraińców (55,5 proc.) jest zdania, że należy zakazać działalności Ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie. Wynika to z przekonania o ścisłym powiązaniu tego Kościoła z Rosyjską Cerkwią Prawosławną, której rolę w wojnie rosyjsko-ukraińskiej ocenia większość obywateli Ukrainy wyjątkowo negatywnie. Tym samym 65 proc. respondentów uważa, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna i patriarcha Cyryl moskiewski zachęcają i wspierają wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Jeśli chodzi o panoramę religijną całego społeczeństwa, to – jak informuje Centrum Razumkowa – na koniec 2023 r.  z prawosławiem identyfikuje się 61 proc. Ukraińców, 42 proc. Ukraińców z Prawosławnym Kościołem Ukrainy, a  5,6 proc. z Ukraińską Prawosławną Cerkwią Patriarchatu Moskiewskiego, natomiast 12,6 proc. określa się  jako „po prostu prawosławni”. Z kolei  11 proc. Ukraińców identyfikuje się z Kościołem greckokatolickim; 1,2 proc. z Kościołem rzymskokatolickim, a przynależność do Kościołów protestanckich deklaruje 1,4 proc.

 0,1 proc. Ukraińców deklaruje przynależność do judaizmu i tyle samo do islamu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter