6 grudnia
poniedziałek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przestrzeń spotkania

Ocena: 0
659

Wiele osób przeżyło na „Przystanku Jezus” osobiste doświadczenie Boga i na nowo poukładało swoje życie, wychodząc z przeróżnych słabości. - mówi o. Damian Piątkowiak SVD, ewangelizator i przedstawiciel ds. kontaktu z mediami „Przystanku Jezus”, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

 

 

fot. archiwum prywatne

W jakiej formule odbędzie się tegoroczna 21. edycja Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”?

Po rocznej przerwie 21. edycja „Przystanku Jezus” odbędzie się w dniach od 26 lipca do 1 sierpnia w Makowicach koło Płotów w województwie zachodniopomorskim, tradycyjnie w sąsiedztwie muzycznego festiwalu Pol’and’Rock (dawnego Przystanku Woodstock). Całości wydarzenia patronuje Zespół Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji na czele z abp. Grzegorzem Rysiem. Organizatorem „Przystanku” jest Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji – Wspólnota św. Tymoteusza z siedzibą w Porszewicach koło Łodzi.

 

Jak pandemia wpłynęła na organizację wydarzenia?

Miała wpływ na termin rozpoczęcia przygotowań, ponieważ dość długo nie wiedzieliśmy, czy „Przystanek Jezus” odbędzie się w formie stacjonarnej. Ostateczne ustalenia zapadły dopiero na przełomie maja i czerwca br., gdy mieliśmy pewność, że ruszy festiwal Pol’and’Rock. Z tego powodu w obecnej edycji będzie mniej ewangelizatorów niż w poprzednich latach – zapisało się ponad stu chętnych. Jest to i tak niezły odzew jak na krótki czas na decyzję o przyjeździe. Większość ewangelizatorów miała już zaplanowane wakacje. Ale też liczba uczestników Pol’and’Rock jest mniejsza, ponieważ obowiązuje limit do 20 tysięcy osób.

 

Co symbolizuje logo „Przystanku Jezus”?

Jest to krzyż w kształcie wydętego żagla, który pokazuje powiew Ducha Świętego, poruszającego Kościół, by nie stał w miejscu i wychodził do ludzi tam, gdzie są.

 

Na czym koncentrują się organizatorzy?

Koncentrujemy się na bezpośredniej ewangelizacji osób przyjeżdżających na Pol’and’Rock poprzez indywidualne rozmowy. Będzie scena „Przystanku Jezus”, wspólne nabożeństwa, animacje muzyczne, zaproszeni goście. Nie zabraknie przystankowego pola z nieodłącznym dużym białym krzyżem, miejscem, w którym trwa nieustanna modlitwa z możliwością skorzystania ze spowiedzi świętej.

 

Kto wystąpi na scenie?

Spośród najbardziej znanych zespołów zagra Luxtorpeda, raper Tau, zespoły 2Tm 2,3, Fisheclectic i TGD. Myślę, że na przystankowej scenie nie zabraknie dobrej jakości muzyków.

 

Co znajdzie się w programie duchowym wydarzenia?

Bp Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i inicjator ewangelizacji na „Przystanku Jezus”, poprowadzi trzydniowe rekolekcje dla ewangelizatorów. Ponadto zapraszamy m.in. na codzienną Eucharystię, wspólnotowe uwielbienie, adorację Najświętszego Sakramentu.

 

Kim są ewangelizatorzy głoszący na „Przystanku”?

W znacznej mierze ewangelizatorami są osoby na co dzień formujące się w różnych ruchach i stowarzyszeniach kościelnych. Sporą grupę stanowią też osoby, które przyjeżdżały na Woodstock, będąc „po drugiej stronie”, i doświadczyły na polach spotkania z żywym Jezusem! Dziś są dzięki temu bardzo przekonującymi świadkami. To nie są ludzie, którzy wykładają teorię zaczerpniętą z książek teologicznych, ale ewangelizatorzy mówiący o Panu Bogu doświadczonym w konkrecie własnego życia. Oczywiście warunkiem głoszenia na „Przystanku” jest bycie człowiekiem, który na co dzień dba o własny wzrost duchowy.

 

Czego szukają osoby, które przychodzą na pole przystankowe?

Ludzie chcą być wysłuchani, na „Przystanku Jezus” mają czas na długie rozmowy o rzeczach ważnych, dzięki czemu tworzy się przestrzeń spotkania. Z jednej strony jesteśmy dla siebie anonimowi, a z drugiej strony bliscy przez miejsce, które nas łączy. Istotny jest czas, aby umieć usiąść i posłuchać drugiej osoby. Często nie moje porady są najważniejsze, ale to, że ktoś mógł dać upust swoim emocjom, wypłakać się czy wykrzyczeć, co otwiera przestrzeń na rozmowę o najważniejszych sprawach i na spotkanie z Bogiem.

 

Jakie skutki przyniósł do tej pory „Przystanek Jezus”?

Wiele osób przeżyło na polach osobiste doświadczenie Boga i na nowo poukładało swoje życie, wychodząc z przeróżnych słabości. Wspólnota św. Tymoteusza prowadzi w ciągu roku rekolekcje ewangelizacyjne, podobnie jak wiele innych wspólnot modlitewnych ewangelizujących na „Przystanku”, o przeróżnych charyzmatach. Po wydarzeniu wracamy do naszych domów, wspólnot, diecezji, gdzie kontynuujemy „małe Przystanki Jezus”, starając się przenieść spostrzeżenia wyniesione z przystankowych pól na realia duszpasterstwa w parafiach i wspólnotach, w których żyjemy.

 

Można włączyć się w „Przystanek”, pozostając w domu?

Obok obecnych na placu jest też druga grupa, tak zwanych duchowych przystankowiczów. Są to ludzie, którzy wspierają dzieło konkretną modlitwą z miejsca zamieszkania oraz pomagają realizować „Przystanek Jezus” poprzez pomoc materialną. Sercańskie Radio Profeto 92,1 FM (www.radioprofeto.pl) będzie prowadziło transmisje radiowe z rekolekcji i nabożeństw. Polecam także naszą stronę www.przystanekjezus.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter