15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas: Robimy wszystko, by przełamywać obojętność

Ocena: 0
1077

Podejmujemy systemową pomoc osobom zranionym w Kościele  – zapewnił Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak podczas zorganizowanej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w minioną środę konferencji prasowej „Pomoc Zranionym w Kościele”. Prymas Polski przedstawił działania Kościoła na rzecz pokrzywdzonych, mówił o rozpoczynającej pracę, powołanej przez KEP Fundacji Świętego Józefa, prowadzonych w całej Polsce szkoleniach i wspieraniu diecezji w wypracowaniu zasad prewencji.

Fot. episkopat.pl

Konferencję rozpoczęło świadectwo pana Tadeusza, który w dzieciństwie był ofiarą molestowania seksualnego przez kapłana.

To doświadczenie od 30 lat wywiera ogromny wpływ na moje życie psychiczne, duchowe, na relacje rodzinne i zawodowe

– powiedział przyznając, że krzywda mu wyrządzona popchnęla go w nadużywanie alkoholu i narkotyki, jednak udało mu się wrócić na lono Kościoła i obecnie jest w jednej ze wspolnot neokatechumenalnych. Przebaczył też księdzu, który go skrzywdził.

Dzięki temu, że zaryzykowałem i wróciłem do Kościoła, Bóg uzdolnił mnie do małżeństwa. Dziś jestem mężem i ojcem kilkorga dzieci. Jednak

– podkreślił mężczyzna. Dodał, że do normalnego funkcjonowania potrzebne jest mu cały czas wsparcie terapeutyczne i farmakologiczne i duchowe. „Według mnie sama psychoterapia nie wystarczy. Potrzebna jest również pomoc duchowa, a najlepiej jedna i druga jednocześnie, pewnie ze wsparciem psychiatry. Jedno bez drugiego nie funkcjonuje, tego nie da się rozłączyć i w nowoczesny sposób naprawić. To jest bardzo złożone, trudne i w zasadzie bez Boga niemożliwe” – mówił pan Tadeusz.

Po wysłuchaniu świadectwa Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży podsumował obecny stan pomocy osobom skrzywdzonym oraz zaprezentował aktywności, które zostaną podjęte przez Kościół w najbliższych miesiącach.

Prymas Polski zaznaczył, że jest wdzięczny wszystkim kontaktującym się z Biurem Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Sygnały od skrzywdzonych w Kościele otwierają nam oczy na ludzkie dramaty i potrzeby. Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację Świętego Józefa. Zajmie się ona systemową pomocą skrzywdzonym. Jej celem jest wspieranie istniejących już inicjatyw pomocowych i inicjowanie nowych. Chcemy, by Fundacja Świętego Józefa KEP w każdej diecezji miała koordynatora, który będzie docierał z pomocą i wsparciem do osób, które tego potrzebują na miejscu

tłumaczył.

Mowa była także o inicjatywie wspierania pokrzywdzonych molestowaniem seksualnym „Zranieni w Kościele”, gdzie znaleźć mogą nie tylko poradę, ale i konkretną pomoc.

Abp Wojciech Polak poinformował również o działaniach prewencyjnych podejmowanych przez Kościół w Polsce.

Podejmujemy szeroko zakrojoną prewencję. Ogromną pracę wykonuje Centrum Ochrony Dziecka. O. Adam Żak i jego zespół prowadzą szkolenia w całej Polsce. Szkoleni są księża, zakonnicy, zakonnice, katecheci, wychowawcy i animatorzy. W szkoleniach w  ubiegłym roku wzięło udział około 1000 osób. W każdej diecezji i prowincji zakonnej jest wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży – to osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną i za wskazanie pomocy psychologicznej, prawnej i duszpasterskiej

– zaznaczył. Przypomniał także, że w październiku ub. r. Episkopat Polski znowelizował „Wytyczne” dotyczące dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o wykorzystywanie nieletnich.

Nastąpiło to w związku z motu proprio „Vos estis lux mundi” papieża Franciszka, w którym polecił, by każda konferencja biskupów ustanowiła system pozwalający na składanie, w sposób przystępny, zawiadomień o domniemanych przestępstwach pedofilskich wobec małoletnich.

– mówił.

Mamy już duszpasterzy pokrzywdzonych, którzy wypracowali wiele sposobów na bardzo kompetentne wsparcie i pomoc duchową dla potrzebujących. Mamy też grupy modlitewne wspierające osoby pokrzywdzone w Kościele. W pierwszy piątek Wielkiego Postu będziemy przeżywać Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

– zapowiedział.

Obecna na konferencji szefowa Pracowni Dialogu, psychoterapeuta i współinicjatorka inicjatywy „Zranieni w Kościele” Barbara Smolińska zaznaczyła, że świadectwa osób skrzywdzonych dowodzą, że do pełnego uzdrowienia potrzebne jest umiejętne łączenie wsparcia duchowego i profesjonalnej psychoterapii.

Pomoc duchowa i pomoc psychologiczna to dwie ścieżki wsparcia. Osoby skrzywdzone zgłaszają się po pomoc po kilkudziesięciu latach, bo wypierają przeszłość i mają problemy z mówieniem o tym, co przeżyły. Dziecko pozostaje samo z tajemnicą, uczy się milczenia i milczy potem przez wiele lat. Ludzie nie radzą sobie ze sobą i dopiero po roku lub dłuższym czasie zaczynają mówić o tym, że w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie. Osoby zranione żyją wśród nas, musimy je profesjonalnie i kompetentnie wspierać

– mówiła.

Konferencji towarzyszyła premiera książki „Łzy niewinności. Przemoc seksualna w dzieciństwie. Droga duchowego uzdrowienia” Joëla Pralonga, wydanej przez dominikańskie Wydawnictwo „W drodze”.

Książka pomaga zrozumieć, że w swojej krzywdzie osoby te nie są osamotnione. Nie są winne tego, co stało się w ich dzieciństwie. Są tam też konkretne podpowiedzi na temat tego, gdzie szukać pomocy. Chcemy w sposób wiarygodny i spokojny zmierzyć się z problemem Kościoła jakim jest wykorzystywanie seksualne przez duchownych

– mówił O. Tomasz Grabowski OP, prezes Wydawnictwa „W drodze”. Zapewnił też: "To nie jest książka przeciw Kościołowi, tu nie chodzi o szok, ale dawanie realnej pomocy i wskazywanie jak pomóc zranionym odnaleźć się w życiu. Książka pokazuje jak pomagać duchowo osobom zranionym w odnalezieniu relacji z Bogiem”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter