Ponad 4 tys. osób wzięło udział w XVI Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym, który odbył się 26 września na Świętym Krzyżu.
2015-09-26 19:11
apis / Święty Krzyż (KAI), mz
Pątnicy z trzech diecezji: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej wędrowali 14 trasami do świętokrzyskiego sanktuarium w strugach deszczu.
Kulminacyjnym punktem wspólnego wędrowania była Msza święta koncelebrowana przez ordynariusza kieleckiego bpa Jana Piotrowskiego i biskupa pomocniczego Mariana Florczyka oraz 50 kapłanów w świętokrzyskiej bazylice. Przewodniczył jej biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan.
W swej homilii bp Jan Piotrowski, przypominając zebranym pątnikom o tajemnicy Krzyża wyraził się z uznaniem pod adresem rzeszy wędrowców, którzy mimo niesprzyjającej pogody wybrali się na doroczny rajd pielgrzymkowy i go ukończyło.
– Dziś jesteście wielką rzeką pielgrzymów zdążających do tego sanktuarium, aby tutaj na nowo odkryć czym jest krzyż Jezusa Chrystusa. Przybyliście kolejny raz na świętą górę, aby umocnić i ożywić swoją wiarę. To właśnie Chrystus i Jego krzyż przypomina nam, że Bóg jest niezmierzony w swojej miłości. Bóg zawsze jest po stronie człowieka, On miłosierny i przebaczający – mówił biskup.
– A gdy patrzymy na krzyż, widzimy, że miłosierdzie przybiera kształt ofiary. W ten sposób miłość odkupieńcza Boga sięga każdego serca. Tylko ten może pojąć i zrozumieć krzyż Chrystusa, kto rozumie, że Bóg jest miłością. Dziś każdego z nas, Jezus Chrystus zaprasza, abyśmy nie tylko nieśli krzyż, ale odkrywali owoce krzyża i nimi się karmili – podkreślił hierarcha.
Zdaniem biskupa, Drzewo Krzyża przynosi życie oraz daje światło na drodze prowadzącej do raju.
– Trwać przy Krzyżu to pozwolić, by miłość Boga objęła nas i doprowadziła nas do odkupienia. Tak w tym znaku jest źródło ufności i nadziei dla każdego z nas. Czyńmy ten znak na sobie każdego ranka, gdy wstajemy i wieczorem, gdy idziemy spać. Czy krzyż noszę na sobie? Krzyż i ukrzyżowany na nim Chrystus to znak zbawienia – podkreślił ordynariusz.
- Krzyż bez Chrystusa będzie nic nieznaczącym kawałkiem drzewa lub ekstrawagancką ozdobą. Wspólnota Kościoła jest niewygodna dla tych, którzy nie rozumieją krzyża. Chcemy prosić tutaj na Świętym Krzyżu, aby krzyż Chrystusa nie zniknął z horyzontu naszego życia. Z Maryją, Matką Bolesną idźmy pod krzyż – zachęcił hierarcha.
Uczestnikom XVI Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego w tym roku towarzyszyło hasło: „W Krzyżu miłości nauka”. W tegorocznej edycji w sumie wędrowało 4065 uczestników: dzieci, młodzieży i osób starszych.
Ponadto uczestniczyło 50 kleryków WSD z Kielc, 15 sióstr zakonnych, 109 kapłanów, 295 opiekunów świeckich, 95 przewodników z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia i Sandomierza.
Wśród uczestników rajdu była grupa rowerowa licząca 120 osób na czele z bp. Marianem Florczykiem. Najliczniejsza grupa – 992 osoby wędrowała z Bielin 9-kilometrową trasą „Zbójecką”.
Celem dorocznego rajdu jest pokłon relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, a w tym roku także duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku w Krakowie, inauguracja obchodów 25–lecia pobytu na Ziemi Świętokrzyskiej św. Jana Pawła II oraz dziękczynienie za 50 lat działalności Politechniki Świętokrzyskiej.
Organizatorami rajdu pielgrzymkowego byli: Zarząd Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach i Diecezja Kielecka.
Patronat honorowy na rajdem objęli między innymi: ordynariusze diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej, władze województwa świętokrzyskiego, prezydent Kielc, rektorzy Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Inicjatorem Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego był ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan. W pierwszym, zorganizowanym w roku 2000 wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pątnicy z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej. W 2015 r. wzięło udział ponad 5 tys. uczestników.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.