16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Kalwarii

Ocena: 4.75
4296

Co roku w Wielkim Tygodniu do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przyjeżdża ponad sto tysięcy pielgrzymów, by uczestniczyć w Chwalebnym Misterium Męki Pańskiej.

fot. arch. sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

To wielkie widowisko pasyjne trwa od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku. Jest wydarzeniem niezwykłym, którego tradycja sięga 1607 r., czyli początków istnienia sanktuarium.

 

Znak

Trudno dziś dociec, czy Mikołajowi Zebrzydowskiemu faktycznie przyśniły się trzy płonące krzyże, czy może wraz z żoną z okien zamku w Lanckoronie zobaczył je na górze Żarek – wizję tę odczytał jako znak od Boga. Był żarliwym katolikiem, zwolennikiem kontrreformacji i marzył o pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej. Historia zapamięta go jako buntownika przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie. Zebrzydowski, w oparciu o gipsowy model jerozolimskiej kaplicy Świętego Krzyża, kazał w 1600 r. zbudować w miejscu wizji kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa, potem kolejną Grobu Chrystusa i niewielki klasztor. A gdy przeczytał dzieło Andrichomiusza opisujące Jerozolimę w czasach Chrystusa i dopatrzył się w swoich włościach podobieństwa do topografii Świętego Miasta, postanowił wybudować na nich… polską Jerozolimę. Wzgórze Żarek nazwano Golgotą, wzniesienie pod Lanckoroną – Górą Oliwną, rzekę Skawinkę – Cedronem. Na okolicznych wzgórzach i w dolinie potoku przez kolejne lata wyrastały kapliczki i kościółki, w sumie 42, połączone szerokimi alejkami, wzdłuż których zasadzono lipy, buki i dęby.

Opiekunami i stróżami miejsca Zebrzydowski ustanowił bernardynów, a kościół otrzymał tytuł Matki Bożej Anielskiej. Jej piękną figurę, przywiezioną z Loreto, fundator umieścił w głównym ołtarzu.

 

Totus Tuus

Na wotywnej sukience obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem w bocznej kaplicy i w wiszących na ścianach gablotach gęsto poprzypinano złote obrączki, medaliki, łańcuszki – podarowane Maryi w podziękowaniu za wysłuchane modlitwy.

– Jest nawet odlany ze srebra smoczek, dar pewnego małżeństwa ofiarowany w podziękowaniu za dziecko o które tu się modlili – mówi z uśmiechem o. Konrad Cholewa, kustosz sanktuarium.

Obraz przywiózł do Kalwarii w 1641 r. Stanisław Paszkowski po tym, jak podczas modlitwy zobaczył krwawe łzy płynące z oczu Maryi. Wizerunek zasłynął łaskami, stał się obiektem kultu, przyciąga pielgrzymów. Modlił się przed nim Karol Wojtyła, jako chłopiec przyjeżdżając tu z pobliskich Wadowic. Po śmierci mamy jego ojciec miał, wskazując na cudowny obraz, powiedzieć do niego i brata: „Teraz to jest wasza Mama”. Później jako ksiądz, biskup i papież odwiedzał Kalwarię, lubił chodzić po Dróżkach Matki Bożej, przecinających je Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach za Zmarłych. Na te dróżki można wyruszyć samemu, w ciszy, można pójść z klerykiem lub z przewodnikiem kalwaryjskim – i tak jest nieprzerwanie od połowy XVII w.

Przewodnicy to świeccy ewangelizatorzy, ludzie modlitwy, głęboko wierzący. Przyjeżdżają tu kilka razy do roku z grupami pielgrzymów ze swoich parafii, także w największe uroczystości: Wniebowzięcie NMP i Wielki Tydzień. W misteriach to właśnie im przypada zaszczytna rola Apostołów.

 

Misteria

Zanim w Niedzielę Palmową brat Tobiasz usiądzie na osiołku, by odegrać rozpoczynający misteria wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, podczas prób każdą scenę „pasyjnego obchodu” wszyscy aktorzy powtarzają aż do jej uwiarygodnienia: w intonacji, gestach, mimice. Pracują w oparciu o scenariusz napisany w połowie XX w. przez o. Augustyna Chadama, bo ten pierwszy, siedemnastowieczny, po prostu nie przetrwał. Ojciec Chadam wymyślił całą współczesną oprawę artystyczną misteriów, łącznie ze strojami. Dziś część strojów została zmieniona, są dobierane z wielką dbałością o detale, nie ma miejsca na prowizorkę, także zbroje żołnierzy rzymskich są kopią autentycznych. Próby zaczynają się na miesiąc przed uroczystościami.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka mieszkająca w Krakowie


redakcja@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

Wtorek, XV Tydzień zwykły
wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 11, 20-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter