20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na Kalwarii

Ocena: 4.75
1223

Co roku w Wielkim Tygodniu do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej przyjeżdża ponad sto tysięcy pielgrzymów, by uczestniczyć w Chwalebnym Misterium Męki Pańskiej.

fot. arch. sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

To wielkie widowisko pasyjne trwa od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku. Jest wydarzeniem niezwykłym, którego tradycja sięga 1607 r., czyli początków istnienia sanktuarium.

 

Znak

Trudno dziś dociec, czy Mikołajowi Zebrzydowskiemu faktycznie przyśniły się trzy płonące krzyże, czy może wraz z żoną z okien zamku w Lanckoronie zobaczył je na górze Żarek – wizję tę odczytał jako znak od Boga. Był żarliwym katolikiem, zwolennikiem kontrreformacji i marzył o pielgrzymowaniu do Ziemi Świętej. Historia zapamięta go jako buntownika przeciwko królowi Zygmuntowi III Wazie. Zebrzydowski, w oparciu o gipsowy model jerozolimskiej kaplicy Świętego Krzyża, kazał w 1600 r. zbudować w miejscu wizji kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa, potem kolejną Grobu Chrystusa i niewielki klasztor. A gdy przeczytał dzieło Andrichomiusza opisujące Jerozolimę w czasach Chrystusa i dopatrzył się w swoich włościach podobieństwa do topografii Świętego Miasta, postanowił wybudować na nich… polską Jerozolimę. Wzgórze Żarek nazwano Golgotą, wzniesienie pod Lanckoroną – Górą Oliwną, rzekę Skawinkę – Cedronem. Na okolicznych wzgórzach i w dolinie potoku przez kolejne lata wyrastały kapliczki i kościółki, w sumie 42, połączone szerokimi alejkami, wzdłuż których zasadzono lipy, buki i dęby.

Opiekunami i stróżami miejsca Zebrzydowski ustanowił bernardynów, a kościół otrzymał tytuł Matki Bożej Anielskiej. Jej piękną figurę, przywiezioną z Loreto, fundator umieścił w głównym ołtarzu.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (704), 14 kwietniaa 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -