23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Książka o celibacie kapłańskim - z wkładem, a nie współautorstwem Benedykta XVI

Ocena: 0
1331

Ze względu na polemiki wywołane informacją o kard. Robercie Sarahu i Benedykcie XVI jako współautorach książki „Z głębi naszych serc”, jej wydawca - w porozumieniu z kard. Sarahem i sekretarzem osobistym Benedykta XVI abp. Georgem Gansweinem - postanowił o zmianie informacji na książce. Jej autor będzie oznaczony jako "Kard. Sarah przy wkładzie Benedykta XVI". Sam zaś tekst książki zostanie niezmieniony. W związku z książką wypowiedział się także Watykan.
Książka - zgodnie z zapowiedziami - ma zostać dziś wydana we Francji.

Fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO HANDOUT

Chodzi zwłaszcza o kontrowersje wywołane wkładem w książkę papieża-seniora. Benedykt XVI postąpiłby - jak się ocenia - wbrew złożonej w 2013 roku - w momencie rezygnacji z pełnienia posługi Ojca Świętego - deklaracji że, "odtąd pozostanie dla świata ukrytym". Ze strony oponentów kard. Syraha i krytycznych wobec niego mediów pojawiły się głosy, że wykorzystał on instrumentalnie papieża-seniora, by podeprzeć sie jego osobą propagując niezmienność reguły celibatu kapłańskiego w Kościele katolickim.

Zdaniem sekretarza osobistego Benedykta XVI abp. Georga Gansweina doszło do nieporozumienia bez złej woli kard. Saraha. Z kolei sam kard. Sarah bez zwłoki - odpowiadając na ostrą medialną nagonkę - przedstawił genezę tego nieporozumienia.

Wg słów prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego Dyscypliny Sakramentów o napisanie tekstu o kapłaństwie poprosił on Benedykta XVI 5 września 2019 roku. Ostrzegł go, że może to wywołać ostre polemiki w mediach, ale podkreślił, że cały Kościół potrzebuje takiego daru i że można by go opublikować na Boże Narodzenie lub na początku roku.
20 września Benedykt XVI przyznał, że sam z własnej inicjatywy zaczął pracę na tekstem o kapłaństwie, ale ją zaniechał, bo brakowało mu sił. Prośba kard. Saraha stała się dla niego zachętą do kontynuowania tej pracy.
12 października papież-senior przesłał kard. Sarahowi gotowy tekst, a ten zaproponował, by opublikować go we wspólnej książce.
19 listopada kard. Sarah przesłał Benedyktowi XVI pełną treść książki, włącznie z okładką, wspólnym wprowadzeniem i zakończeniem, oraz z tekstami jego i Benedykta XVI.
25 listopada papież-senior wyraził zadowolenie ze zredagowanych wspólnie tekstów i zgodził się na publikację własnego tekstu w formie przewidzianej przez kard. Saraha.

Nieporozumienie - jak z kolei tłumaczy abp Ganswein  - wzięło się z faktu, że "Benedykt XVI udostępnił kard. Sarahowi swój tekst o kapłaństwie, wiedząc, że ten przygotowuje na ten temat książkę, i pozwolił mu na korzystanie z niego według własnego uznania". Niemniej jednak nie zaaprobował faktu, że książka będzie miała dwóch autorów. Nie widział też i nie zatwierdził okładki. Dlatego obecnie abp Ganswein - za wskazaniem Papieża Seniora - poprosił kard. Saraha, by wydawcy książki nie przedstawiali Benedykta XVI jako współautora i by jego imię nie pojawiało się pod wprowadzeniem i zakończeniem.

Polemika, która od kilku godzin ma na celu mnie splamić poprzez insynuacje, że Benedykt XVI nie był poinformowany o wydaniu książki „Z głębi naszych serc”, jest głęboko nikczemna. Szczerze wybaczam tym wszystkim, którzy mnie oczerniają lub chcą mnie przeciwstawić papieżowi Franciszkowi. Moje przywiązanie do Benedykta XVI pozostaje nienaruszone, a moje synowskie posłuszeństwo wobec papieża Franciszka całkowite

- zadeklarował prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kard. Robert Sarah we wtorkowym oświadczeniu ponownie zapewnił o swym przywiązaniu do Benedykta XVI i absolutnym synowskim posłuszeństwie względem Papieża Franciszka. Szczerze przebaczył też wszystkim, którzy go oczerniają i próbują go stawiać w opozycji względem Papieża Franciszka.

Zawarte w książce stwierdzenia, w których Benedykt XVI na temat celibatu kapłańskiego wypowiada wspólnym z kard. Sarahem głosem: "Celibat jest niezbędny. Nie możemy milczeć", spotkały się z reakcja także Stolicy Apostolskiej. Watykan oświadczył, że stanowisko papieża Franciszka wobec celibatu kapłanów jest "znane" i nie chce on zmieniać prawa. Nie ma też żadnego powodu, by w tej kwestii przeciwstawiać Benedykta XVI obecnemu Ojcu Świętemu.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter