28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ks. Studnicki o komisji ds. pedofilii: przekazanie danych statystycznych nie stanowi trudności

Ocena: 0
673

Przekazanie danych statystycznych o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych nie stanowi trudności. Wątpliwości prawne budzi przekazanie akt postępowań kościelnych – powiedział PAP kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży ks. Piotr Studnicki.

fot.www.flickr.com

W czwartek 24 czerwca Państwowa Komisja ds. Pedofilii zwróciła się do watykańskiej Kongregacji Nauk i Wiary o informacje w sprawie molestowania seksualnego małoletnich przez polskich duchownych w związku z nieprzekazaniem akt przez polskich biskupów i sądy biskupie. Szef komisji Błażej Kmieciak podkreślił na konferencji prasowej, że w lutym i marcu tego roku komisja wystąpiła do wszystkich polskich diecezji i biskupów ordynariuszy z wnioskiem o przekazanie komisji stosownych dokumentów dotyczących postępowań sądowo-kanonicznych, a także administracyjno-kanonicznych. Dodał, że 30 proc. prowadzonych przez komisję spraw dotyczy właśnie duchownych, a do tej pory komisji przekazano akta jedynie w jednej sprawie. Ks. Studnicki zaznaczył, że przekazanie danych statystycznych dotyczących spraw o wykorzystanie seksualne osób małoletnich przez duchownych w Polsce "nie stanowi żadnej trudności".

Gotowość przekazania danych została zadeklarowana podczas spotkania delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży z przedstawicielami państwowej komisji, które odbyło się 10 maja br. Chodzi o dane statystyczne, które zostały upublicznione w marcu 2019 r. i dotyczyły okresu od 1990 do połowy 2018 r. i o aktualne dane za okres od połowy 2018 do końca 2020 r., które zostaną przedstawione na konferencji prasowej w najbliższy poniedziałek 28 czerwca. Przekazanie danych Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie stanowi żadnej trudności

– powiedział Delegat KEP.

Zastrzegł, że czym innym jest kwestia wglądu do akt postępowań kościelnych. "Przekazanie takich akt rodzi wątpliwości prawne zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i prawa kościelnego" – ocenił. Wyjaśnił, że na gruncie prawa państwowego poważne wątpliwości budzi "brak podstawy prawnej". "Państwowa komisja nie jest organem ścigania, stąd nie ma uprawnień prokuratury ani sądu. Nie ma wątpliwości, że w sprawach, gdy prokuratura lub sąd prowadzą postępowania i proszą o wgląd czy dostęp do akt, Kościół współpracuje" – zaznaczył.

"Ustawa o Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje jej powyższych uprawnień. Przy żądaniu dostępu do takich akt, w których zawarte są dane wrażliwe pokrzywdzonych i świadków, powinna wskazać jasną podstawę prawną" – mówił. Delegat KEP stwierdził, że państwowa komisja, prosząc o dostęp do akt kościelnych od roku 2000 powołuje się na zniesienie sekretu papieskiego dokonane przez papieża Franciszka w grudniu 2019 r.

"Pytanie, czy to zniesienie sekretu papieskiego działa wstecz? Czy w związku z tym dotyczy też akt sprzed grudnia 2019 r.? Zasadniczo nowo wprowadzone prawo działa od momentu jego wprowadzenia, a nie dotyczy wcześniejszego okresu" – ocenił. Zastrzegł, że Konferencja Episkopatu Polski nie jest w stanie orzec, czy to prawo jest "retroaktywne". "Tylko ten, kto wprowadza prawo, może tę wątpliwość jednoznacznie rozstrzygnąć" – zauważył ks. Studnicki.

Przypomniał, że od decyzji papieża Jana Pawła II w 2001 r. o każdym oskarżeniu w stosunku do duchownego o wykorzystanie seksualne osoby nieletniej zawiadamiana jest Stolica Apostolska i to ona prowadzi postępowanie w tej sprawie. "W związku z tym akta, o które pyta komisja, są własnością Kongregacji Nauki Wiary, a nie diecezji czy biskupa" – skomentował. "Aby wyjaśnić wątpliwości, trwają konsultacje ze Stolicą Apostolską, dotyczące zakresu współpracy z państwową komisją" – zaznaczył.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter