6 grudnia
poniedziałek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kameralne Urle

Ocena: 2.15
681

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach słynie z lokalnych inicjatyw kulturalnych oraz piękna przyrody, które już od drugiej połowy XIX w. przyciąga letników.

fot. Dariusz Osiecki

Urle są położone w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym, nad rzeką Liwiec, około 50 km od Warszawy. Parafia znajduje się wśród pięknych lasów, a region zachwyca turystów ciszą i krystalicznie czystym powietrzem. Początki duszpasterstwa sięgają tu końca XIX w. Wtedy hrabia Zamoyski urządził w jednym z drewnianych domów na terenie letniska Borzymy kaplicę Niepokalanego Poczęcia NMP, aby ułatwić udział w niedzielnej Eucharystii przyjeżdżającym na wakacyjny wypoczynek gościom.

Obecnie do parafii należą wsie Adampol, Borzymy, Dębe Duże, Iły, Letnisko Nowy Jadów, Urle. Liczba parafian wynosi około tysiąca osób. – Parafianie są zintegrowaną wspólnotą, chętną do pomocy i współpracy – zachwala proboszcz ks. Paweł Trzciński.

Od początku pandemii na terenie przykościelnym odbywają się dodatkowe Msze święte polowe. – W okresie wakacyjnym wraz z przyjazdem letników jest to optymalne rozwiązanie ze względu na zwiększoną wielokrotnie frekwencję na Eucharystiach – zauważa ksiądz proboszcz. Organizacja Mszy świętych i nabożeństw na zewnątrz pozwoliła w czasie epidemii kontynuować spotkania grup formacyjnych, dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. – Podczas Eucharystii polowych wierni czują się bezpiecznie, ponieważ teren jest dość rozległy oraz dobrze nagłośniony. Przede wszystkim jest zachowana możliwość kontaktu wzrokowego z ołtarzem – wyjaśnia ks. Trzciński.

Ks. Paweł objął probostwo niedawno, bo 13 lutego br. Podkreśla, że nominacja była dla niego sporym zaskoczeniem. W parafii spotkał się z dobrym przyjęciem wiernych, mimo że trudny czas pandemii nie sprzyja poznawaniu parafian. Ksiądz proboszcz wyjaśnia, że dzięki jego charyzmatycznym poprzednikom od grudnia 1983 r. do dziś funkcjonuje w Urlach grupa neokatechumenalna. Wspólnota stanowi fenomen, ponieważ rzadko się zdarza, aby neokatechumenat działał na terenie niewielkiej miejscowości.

W każdy czwartek przed Eucharystią wierni mają możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, na którą przychodzi do kilkunastu osób. We wnętrzu świątyni znajdują się relikwie bł. Ignacego Kłopotowskiego, który jest patronem m.in. od kłopotów, ludzi bezdomnych i mediów – w tym Radia Warszawa i tygodnika „Idziemy”.

Tradycją jest czuwanie nowennowe przed świętem patronalnym Matki Bożej Częstochowskiej. Msza święta z rozważaniem odbywa się o godz. 20.00, a całość nabożeństwa kończy się apelem jasnogórskim. – Do tej pory odpust parafialny był organizowany w niedzielę po wspomnieniu liturgicznym. Nowością w tym roku będzie organizacja uroczystości w dniu 26 sierpnia – zapowiada ks. Paweł.

W 2010 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Leszka Bieńkowskiego zostało założone przy parafii Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach, aby rozwijać działalność kulturalną i uatrakcyjnić miejsce dla mieszkańców oraz turystów. – Do tej pory zorganizowaliśmy koncerty muzyki estradowej, na których występowali najwybitniejsi polscy artyści, m.in. Zbigniew Wodecki, Krystyna Prońko, Jerzy Połomski, Laura Łącz – mówi prezes Stowarzyszenia Elżbieta Mikulska.

Stowarzyszenie organizuje imprezy dla dzieci i corocznie zaprasza w dniu 11 listopada na obchody patriotyczne i grudniowe koncerty kolęd. Jest współorganizatorem cyklicznego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach. Elżbieta Mikulska informuje, że w bieżącym roku wydarzenie odbędzie się po raz dwunasty, ale ze względu na obostrzenia sanitarne w okrojonej formie. – We wnętrzu kościoła jest bardzo dobra akustyka, w świątyni płyty nagrywało kilku znaczących artystów – zaznacza.

XII Festiwal Muzyki Kameralnej rozpocznie się w kościele parafialnym 31 lipca o godz. 18.00 koncertem „Od Bacha do Gershwina” w wykonaniu Filipa Wojciechowskiego (fortepian) i Pawła Pańty (kontrabas). Kolejne festiwalowe wydarzenie w świątyni, „Królewskie instrumenty”, zostanie zorganizowane 7 sierpnia o godz. 18.00, wystąpią Iwona Handzlik (sopran), Łukasz Długosz (flet), Małgorzata Zalewska (harfa). W programie: B. Andres, J. Donjon, A. Dvořák, G. Faure, G. Guthman, R. Hahn, F. Mendelssohn-Bartholdy, M. Ravel i K. Zgraja.

Przy kościele parafialnym nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. 14 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się piknik dla dzieci „Wesołe wakacje z klaunami” w ramach inicjatywy „Pogodne wieczory”. W programie przewidziano występy klaunów i szczudlarzy, tresurę psów, gry, zabawy i konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, układanie klocków lego, kącik plastyczny, naukę tańca dla dzieci i dorosłych. Imprezę poprowadzi aktorka Laura Łącz. Ponadto codziennie najmłodsi mogą karmić osły i konie hodowane przez księdza proboszcza w przykościelnej stajni. Przy świątyni znajduje się też plac zabaw dla dzieci.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter