28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jubileusz stulecia warszawskiej Prowincji Sióstr Felicjanek (zdjęcia, video)

Ocena: 0
864

W niedzielę, 2 stycznia bp Romuald Kamiński przewodniczył dziękczynnej Eucharystii rozpoczynającej Rok Jubileuszowy warszawskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. W 2022 roku mija 100 lat od jej erygowania.

Fot. Biuro prasowe DW-P/Jakub Troszyński

Nieraz mówimy sobie, że słuchając Słowa Bożego jesteśmy zdumieni, jak jest dopasowane do bieżącej sytuacji. Tak jest i dziś, przecież Słowo nie było przygotowane wcześniej, a jakże wpisuje się w to, co dziś świętujemy. Słowo dziś mówi o mądrości. Czym ona jest? Mądrość oznacza, że jesteśmy w stanie zrozumieć i przyjąć decyzję Boga. Pragnieniem Boga wobec każdego z nas jest wypełnienie Jego słów: „świętymi bądźcie, bo i Ja jestem Święty”. A świętość zdobywa się poprzez codzienne, żmudne wypełnianie naszego ludzkiego powołania.

– mówił w homilii ordynariusz warszawsko-praski.

Biskup Romuald Kamiński podkreślił, że rocznica jest dniem szczególnego podziękowania za dar powołania do życia zakonnego.

Dziękujemy dzisiaj Bogu z całego serca, za Jego wielką dobroć okazaną w tych licznych powołaniach, jakie na przestrzeni tego stulecia tylko w prowincji warszawskiej okazały się błogosławione. Ale przecież radość jednej prowincji nie ogranicza się do niej samej, to też pozdrawiamy z tego miejsca wszystkie polskie prowincje, i macierzystą krakowską, i przemyską, ale także wiemy że z Krakowa felicjanki rozeszły się na cały świat. Także niech czują z nami więź i serdeczne pozdrowienia wszystkie felicjanki na całym świecie, bo radość jednej felicjanki jest radością całej wspólnoty, całego zgromadzenia.

– powiedział biskup diecezji warszawsko-praskiej.

Nawiązując do Listu św. Pawła do Efezjan bp Kamiński wskazał na powołanie do dziecięctwa Bożego:

Święty Paweł w Liście do Efezjan mówi nam o dziecięctwie Bożym - kim my jesteśmy. Czcigodne siostry – wcale nie jest przypadkowy ten tekst – on może posłużyć na cały wasz rok jako tekst fundamentalny, ponieważ to co zechcecie robić najczęściej w roku jubileuszowym to szczerze Bogu dziękować - za wybraństwo, za tego rodzaju powołanie, za wszystkie zadania, które przed wami postawił. Nie da się tego zrealizować jeśli nie wejdzie się, nie zrozumie i nie zaakceptuje tego właśnie, co jest powołaniem do dziecięctwa Bożego.

Galeria zdjęć - link (Fot. Biuro prasowe DW-P/Jakub Troszyński).

Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo – czyli Sióstr Felicjanek – zostało założone w Warszawie przez bł. Marię Angelę Truszkowską w 1855 roku. Założycielka i pierwsze siostry, były formowane w duchu ideałów św. Franciszka pod duchowym kierownictwem bł. Honorata Koźmińskiego. Siostry od początku pragnęły, by przez ich posługę Bóg był bardziej znany, kochany i wielbiony.

Po kasacie w 1864 r. Zgromadzenie odrodziło się w Krakowie i dynamicznie rozwijało się w Galicji, a także wśród amerykańskiej Polonii. W uroczystość św. Franciszka z Asyżu, dnia 4 października 1922 r., została erygowana trzecia w Polsce prowincja Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej – obecnie Matki Bożej Królowej Polski. Główną siedzibę umiejscowiono na Wawerskich Glinkach, obecnie Marysin Wawerski, jako wotum wdzięczności za powrót Felicjanek do Warszawy i przywrócenie Ojczyźnie niepodległości.

Retransmisja uroczystości:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter