6 grudnia
poniedziałek
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co robił Kościół w czasie COVID-19?

Ocena: 2.45
836

Zamknięte kościoły, Msze święte z udziałem kilku wiernych – miejmy nadzieję, że to już przeszłość. Wobec oskarżeń o bezczynność w czasie pandemii archidiecezja łódzka jest przykładem troski o lokalną wspólnotę.

fot. ks. Paweł Kłys

Dane statystyczne dotyczące koronawirusa napawają optymizmem. Czwarta fala może uderzyć w Polskę z końcem wakacji, co jednak nie przeszkadza nam w wakacyjnym wypoczynku, tak długo wyczekiwanym po czasie hermetycznego zamknięcia i życia online. 

Podsumowując okres izolacji, a jednocześnie odpowiadając na pojawiające się pod adresem Kościoła zarzuty, że hierarchowie wydawali dyspensy, bojąc się o siebie, i nie zaoferowali nic w zamian, posłużę się przykładem archidiecezji łódzkiej. Statystycznie jest tam prawie najniższy odsetek dominicantes i comunicantes (uczestników Mszy świętych i przystępujących do Komunii) w Polsce, ale w czasie pandemii diecezja dzielnie „walczyła” o swój lokalny Kościół. 

 


DYSPENSA I EUCHARYSTIA ONLINE 

Kiedy tylko rozpoczęła się pandemia (pierwsza, potem druga, a wreszcie trzecia fala), metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wydał dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla mieszkańców archidiecezji oraz wszystkich przebywających na jej terenie. Dyspensa była przedłużana wraz z obostrzeniami nakładanymi na nas z zewnątrz. Co w zamian? – Zapraszam wszystkich do udziału online w codziennej porannej Mszy świętej, której przewodniczę w mojej domowej kaplicy – mówił abp Ryś. – Zapraszam szczególnie tych, którzy przebywają na kwarantannie, są zamknięci w szpitalach lub obawiają się o swoje zdrowie. Niech codzienna transmisja pozwoli nam wspólnie się spotkać na modlitwie przed Panem – zachęcał. W codziennych Mszach transmitowanych na kanale YouTube archidiecezji łódzkiej brało udział od 3 do nawet 20 tys. internautów. Liturgia online zakończyła się wraz ze zniesieniem dyspensy w uroczystość Bożego Ciała – 3 czerwca br. 

 


RESPIRATORY ZA 2 MLN 

Pierwsza fala pandemii, która była dla wszystkich wielkim zaskoczeniem, a także początkiem walki z nieznanym dotąd wrogiem, pozwoliła na odkrycie i namacalne doświadczenie braków, z jakimi boryka się polska służba zdrowia. W tym trudnym czasie Łódzka Izba Lekarska zwróciła się do abp. Grzegorza z prośbą o pomoc w zebraniu środków na zakup respiratorów dla jednego z łódzkich szpitali, który sprawował opiekę nad pacjentami covidowymi. Na apel metropolity łódzkiego odpowiedzieli wierni nie tylko z terenu archidiecezji, ale również z całej Polski, a nawet z zagranicy, dzięki czemu w ciągu pierwszych trzech dni zbiórki zebrano milion złotych, a w następnych dniach kolejny milion. – Nasza zbiórka nie miałaby takiego rozmachu i nie udałoby się nam zebrać takiej kwoty, gdyby nie pomoc księdza arcybiskupa – mówił dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. Należy dodać, że wśród zakupionych respiratorów jeden ufundował abp Grzegorz, a drugi – pracownicy łódzkiej kurii. Za zebrane środki kupiono 24 respiratory, 17 kapnografów wraz z osprzętem i czujnikami, 6 monitorów pacjenta, 5 laryngoskopów, 20 pomp infuzyjnych oraz 6 aparatów do terapii wysokoprzepływowej. 

 


TESTY DLA BEZDOMNYCH 

Jesień i zima to czas, kiedy bezdomni szukają schronienia przed deszczem, śniegiem i zimnem. Aby zostać przyjętym do schroniska lub noclegowni, osoby takie musiały przedstawić negatywny wynik testu covidowego. Nie było to jednak możliwe, gdyż testy były płatne. Arcybiskup Ryś wraz z Caritas Archidiecezji Łódzkiej zainicjował akcję „testowania osób bezdomnych”. Ze zbiórki ogłoszonej podczas jednej z porannych liturgii celebrowanych przez arcybiskupa, w którą włączyło się 785 osób, uzyskano ponad 150 tys. zł. To pozwoliło na testowanie bezdomnych, którzy po uzyskaniu negatywnego wyniku mogli znaleźć schronienie w wyznaczonym miejscu. Osoby z pozytywnym wynikiem kierowane były do ośrodka rekolekcyjnego archidiecezji, gdzie pozostawały w izolacji, pod okiem wolontariuszy – lekarzy i pielęgniarek. Akcja ta trwała przez cały okres zimowy. 

 


WOLONTARIAT DUCHOWNYCH 

Czas nasilającej się pandemii powodował kłopoty związane nie tylko ze sprzętem do ratowania zdrowia i życia, ale również z personelem posługującym chorym. W pomoc lekarzom i pielęgniarkom, będącym na pierwszej linii walki z COVID, włączyli się księża, klerycy oraz siostry zakonne. Osoby duchowne pomagały w łódzkich szpitalach – ojców bonifratrów im. św. Jana Bożego (księża jako salowi i sanitariusze), specjalnym szpitalu covidowym utworzonym w łódzkiej hali Expo, szpitalu jednoimiennym w Zgierzu oraz szpitalu zakaźnym im. Kniaziewicza w Łodzi (siostry zakonne jako pielęgniarki i pomoc lekarska oraz księża jako kapelani na wezwanie na oddziały covidowe), a także w domu pomocy społecznej wśród zakażonych chorych (gdzie pomagali klerycy łódzkiego seminarium). 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Mikołaja, biskupa
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter