20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bp Kamiński: kochać Ojczyznę, to służyć jej synom i córkom

Ocena: 0
801

Ten prawdziwie kocha Ojczyznę, kto z oddaniem służy jej synom i córkom – podkreślił bp Romuald Kamiński. Centralnym punktem obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w diecezji warszawsko-praskiej była uroczysta Msza Święta w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

W czasie liturgii polecano Bogu losy Ojczyzny dziękując za dar wolności. W uroczystości wzięło udział licznie zgromadzone duchowieństwo na czele z bp. Markiem Solarczykiem oraz wierni, w tym jubilat prof. Stanisław Michnowski świętujący 11 listopada 100. rocznicę swoich urodzin.

W homilii bp Kamiński przypomniał, że jako naród tworzymy jedną wspólnotę. – Miłować Ojczyznę – moją Matkę, to znaczy żyć w pokoju ze swoimi i obcymi – jako bracia i siostry. Dbać o wszechstronny rozwój, język i dobre obyczaje oraz szanować i bronić jej wolności i niezależności – mówił duchowny.

Jako przykład wskazał ubogą wdowę z Ewangelii. – Naśladując ją winniśmy oddać całych siebie na służbę Bogu, Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi – oświadczył.

Biskup warszawsko-praski zwrócił również uwagę na przyczyny, które doprowadziły do upadku Polski. Wspomniał o grzechu pychy i zarozumiałości, których owocem zawsze jest prywata, zazdrość i traktowanie bliźniego jako swojego konkurenta. – Szczególnym rodzajem grzechu jest również wykroczenie przeciwko życiu, w tym zwłaszcza temu nienarodzonemu. Niestety spora część społeczeństwa nie ma w ogóle jego zrozumienia i to stanowi o jego dramacie – ubolewał bp Kamiński.

Podkreślił, że kluczem do zrozumienia polskich dążeń niepodległościowych była wiara w Chrystusa. – Naród poddany rusyfikacji, germanizacji oraz konfliktującej poszczególne stany polityce Austrii, mógł się skonsolidować w walce o swój byt dzięki wspólnym wartościom, odnajdywanym i pielęgnowanym w Kościele katolickim – zwrócił uwagę bp Kamiński.

Wspomniał o tych, którzy sprawie niepodległości poświęcili swoje talenty, siły i wytężoną pracę. – Liczni spośród nich ponosili trudy emigracji. Wielu zapłaciło najwyższą cenę, przelewając krew i oddając życie w kolejnych powstaniach, czy na różnych frontach – przypomniał duchowny. Zwrócił uwagę, że często jednym oparciem była nich głęboka wiara w pomoc Boga który jest panem dziejów, ludzi i narodów. Ta wiara była również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności mimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic – zaznaczył bp Kamiński.

Wśród przyjaciół Polski początku dwudziestego wieku wymienił papieża Benedykta XV, który, jak pokazują dokumenty – doskonale orientował się w sytuacji naszego narodu. – W liście do przyszłego nuncjusza w Polsce ks. Achillesa Arttiego napisał: „Pójdziesz do Narodu Męczenników, który za wiarę i wolność tyle krwi przelał, a oto dziś wstaje z grobu do nowego życia i choć jeszcze ma na sobie śmiertelne powijaki, już nie jest w grobie” – powiedział bp Kamiński.

Podkreślił, że dar wolność nie jest dany raz na zawsze. – Ten prawdziwie kocha Ojczyznę i dba o jej teraźniejszość i przyszłość, kto z miłością podejmuje każdego dnia służbę dla wszystkich jej córek i synów, oraz z Bogiem, Panem dziejów, wiąże każde swoje działanie – podsumował biskup warszawsko-praski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 czerwca

"Jedli i nasycili się wszyscy, a zebrano jeszcze z tego, co im zostało, dwanaście koszów ułomków".

Dziś w Kościele: czwartek, XI tydzień zwykły, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 14, 18-20; Ps 110 (109)1b-2. 3-41 Kor 11, 23-26Łk 9, 11b-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)