20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Szewczuk dziękuje Stolicy Apostolskiej ws. Ukrainy

Ocena: 0
211

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, wyraził szczególną wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego wezwanie do wymiany jeńców wojennych między Rosją a Ukrainą "wszyscy za wszystkich", a także kierownictwu struktur dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Fot. Canva

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) wyraził to w przesłaniu wideo w 111. tygodniu pełnoskalowej rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

31 marca w orędziu wielkanocnym "Urbi et Orbi" Ojciec Święty Franciszek, odnosząc się do wojny w Izraelu, Strefie Gazy i na Ukrainie, wskazał na potrzebę poszanowania zasad prawa międzynarodowego i wezwał do "całkowitej wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą: wszyscy za wszystkich".

"Słowa wielkanocnego orędzia Ojca Świętego Franciszka znalazły szczególny oddźwięk w ukraińskim sercu. [...] Wyrażam szczególną wdzięczność Papieżowi w imieniu rodzin naszych jeńców wojennych za wezwanie do wielkanocnej wymiany "wszyscy za wszystkich. Mamy nadzieję, że władze usłyszą Twoje słowa, a ukraińskie i rosyjskie rodziny będą czekać na powrót do domu swoich najbliższych" – powiedział zwierzchnik UKGK.

Ponadto w swoim przemówieniu abp Szewczuk podziękował kierownictwu służb dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, w szczególności sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinowi i arcybiskupowi Paulowi Richardowi Gallagherowi, sekretarzowi ds. stosunków z państwami, za ponowne poparcie suwerenności i niepodległości Ukrainy.

"Dziękujemy watykańskiemu sekretarzowi stanu kard. Pietro Parolinowi za jego oświadczenie, że agresor Rosja musi jako pierwsza przestać atakować, napadać, zabijać Ukraińców, aby można było rozpocząć negocjacje w sprawie pokojowego i dyplomatycznego rozwiązania tej wojny" – powiedział abp Szewczuk i dodał: "Ponieważ rozumiemy, że kiedy Rosja przestanie nas atakować, nie będzie wojny, a kiedy Ukraina przestanie się bronić, nie będzie ukraińskiego narodu i jego państwa".

Arcybiskup podziękował arcybiskupowi Gallagherowi za jego niedawne słowa w wywiadzie dla "America Magazine", że granice państw nie mogą być zmieniane siłą, a granice Ukrainy są integralną częścią podstaw prawa międzynarodowego. "Stolica Apostolska szanuje suwerenność, niezależność i nienaruszalność granic Ukrainy. Dla Ukraińców te słowa wypowiedziane do serca społeczności międzynarodowej są niezwykle ważne" – powiedział zwierzchnik UKGK.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter