20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Jędraszewski: pokusą dla życia rodzinnego jest egoizm i wygodnictwo

Ocena: 5
754

Jeżeli będziemy myśleć o rodzinie i małżeństwie w kategoriach socjologicznych, ekonomicznych, czysto przyjemnościowych, nie dziwmy się, że zaczyna się otwierać przestrzeń dla ogromnego kryzysu małżeństwa i rodziny w naszym polskim narodzie" – mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. w Kalwarii Zebrzydowskiej, w trakcie XXIX Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.

Fot. BP Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl

Metropolita krakowski zachęcał do otwarcia się na Bożą rzeczywistość, na wizję małżeństwa i rodziny, która powstała w zamyśle Boga, kiedy stworzył mężczyznę i kobietę.

Witając pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej o. Gracjan Adam Kubica OFM wskazywał, że jak nigdy potrzeba dziś doświadczenia wspólnoty. Kustosz kalwaryjskiego sanktuarium zwrócił uwagę, że Jezus na krzyżu uczy oddawać swoje życie za drugiego człowieka.

Abp Marek Jędraszewski wrócił uwagę, że wszystko jest możliwe dla człowieka, który otworzy się na Boże Słowo i będzie starał się żyć na co dzień Bożą rzeczywistością.

Całe życie się wtedy zmienia – staje się prawdziwie Boże.

– mówił metropolita krakowski podkreślając, że otwarcie się na Ewangelię życia w sposób szczególny odnosi się do życia małżeńskiego i rodzinnego.

Przywołując hasło XXIX Pielgrzymki Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej „Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską” duchowny zwrócił uwagę na konieczność patrzenia na małżeństwo i rodzinę w kategoriach przychodzenia Pana Boga do człowieka, który – przez tajemnicę poczęcia i rodzenia nowego życia – staje się bliski Stwórcy.

Abp Jędraszewski stwierdził, że w myślenie o wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej coraz częściej wchodzi kalkulacja czy coś się opłaca czy nie. To z tego typu myślenia wynika swoista plaga związków nieformalnych. Coraz częstsze rozwody skutkują pytaniem „czy warto w ogóle się żenić”. We współczesnych związkach panuje prymat ekonomii – rodzice liczą, jaki będzie koszt pojawienia się dziecka w ich domu - powiedział metropolita krakowski.

Zdaniem abp Jędraszewskiego kolejną pokusą dla życia rodzinnego jest egoizm i wygodnictwo

Jeżeli będziemy myśleć o rodzinie i małżeństwie w kategoriach socjologicznych, ekonomicznych, czysto przyjemnościowych, nie dziwmy się, że zaczyna się otwierać przestrzeń dla ogromnego kryzysu małżeństwa i rodziny w naszym polskim narodzie.

– mówił hierarcha. Zachęcał jednocześnie do otwarcia się na Bożą rzeczywistość, na wizję małżeństwa i rodziny, która powstała w zamyśle Boga, kiedy stworzył mężczyznę i kobietę, błogosławiąc ich wspólnocie i potomstwu.

Arcybiskup wskazał na Maryję jako przykład otwarcia się na Boży głos oraz postawę św. Józefa pełną ufności i zawierzenia Panu Bogu, którą z kolei charakteryzuje postawa dziecka. 

Nie może być w naszym myśleniu o małżeństwie i rodzinie żadnego socjologizmu, egoizmu czy hedonizmu. Ma być prawda, każdego dnia na nowo odkrywana, o Chrystusowym krzyżu, to znaczy o miłości ofiarnej z siebie, dla drugiego, zatroskanej o jego szczęście tu na ziemi, ale także o szczęście wieczne.

– mówił abp Marek Jędraszewski.

Przywołując myśl św. Pawła, że skarb łaski przechowywany jest w naczyniach glinianych i łatwo go utracić, metropolita apelował o codzienne proszenie Pana Boga o trwanie przy Jego darach, aby tę łaskę pogłębiać, żyć nią i się dzielić, aby w kruchym i słabym ludzkim życiu okazywała się zwycięska moc samego Boga.

Przypominając treść przysięgi małżeńskiej arcybiskup prosił, by i ona stała się treścią codziennej modlitwy małżonków, aby wytrwali w ślubach złożonych współmałżonkowi.

XXIX Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej przebiegała pod hasłem: „Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską”, które zostało zaczerpnięte z adhortacji Amoris laetitia papieża Franciszka.

Galeria zdjęć - link (Fot. BP Archidiecezji Krakowskiej, diecezja.pl).

Przeczytaj także: Biskupi na XI Tydzień Wychowania: Podejmujmy piękne dzieło wychowania

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter