18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Abp Gądecki afiliowany do zakonu franciszkanów

Ocena: 0
1133

Dziękczynienie z okazji 25. rocznicy istnienia prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych, z udziałem generała zakonu franciszkanów, zgromadziło w poznańskim kościele klasztornym zakonników i czcicieli św. Franciszka.

2016-03-19 15:53
ms / Poznań (KAI), mz

Abp Stanisław Gądecki przyjął godność afiliacji do Zakonu Braci Mniejszych.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski celebrował Mszę świętą dziękczynną wraz z ojcami franciszkanami, franciszkanami konwentualnymi i kapucynami. Minister Generalny całego Zakonu Braci Mniejszych o. Michael A. Perry dokonał duchowej afiliacji metropolity poznańskiego do wspólnoty franciszkańskiej.

"Dla uznania życzliwej pomocy, szczerej postawy i serdecznej obecności księdza arcybiskupa pośród braci prowincji św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu, w Polsce, z uczuciami ogromnej wdzięczności afiliuję księdza arcybiskupa do Zakonu Braci Mniejszych i przez pośrednictwo naszego serafickiego Ojca św. Franciszka z Asyżu wzywam dla Niego błogosławieństwa Boga miłosiernego i wszechmogącego i zawierzam go opiece Najświętszej Dziewicy Maryi, Matki Bożej" – czytamy w rzymskim dekrecie odczytanym podczas uroczystości.

– Ksiądz arcybiskup przez wiele lat wspierał naszą prowincję na różne sposoby, zwłaszcza w trudnych chwilach istnienia, niejednokrotnie tak, jakby sam był jej członkiem. Stąd dzisiaj w dowód wdzięczności w uroczysty sposób pragniemy afiliować księdza arcybiskupa do pierwszego zakonu, co jest uhonorowaniem pierwszego stopnia prowincji św. Franciszka z Asyżu w Polsce – mówił o. prowincjał Filemon Janka, prowincjał.

Homilię podczas uroczystości wygłosił o. Michael Perry. – W tych 25 latach istnienia waszej prowincji doświadczyliście niewzruszonej miłości i wiernej opatrzności Boga, który pozwolił wam wzrastać i pobłogosławił wam darem nowych powołań, braćmi misjonarzami zagranicznymi i ludowymi, którzy oddają się apostołowaniu według charyzmatu i stylu franciszkańskiego, jak dobrzy Samarytanie i misjonarze miłosierdzia wobec wielu braci, często zmęczonych przez codzienny trud życia – mówił przełożony generalny franciszkanów.

– Jesteśmy dziś wezwani do posługiwania radości Ewangelii, do bycia sługami miłosierdzia Boga, do wychodzenia na manowce ku tym, którzy są na marginesie, w miejscach, gdzie ludzie najbardziej potrzebują pomocy, czy bardzo daleko, po drugiej stronie globu, czy też bardzo blisko, nawet na ulicy przy klasztorze – zauważył o. Perry. Generał franciszkanów podkreślił, że miłosierna służba zawsze stanowiła serce franciszkańskiej formy życia.

– Świętowanie 25. rocznicy powstania prowincji niech będzie okazją, aby odnowić ducha wiary i umniejszenia, i w ten sposób wzrastać w ewangelicznym entuzjazmie i apostolskim zapale, które pochodzą z przyjaźni i wierności Jezusowi Chrystusowi – mówił minister generalny Zakonu Braci Mniejszych.

Prowincja św. Franciszka z Asyżu z siedzibą w Poznaniu powstała 19 marca 1991 r. Obejmuje teren Wielkopolski, Kujaw, Pomorza i Warmii. Posiada 19 klasztorów, m.in. w Gdańsku, na Helu i w Wejherowie, w Olsztynie, Toruniu, Osiecznej, a także w austriackim Bludenz i Chianciano Terme we Włoszech.

Zakonnicy z poznańskiej prowincji pracują też w 12 krajach – w Austrii, Boliwii, Izraelu, Kazachstanie, Libii, Niemczech, Kongo, Rosji, na St. Mauritius, w Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech. Prowincja liczy ok. 200 zakonników.

Seminarium duchowne prowincji św. Franciszka z Asyżu mieści się we Wronkach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 czerwca

Wtorek, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter