24 lutego
sobota
Macieja, Bogusza, Sergiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Historia mówi przez pokolenia

Ocena: 4.85
663

Dwadzieścia sześć paneli dyskusyjnych, znakomici historycy z Polski i zagranicy – jak prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy, córka gen. Andersa – Anna Maria Anders spotkają się w jednym miejscu, żeby rozmawiać o historii i zastanowić, w jaki sposób historia mówi przez pokolenia.

fot. materiały prasowe organizatora

Jak opowiadać o historii, żeby zainteresować nią młodych i przekonać, że historia jest kluczem do przyszłości. Zapraszamy na panele dyskusyjne w czasie Kongresu Pamięci Narodowej organizowanego przez IPN w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowy w Warszawie. Wstęp wolny.

Czy wiesz, czym jest polityka historyczna i dlaczego ma wpływ na twoje życie? Czym jest totalitaryzm, jaki wpływ na współczesną Polskę miały dwa totalitaryzmy XX wieku, „Solidarność" i transformacja ustrojowa? Jak pielęgnować dziedzictwo narodowe i w twórczy i atrakcyjny sposób prezentować je młodemu pokoleniu? Czym jest patriotyzm? Jak ma wyglądać edukacja dla pamięci w szybko zmieniającym się świecie, który żyje chwilą? Dlaczego pamięć historyczna jest tak ważna w budowaniu przyszłości?

O tym wszystkim porozmawiają znani naukowcy, społecznicy, publicyści i blogerzy w czasie debat na Kongresie Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowy.

Zaproponowaliśmy opowieść o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę. Przestrzeń kongresowa zostanie podzielona na strefę naukową i edukacyjną.

Strefa naukowa – debaty historyczne

26 paneli dyskusyjnych poświęconych historii Polski XX wieku to okazja do rozmowy z historykami, publicystami, dziennikarzami, społecznikami, weteranami, świadkami historii i uczestnikami życia politycznego. Każdy dzień poświęcimy innej tematyce.

    13 kwietnia 2023 r. (czwartek): tematy związane z polityką pamięci oraz polityką historyczną, jak poszukiwania i identyfikacja ofiar wojen i represji, opieka nad grobami weteranów walk o wolność czy zakaz gloryfikacji totalitaryzmów. Na panelu blogerów będzie można podyskutować o tym, jak mówić, żeby zainteresować młodych historią.
    14 kwietnia 2023 r. (piątek): dyskusje związane z II wojną światową, kwestia reparacji wojennych, problematyka powojennych rozliczeń z przeszłością oraz wiedzy Zachodu na temat charakteru okupacji niemieckiej w Polsce, pomoc udzielana Żydom przez Polaków pod okupacją niemiecką, zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce czy zaangażowanie Polski w walkę z totalitaryzmami.
    15 kwietnia 2023 r. (sobota): rozmowy o „Solidarności" i jej fenomenie, transformacji ustrojowej w Polsce oraz o mechanizmach ówczesnych przemian; przekazywanie pamięci historycznej i formacja młodych pokoleń, rola organizacji polonijnych i grup rekonstruktorskich w przekazywaniu dziedzictwa narodowego.

Te i wiele innych wydarzeń, edukacyjnych i naukowych, gale, festiwal filmowy, strefa nowych technologii, wystawy multimedialne, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy w czasie Kongresu Pamięci Narodowej IPN 13–15 kwietnia 2023 r. na PGE Narodowy! Szczegółowy plan wydarzenia:  https://kongrespamiecinarodowej.pl/

Wydarzenie objęte patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Modlitwa o pełne zaufanie Jezusowi
Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter