5 listopada
wtorek
Elzbiety, Slawomira, Dominika
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś Noc Muzeów - bogata oferta muzeów diecezjalnych

Ocena: 1.5
2757

Muzea diecezjalne, seminaria duchowne i placówki prezentujące życie świętych także zapraszają do siebie na tegoroczną Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 14 maja. Jest to okazja do bezpłatnego zwiedzania różnych instytucji kulturalnych o nietypowej porze. W całym kraju na tegoroczną edycję wydarzenia przygotowano mnóstwo propozycji.

Warszawa

Swoje drzwi dla zwiedzających otworzy m.in. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Archidiecezjalna placówka kulturalna przy ul. Dziekania 1 będzie otwarta w godz. 19.30 - 24.00.

- Na Noc Muzeów udostępniamy część wystawy stałej. W podziemiach muzeum prezentowane są zbiory złotnictwa, bogaty zbiór ornatów, pamiątki związane z bł. Stefanem Wyszyńskim, obrazy i rzeźby o tematyce religijnej - wyjaśnia Iwona Gąsiorek, specjalistka ds. edukacji i marketingu.

Pierwsze piętro Muzeum ma charakter saloniku mieszczańskiego, gdzie uwagę zwraca kolekcja zegarów stojących, meble, żardiniery oraz obrazy i rzeźby świeckie.

Otwarta będzie także wystawa czasowa "Tylko nie udawaj... obrazy i ekfrazy". Na ekspozycji znajduje się ponad czterdzieści dzieł malarstwa polskiego z XIX i XX w. Tworzą one wspólną przestrzeń znaczeń z towarzyszącymi im poetyckimi komentarzami - ekfrazami autorstwa Łukasza Kossowskiego. Odbijają się w niej wspólna wiara pokoleń Polaków, namysł nad historią i teraźniejszością, zachwyt pięknem krajobrazu, nadzieja ale także gorycz rozczarowania.

"Obrazy pokazane poza schematycznymi interpretacjami, w jakich często tkwią, ukazują nam prawdę, której czasem nie chcemy dostrzec. Nagrane ekfrazy w wykonaniu aktora Andrzeja Mastalerza można odsłuchać w czasie zwiedzania wystawy" - informuje Iwona Gąsiorek.

W czasie Nocy Muzeów odbędą się także dwie prelekcje. O godz. 20.00 wykład dr Łukasza Kossowskiego „Europa Jubilans, Józefa Mehoffera – pozornie scena rodzajowa…”, a o godz. 21.30 wykład dr Ewy Koprysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, pt. „Albrecht Dürer i jego drzeworyty w zbiorach MAW”. Wykład połączony będzie z prezentacją wybranych drzeworytów Dürera.

Mt 5,14

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, współprowadzone przez Archidiecezję Warszawską i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie dostępne w sobotę 14 maja już od godz. 12.00. "Przygotowaliśmy atrakcje, szczególnie dla najmłodszych, które uczynią tę Noc jeszcze bardziej wyjątkową" - zapowiadają pracownicy instytucji kulturalnej.

Muzeum działa w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej. Umiejscowienie muzeum odpowiada wysokości VIII piętra, co przy niewysokiej zabudowie warszawskiego Wilanowa pozwala poczuć się bliżej tej rzeczywistości, do której odkrywania zachęcają patroni Muzeum, papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński.

W programie m.in. w godz. 12.00 – 00.00 zwiedzanie wystawy stałej Mt 5,14. Nowoczesna ekspozycja przypomina losy tych dwóch wielkich postaci. Do zobaczenia są tutaj unikatowe eksponaty, m.in. bezcenna koralowo-perłowa sukienka Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, kopia papieskiej kapy milenijnej wykonana przez słynną włoską pracownię X Regio oraz kroplówka, podana Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku.

W tym samym czasie możliwe jest też zwiedzanie wystawy czasowej „JESTEM. Wejście w nieśmiertelność”.

W godz. 12.00, 13.00, 14.00 – dla najmłodszych przygotowano „Opowieści Wiewiórki Nasturcji”, przedstawienie kukiełkowe o życiu Stefka Wyszyńskiego, realizowane przez artystów z Teatru Lalka. Wiewiórka Nasturcja opowie dzieciom fascynującego historie z życia małego Stefka Wyszyńskiego.

W godz. 15.00 – 20.00 odbędą się warsztaty kreatywne „Czym są wartości?”. Ich uczestnicy wspólnie spróbują się zastanowić m.in. jak wygląda dobro i czy istnieje prawdziwa przyjaźń. Przy pomocy drewnianych elementów skonstruują symboliczne modele wartości.

Od godz. 15.00 do 21.00 dostępna też będzie prezentacja Warszawy Wojtyły – repliki auta bp. Karola Wojtyły. Przed Muzeum stanie replika historycznej warszawa M20, której właścicielem od 1958 r. był bp Karol Wojtyła. Co prawda nigdy nie miał prawa jazdy, ale z kierowcą dojeżdżał nim na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Replikę samochodu wykonał Adam Klimek (TVN Turbo) na zamówienie Mt 5,14. TVN Turbo wyemitowało odcinki specjalne programu "Samochód marzeń. Kup i zrób", w którym pokazano, jak budowano replikę jedynego auta, którego właścicielem był Karol Wojtyła.

CMJPII

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na Noc Muzeów pod hasłem "Jeden człowiek, wiele wymiarów". Kamienicę tej instytucji (ul. Foksal 11) poświęconej upamiętnianiu pontyfikatu papieża Polaka ożywi o godz. 19.00 obraz, muzyka i słowa. W programie od godz. 19.00 m.in. "Żywa Biblioteka", czyli szansa na wypożyczenie książki i rozmowę z drugim człowiekiem.

Ponadto "Koncert balkonowy na trąbkę i duduk" - muzycy Olgierd Dokalski i Stanisław Matys zagrają utwory skomponowane przez dwóch wielkich kompozytorów ormiańskich Sayat-Novy i Komitasa. A w godz. 20.00-23.00 - wielkoformatowa instalacja wizualna na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej. Tej nocy dziedziniec zostanie, jednorazowo, rozświetlony pracą Mariusza Libla oraz Zofii Kusch. Instalacja nawiązuje do hasła Nocy Muzeów w CMJPII "Jeden człowiek, wiele wymiarów".

To nie wszystkie atrakcje w CMJPII. O 21.30 na dziedzińcu kamienicy przy Foksal II zabrzmi koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Publiczność usłyszy utwory J. Krutula “Cztery pieśni kurpiowskie”, “Sobótecka opolska”, M.Gałęskiego “Uwoz mamo roz” i N. Blachy “Modlitwa o pokój” w językach polskim i ukraińskim.

Przez cały wieczór na I piętrze kamienicy dostępna będzie także instalacja audio "Wsłuchaj się w myśl" - będzie można wysłuchać nauczania Jana Pawła II w kontekście wielokulturowości, dialogu, solidarności i szacunku wobec innego. Ponadto co godzinę w Sali Kominkowej wybrzmią fragmenty koncertów z Festiwalu Nowe Epifanie i Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych

W Noc Muzeów otwarte będzie też Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczące się w murach dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37. Jest miejscem szczególnym nie tylko w Warszawie, ale i Polsce. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić cele, w których przebywali legendarni bohaterowie, karcery, gdzie byli torturowani i zobaczyć ślady po pociskach na Ścianie śmierci. Otwarty zostanie również niedostępny dla zwiedzających XII Pawilon, gdzie będzie galeria plakatów z muzealnych zbiorów. Do kupienia będą również książki, gry i albumy wydane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Na Rakowieckiej 37 w czasach stalinowskich więzieni byli żołnierze antykomunistycznego podziemia i tutaj wielu z nich oddało swoje życie. Podczas „Nocy Muzeów” na X Pawilonie będzie można zobaczyć cele, w których przetrzymywani byli m.in. rtm. Witold Pilecki, gen. August Emil Fieldorf czy abp Antoni Baraniak.

Państwowe Muzeum Etnograficzne

W Państwowym Muzeum Etnograficznym można obejrzeć wystawę stałą "Biblia pauperum", ukazującą chłopską interpretację Biblii w połączeniu z ludowym pojmowaniem świata, co daje niezwykle kreatywne wyobrażenia. Na wystawie widzowie dowiedzą się, dlaczego pada deszcz, gdy zabije się pająka, czemu jaskółka ma czerwone piórka na główce, a bocian zjada żaby. Odbiciem tych wierzeń, jak również praktyk religijnych jest barwna, ale prosta w formie sztuka nieprofesjonalna, ludowa i art-brut.

Muzeum prezentuje też m.in. wystawę stałą "Czas świętowania", będącą opowieścią o rytuałach, obyczajach i świątecznych przedmiotach różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce i Europie, która toczy się na powierzchni ponad 850 m² przy pomocy tysięcy eksponatów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 listopada

Wtorek, XXXI Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście,
a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 14, 15-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter