19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś Noc Muzeów - bogata oferta muzeów diecezjalnych

Ocena: 1.5
2356

PŁOCK

Kaplicę Królewską w katedrze, fundamenty średniowiecznej Kolegiaty Św. Michała Archanioła w Liceum Ogólnokształcącym im. Marsz. S. Małachowskiego, zabytkowy cmentarz ewangelicko-augsburski i katakumby w świątyni mariawickiej będzie można zobaczyć w Płocku. Wstęp do wszystkich miejsc jest bezpłatny.

W tym roku Noc Muzeów w Płocku zaplanowano w sobotę 14 maja w godz. 15.00-24.00. Na mapie zwiedzania znalazły się także obiekty sakralne. I tak na przykład bazylika katedralna (ul. Tumska 2) będzie otwarta dla zwiedzających w godz. 18.30- 22.00. Oprowadzanie po katedrze (20 min) nastąpi o pełnych godzinach 19.00, 20.00, 21.00, 22.00. Bazylika katedralna w Płocku pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, to jedna z pięciu najstarszych bazylik w kraju i największa nekropola Piastów mazowieckich na ziemiach polskich. Powstała w XII wieku w mieście, które czasach panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, a więc na przełomie XI i XII wieku, było nie tylko siedzibą biskupa, ale też stolicą kraju. „Serce” katedry stanowi Kaplica Królewska, tam znajdują się szczątki siedemnastu Piastów.

Z kolei katedrę Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w sobotę 14 maja (ul. Kazimierza Wielkiego 27A) z przewodnikiem będzie można zwiedzić o godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00 i 22.00: katedra i katakumby, prelekcje na temat historii mariawityzmu i Świątyni Miłosierdzia i Miłości, występy Chóru Młodzieżowego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, galeria zdjęć archiwalnych, wystawa obrazów haftowanych przez Siostry Mariawitki. Będzie też degustacja chleba i ciasta drożdżowego według receptury sióstr mariawitek.

Parafia ewangelicko-augsburska (ul. Kazimierza Wielkiego 39) zaprasza na zwiedzanie kościoła i zabytkowego cmentarza ewangelickiego (w godz. 16.00-20.00). Gospodarze opowiedzą o historii, tradycjach i duchowności luterańskiej.

WROCŁAW

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu pozostaje do odwołania zamknięte z powodu prac remontowych, ale w stolicy Dolnego Śląska nie zabraknie ciekawych miejsc do zwiedzenia w Noc Muzeów. Jednym z nich jest Dom Edyty Stein. Utworzona w nim ekspozycja stała prezentuje historię świętej i jej rodziny. Zgromadzono na niej ciekawe eksponaty a barwna opowieść o życiu filozofki pokazuje tragiczne skutki polityki nazistowskich Niemiec i jej wpływ na losy poszczególnych członków tej wielopokoleniowej rodziny. Ostatnia część wystawy otwarta jesienią 2021 r. to zapis dziejów ocalałej z Holokaustu Eriki Stein, siostrzenicy Edyty.

SANDOMIERZ

Wystawa dzieł artystów Młodej Polski w Muzeum Diecezjalnym, „Poszukiwanie Skarbu" w Zamku Królewskim, „Celtycka Noc Muzeów w Rezerwacie Krzemionki, koncert Reni Jusis i „Spacer po przedwojennych ulicach" w Stalowej Woli – to tylko niektóre atrakcje przygotowane w diecezji sandomierskiej.

Sandomierskie Muzeum Diecezjalne w godzinach 19 – 23 zaprezentuje kolekcję odcisków lakowych pieczęci cechów rzemieślniczych, działających w Sandomierzu od XVII do XIX w. – Pokażemy unikatowe obesłanie cechu szewców sandomierskich z 1698 r. Odpowiemy, czym jest konwisarstwo, a czym snycerstwo. Opowiemy o pracowni hafciarskiej w dawnym klasztorze sióstr Benedyktynek. Pokażemy, czym jest bajorek, a czym pasamony oraz jak wygląda nić metalowa z tzw. duszą – zapowiada kustosz dr Urszula Stępień.

Ponadto będzie można zobaczyć dzieła znakomitych artystów Młodej Polski: Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza oraz cykl obrazów Joanny Gałeckiej Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy oraz akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu.

Muzeum Regionalne w Stalowej przygotowało specjalny program muzyczny. – Gwiazdą będzie Reni Jusis z klimatycznym repertuarem pt. "Je suis Reni", a więc będzie to gratka dla miłośników piosenki francuskiej - zapowiada Magdalena Wielgocka. W programie jest także wycieczka po mieście. Tym razem będzie to piesza wędrówka po osiedlu urzędniczym pt. „Spacer po przedwojennych ulicach Stalowej Woli" .

Muzeum Jana Pawła II zaprezentuje wystawę pt. „A jutro jest nieznane... Podziemna Solidarność w Stalowej Woli" po której oprowadzać będzie Ewa Kuberna.

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na zwiedzanie swoich ekspozycji w godzinach 18 – 23. Wejście będzie kosztowało 2 zł od osoby. Jak podkreślają organizatorzy, dochód w całości zostanie przeznaczony na renowację XIX-wiecznej grafiki - "Lisowczyk". Zainspirowana ona jest słynnym obrazem Rembrandta van Rijn pt. „Jeździec polski", który obecnie jest wystawiony w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

PELPLIN

Sporo atrakcji zaplanowano 14 maja na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie zaplanowano sporo atrakcji.

Program cyklu imprez i propozycji dla odwiedzających w sobotni wieczór tworzony od XIII wieku kompleks, który został wpisany na prezydencką listę Pomników Historii jest bardzo atrakcyjny. Zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem licznych doskonale zachowanych obiektów, w tym katedry, dawnego klasztoru, parku i muzeum.

Poza tym zaplanowano warsztaty klasztorne, warsztaty plastyczne dla dzieci. Koncert zespołu „Na cały głos”, rozgrywki Petanque i questy cysterskie dla dzieci zapewnią odbiorcom emocje artystyczne i dobrą zabawę.

Noc Muzeów w Pelplinie będzie trwała w godzinach od 20 – 24. Przez cały czas czynne będą punkty gastronomiczne, w tym kawiarnia cysterska w parku.

***

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997. W 2001 r. przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. W Polsce impreza ta odbywa się od 2003 r. i z roku na rok cieszy się zainteresowaniem kolejnych miast.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter