25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

"Jezu Ty się tym zajmij", obraz Chrystusa wg wizji ks. Dolindo

Ocena: 4.76044
21763

„Ufaj Bogu! Kiedy przyjdziesz do mojego grobu, zapukaj, nawet zza grobu odpowiem Ci: ufaj Bogu!” – ten duchowy testament ks. Dolindo Ruotolo zapisany jest na tabliczce przytwierdzonej do jego grobowca w kościele Matki Bożej z Lourdes i św. Józefa w Neapolu. Nad grobem znajduje się obraz Pana Jezusa, namalowany wg wskazówek ojca Dolindo, na podstawie wizerunku z Całunu Turyńskiego i tajemniczej fotografii z 1957 roku.

Obraz Jezusa, fot.picuki.com/@adoro_te_fonte_di_vita/Zdjęcie ks. Dolindo, fot. P. Vojtěch Kodet/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Sługa Boży ks. Dolindo Ruotolo (1882- 1970) był włoskim kapłanem, który otrzymał od Boga niezwykłe dary: czytał w ludzkich duszach, doświadczał bilokacji, odwiedzały go Anioły, znał przyszłość, miał wiele wizji Pana Jezusa i Matki Bożej, które opisywał w listach do swoich bliskich. Słyszał Chrystusa, który powiedział mu: „Będę sam do ciebie mówił, ponieważ chcę wiele powiedzieć ludzkości, przemienię to wszystko na chwałę Boga, ale potrzebuję, byś był gotowy, byś całkowicie oddał się tylko Mnie i stał się narzędziem Moim”.

Pan Jezus prosił ojca Dolindo o powierzanie Mu wszystkich spraw i zaufanie Bogu w codzienności:

Tysiąc modlitw nie jest warte tyle, co ten jeden akt oddania się: O Jezu, oddaję Ci się, Ty się tym zajmij! (na końcu artykułu – pełny tekst Aktu zawierzenia).

Oczywiście nie chodzi o to, abyśmy na Boga przerzucali „zrobienie za nas wszystkiego”. Dobrze jest rozumieć to wezwanie w kontekście myśli św. Ignacego Loyoli: „Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a działaj, jakby wszystko zależało tylko od ciebie”. „Na większą chwałę Bożą. Ad maiorem Dei gloriam”.
Jest to również zawierzenie w tym samym duchu o które Chrystus prosił św. Faustynę w słowach: „Jezu, ufam Tobie”.

Ważną wskazówką, która pozwoli nam lepiej zrozumieć przesłanie Pana Jezusa, skierowane do Sługi Bożego ks. Ruotolo jest świadectwo Umberto Cervo, emerytowanego prof. nauk politycznych dla którego ojciec Dolindo był duchowym przewodnikiem:

Mówił kazania z delikatnością, a jednocześnie stanowczo. Zapamiętałem z tej Mszy na całe życie jego słowa: „Życie wieczne to nie jest żart”. Ojciec powtarzał to potem przy wielu okazjach. I dodawał: „Musisz być przygotowany, by stanąć przed Bogiem, nawet jeśli chodzi o najmniejsze rzeczy”. To mocne. Ojciec naciskał, by całkowicie oddać się w życiu, w każdym działaniu Bogu. Niestrudzenie nalegał: „Umberto, mów Bogu cały czas: Ty się tym zajmij! Oddaj Mu pierwszeństwo, a On będzie twoją siłą, by przezwyciężyć wszystkie trudności!