2 kwietnia 2025 roku, w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II, w warszawskiej archikatedrze odbył się uroczysty koncert Oratorium „14 Encyklik”.

Wydarzenie to – będące sercem warszawskich obchodów rocznicowych – było poprzedzone Mszą Świętą sprawowaną przez J.E. Ks. Bpa Michała Janochę; zgromadziło tłumy wiernych na miejscu i tysiące słuchaczy przed ekranami, a dzięki transmisji radiowej i internetowej dotarło do ludzi na całym świecie.
Jak mówi Zofia Borkowska, dyrygentka Warszawskiego Chóru im. św. Jana Pawła II, „chcieliśmy, by ta dwudziesta rocznica nie przeszła niezauważona”. Podkreśla również, że to dobry moment na rachunek sumienia.
Pamiętamy ten czas sprzed dwudziestu lat: bardzo poruszający i wyjątkowy w skali całego społeczeństwa. Gdzie jesteśmy teraz, po tych latach? My jako naród, ale też każdy z nas osobiście.
Współorganizatorem i patronem wydarzenia był arcybiskup Adrian Galbas, który przed udzieleniem zebranym końcowego błogosławieństwa powiedział:
Jan Paweł II od początku do końca pozostał człowiekiem; i może to jest też najważniejsze zadanie, jakie nam zostawia dzisiaj właśnie, żebyśmy kimkolwiek i gdziekolwiek jesteśmy, w tym wszystkim pozostali człowiekiem. To strasznie trudne.
Arcybiskup Galbas przywołał też słowa czeskiego kardynała Dominika Duki, mówiąc, że taki papież zdarza się raz na 1000 lat, ale byłoby dobrze, żeby człowiek nie zdarzał się raz na 1000 lat, żeby było takich więcej.
Oratorium „14 Encyklik” skomponował w 2011 roku Stanisław Szczyciński. Poprzez muzykę wprowadza on słuchaczy w świat biblijnych źródeł myśli papieskiej. Utwór składa się z czternastu części; każda z nich nawiązuje do jednej z encyklik napisanych przez św. Jana Pawła II. Tekst Oratorium stanowią fragmenty Pisma Świętego prezentowane przez chór i solistę w języku łacińskim oraz przez lektora po polsku. Kompozytor wyjaśnia, jaka idea przyświecała mu podczas pracy twórczej:
Zastanawiając się nad najlepszą formą uczczenia Jana Pawła II, doszedłem do wniosku, że powinno to być spojrzenie na tego wielkiego Polaka przez pryzmat Jego nauczania, poprzez przypominanie i ożywianie najważniejszych myśli, które przekazywał światu w czasie swojego pontyfikatu. Kwintesencja papieskiej myśli znajduje się w 14 encyklikach, które nam pozostawił.
Około godziny 21.37 wspólnota serc w pieśniach „Abba Ojcze” i „Barka” dała wyraz temu, że przesłanie św. Jana Pawła II mimo upływu lat pozostało żywe i aktualne do dziś.
OBCHODY 20. ROCZNICY ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II „DUC IN ALTUM – WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ” w Warszawie, 2 kwietnia 2025 r., były współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.