25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Parada wojskowa w 27. rocznicę niepodległości Ukrainy

Ocena: 0
2022

Z okazji 27. rocznicy niepodległości Ukrainy ulicami Kijowa przeszła parada wojskowa z udziałem 4,5 tys. żołnierzy i 250 pojazdów wojskowych.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

– Zrywamy więzy z rosyjskim imperium i dążymy do integracji z Zachodem – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

W paradzie uczestniczyły delegacje 19 armii, w tym poczet sztandarowy Wojska Polskiego oraz poczet wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG. Polskie władze reprezentował podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński. Wśród gości był doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

– Najważniejsze jest to, że zdecydowanie obraliśmy własną drogę rozwoju i nie mamy prawa z niej zboczyć (…). Zrywamy wszelkie więzy, które łączyły nas z imperium rosyjskim i Związkiem Sowieckim. (…) Będę nalegał na umieszczeniu w konstytucji naszych dążeń do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO – powiedział Poroszenko w wystąpieniu na kijowskim Majdanie Niepodległości.

Prezydent rozpoczął swe przemówienie cytatem z marszu ukraińskich nacjonalistów „Zrodyłyś my wełykoji hodyny” (urodziliśmy się w ważnym czasie). „Są to słowa +Marszu nowej armii+, który dziś po raz pierwszy zabrzmi na paradzie wojskowej (…) i symbolizuje nierozerwalny związek między różnymi pokoleniami walczących o niepodległość ojczyzny” – wyjaśnił Poroszenko.

Piątkowa parada była największym tego typu wydarzeniem od wielu lat. Tego dnia po raz pierwszy minister obrony Stepan Połtorak oficjalnie przywitał żołnierzy słowami „Sława Ukrainie!”, oni zaś odpowiedzieli mu „Herojam Sława!” (chwała bohaterom). Powitanie to używane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz stosowane przez Ukraińską Powstańczą Armię oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów. Wcześniej w ukraińskiej armii obowiązywało odziedziczone z czasów sowieckich powitanie „Witajcie towarzysze!”, na które żołnierze odpowiadali „Zdrowia życzymy!”.

Po raz pierwszy także w defiladzie maszerowała cała kolumna studentek Instytutu Wojskowego z Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie oraz stołecznego Wojskowego Instytutu Telekomunikacji i Informatyzacji im. Bohaterów Krut.

Pokaz sprzętu wojskowego otworzył przystosowany do standardów NATO czołg T-84-120 „Jatahan”, za którym jechały zmodernizowane czołgi T-64 BW. Zaprezentowano też testowaną jeszcze haubicę samobieżną „Bohdana”, która również odpowiada standardom NATO. Podczas parady pokazano jednocześnie przekazane Ukrainie przez USA wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Ostatnim akcentem był przelot 29 maszyn wojsk lotniczych: myśliwców, samolotów transportowych i helikopterów.

Ukraina proklamowała Akt Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwszy kraj na świecie, 2 grudnia 1991 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter