23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Otwarta na wszystkich

Ocena: 0
2916

Znudziły ci się zeszłoroczne rękawiczki? Nie wyrzucaj – przynieś do klubokawiarni. A zziębniętego bezdomnego zaproś tam na zupę.

– Pośredniczymy między darczyńcami a potrzebującymi pomocy – mówi Dariusz Osowski z klubokawiarni „Życie Jest Fajne”. Fot. Monika Odrobińska

Dariusz Osowski z warszawskiej klubokawiarni „Życie Jest Fajne” dziwi się rozgłosowi, jaki zyskała ich akcja. – Dla nas to normalna sprawa. Zajmujemy się osobami wyizolowanymi społecznie, niezależnie od tego, czy są bezdomne, starsze, czy dysfunkcyjne – mówi. – Skupiamy je u nas, by choć trochę zaznały życia społecznego.

Klubokawiarnia powstała, by zapewnić miejsca pracy oraz aktywność społeczną i kulturalną dorosłym obarczonym autyzmem i zespołem Aspergera. Założyli ją Aleksandra Ciechomska, prezes Fundacji „Ergo Sum”, skupiającej rodziców osób z tymi zaburzeniami, Mikołaj Ochmański i Piotr Kęcik. Pracownicy organizują tam koncerty, wystawy obrazów, promocje książek, kolędowanie. Wśród 18 osób spotkamy kilka z dysfunkcjami w różnym stopniu. Paulina niechętnie się wypowiada, za to przepięknie śpiewa i gra na pianinie – umilając pobyt klientom. Wiktor to specjalista od porządku – ściereczka to jego nieodłączny atrybut. Roland realizuje się jako cukiernik – jego mannowiec robi furorę. Ania robi najlepszą szarlotkę na świecie. A Bartek dokumentem o klubokawiarni „A jak człowiek” zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu filmowym w Opolu. Dzięki zaangażowaniu Dariusza Osowskiego będzie współpracował z Teatrem 6. Piętro.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 5 (591), 29 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 8 lutego 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter