25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od 28 marca rząd znosi większość obostrzeń pandemicznych

Ocena: 4.5
747

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek z wyjątkiem podmiotów medycznych, izolacji i kwarantanny dla współdomowników oraz kwarantann wjazdowych do Polski, przewidują zmiany, które od poniedziałku 28 marca wprowadzi rząd - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

fot. PAP/Paweł Supernak

Minister zdrowia tłumaczy decyzję rządu "przyspieszeniem tempa spadku nowych zakażeń". W czwartek zanotowano 8994 nowe przypadki zakażeń, blisko 26 proc. mniej niż tydzień temu. Podobny trend redukcji zakażeń i hospitalizacji, jak powiedział minister, występuje w większości krajów na świecie.

Od 28 marca polskie władze wprowadzają dwa rozwiązania. Pierwszym jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek, z wyjątkiem miejsc należących do służby zdrowia (szpitali, przychodni, gabinetów lekarskich itd.). - Nadal, bez względu na to czy mówimy o pracownikach czy pacjentach, którzy znajdują się w podmiotach leczniczych, jest obowiązek zakrywania w tych miejscach twarzy - powiedział Adam Niedzielski. "Niemniej jednak, zniesienie obowiązku nie oznacza, że maseczki nie mogą i nawet nie powinny być używane w sytuacjach, które sami identyfikujemy jako związane ze zwiększonym ryzykiem zakażenia" - dodał minister zdrowia.

Drugi znoszony obowiązek dotyczy izolacji domowej, kwarantanny dla współdomowników i wszystkich kwarantann związanych z wjazdem do Polski. Pacjenci zidentyfikowani poprzez testy jako zakażeni, będą otrzymywali zwolnienia lekarskie na zwykłych zasadach, tak jak w przypadku innych chorób. - Mając świadomość zagrożenia, będą musieli sami izolować się w domu, natomiast izolacjami tymi nie będzie już zarządzał sanepid - poinformował minister zdrowia.

Jeżeli jednak będą się pojawiały ogniska zakażeń o charakterze lokalnym, sanepid będzie miał prawo do nakładania tam obostrzeń np. w postaci kwarantann i izolacji. Jak stwierdził minister zdrowia, wprowadzone od przyszłego tygodnia zasady de facto oznaczają zniesienie wszystkich obostrzeń antyepidemicznych w Polsce.

Można powiedzieć, że te obostrzenia nie istnieją. Wszystkie te, które dotyczyły działalności gospodarczej, były zniesione w zasadzie z początkiem marca. Teraz znieśliśmy obowiązek maseczek, kwarantanny i izolacji. To, co zostaje, to wyłącznie kwestia noszenia maseczek w podmiotach medycznych, więc wydaje się, że wszystkie restrykcje zostały zniesione

- powiedział Adam Niedzielski.

Wprowadzone od 28 marca zasady dotyczyć będą także kościołów. Od 1 marca z kolei przestał obowiązywać w kościołach i innych miejscach publicznych limit 30% zapełnienia. Do limitu nie były wliczane osoby zaszczepione.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter